Zbieraj punkty na Lataj.pl
Zadzwoń

Stambuł – miasto dwóch kontynentów

Przed podróżą do Stambułu

Zanim zdecydujemy się na odwiedzenie Stambułu przeczytajmy przewodnik i zaplanujmy, co warto zobaczyć w tym fascynującym mieście. Z informacji praktycznych należy też sprawdzić, czy ważność naszego paszportu nie wygaśnie w przeciągu najbliższych sześciu miesięcy. Oprócz tego obywatele Polski przed lotem do Turcji są zobowiązani do wyrobienia wizy. Koszt dokumentu wizowego to ok. 80 pln/os. Obowiązują walutą w Turcji jest lira turecka (LT) równa 100 kuruszy (TRY). Przed podróżą warto zakupić EUR lub dolary amerykańskie, które po bardziej korzystnym kursie będzie można wymienić na miejscu.

Loty do Stambułu. Czas przelotu i wybór przewoźnika.

Loty do Stambułu z Warszawy w zależności od wybranego połączenia zajmują od 2, 5h do nawet kilkunastu godzin. W przypadku osób, które cenią czas warto wybrać opcję bezpośrednich przelotów oferowanych przez Turkish Airlines i Polskie Linie Lotnicze LOT. Jeśli szukamy najkorzystniejszej cenowo opcji i mamy chęć, aby zwiedzić także inne miasto warto sprawdzić propozycję także innych przewoźników. Z przesiadką do Stambułu polecimy m.in.: liniami Air France przez Paryż, Lufthansą przez np. w Monachium, Air Serbią z przesiadką w Belgradzie, Aegean Airlines przez Ateny.

Komunikacja miejska w Stambule

Stambuł posiada bardzo dobrze rozbudowaną sieć komunikacji miejskiej. Na miejscu najlepiej zaopatrzyć w stambulską kartę miejską, którą możemy doładować na dowolną liczbę przejazdów. Jedna karta może być wykorzystywana przez więcej niż jedną osobę. Koszt karty ok. 10 LT. W mieście znajduje się kilka linii metra. Najpewniej skorzystamy z linii czerwonej, która prowadzi z lotniska do centrum miasta. Aby dostać się do na Pl. Taksim możemy skorzystać także z prywatnych, białych autobusów, które znajdziemy zaraz po opuszczeniu hali lotniska. Koszt przejazdu to ok. 11 LT. Oprócz tego do dyspozycji turystów są tramwaje, autobusy, tramwaje wodne, kolej. Z tramwajów wodnych (płatność kartą miejską) oraz tunelu kolejowego Maramaray (koszt ok. 4LT) warto skorzystać, jeśli chcemy przedostać się do azjatyckiej części miasta.

Co warto zobaczyć w Stambule?

Hagia Sophia – od 1933 Hagia Sophia ma status muzeum, wcześniej spełniała funkcję kościoła katolickiego i od 1453 roku meczetu. Ślady burzliwej historii widoczne są zarówno w zewnętrznej, jak i wewnętrze zabudowie dawnej świątyni. Hagia Sophia posiada cztery minarety, ale w jej wnętrzu znajdziemy także charakterystyczne dla obrządku rzymsko-katolickiego mozaiki. Hagia Sophia jest zaliczana do jednego z cenniejszych zabytków architektury światowej i od 1985 roku znajduje się na liście UNESCO. Wejście jest płatne ok. 30 LT.

Błękitny Meczet – nadal czynny meczet, do którego wejść można tylko w określonych godzinach wejściem przeznaczonym dla turystów. Meczet jest przepięknie zdobionym fajansowymi płytkami w kolorze niebieskim. Błękitny Meczet został wybudowany przez Ahmeda I, stąd też bywa określany Meczetem Sułtana Ahmeda. Położony w pobliżu Hagia Spohia miał na celu przyćmić urok świątyni. Charakterystyczne dla Błękitnego Meczetu jest sześć minaretów. Smukłe wieże meczetu z łatwością rozpoznamy już daleka. Wstęp do Błękitnego meczetu jest bezpłatny, przed wejściem należy zdjąć buty. Osobom, które nie są odpowiednio ubrane rozdawane są chusty.

Cysterna Bazylikowa – podziemne filtry, których zadaniem było dostarczenie wody do miasta. Cysterna Bazylikowa odgrywała szczególną rolę w momentach oblężenia miasta. Bazylika zbudowana jest z kilku rzędów kolumn, z których najpopularniejsze są dwie wsparte na głowach meduz oraz jedna, której żłobienia miały przenieść szczęście niezamężnym pannom. Wstęp płatny ok. 20 LT.

Pałac Topkapı – dawna siedziba sułtanów obecnie udostępniona dla zwiedzających. Składa się z kilku dziedziców, na których znajdują się m.in.: dawne budynki administracyjne, gdzie przyjmowano zagranicznych wysłanników, zbierano się na obrady i decydowano o najważniejszych sprawach w kraju, muzeum zegarów, biżuterii, strojów, oręża oraz harem. Zwiedzanie Pałacu Topkapı zajmuje ok. 4h, wstęp jest płatny. Bilet obejmujący zwiedzanie pałacu to koszt 30 LT, wejście do haremu to dodatkowe 15 LT.

Plac Taksim i ulica Istiklal – współczesna cześć Stambułu, gdzie często mają miejsce najważniejsze dla mieszkańców zgromadzenia oraz wiece. Wokół Placu Takim znajdują się liczne hotele i banki, restauracje oraz stacja metra. Na środku zlokalizowany jest Pomnik Republiki. Przedłużeniem Taksim jest handlowa ulica Istiklal wzdłuż której kursuje zabytkowa linia tramwajowa. Na Istiklal znajdziemy najpopularniejsze światowe marki, a w bocznych uliczkach także liczne antykwariaty, sklepy muzyczne, małe knajpki specjalizujące się m.in.: w owocach morza.

Wybrzeże Bosforu i wycieczka na azjatycką stronę miasta – będąc w Stambule warto wybrać się do azjatyckiej części metropolii. Najłatwiej jeśli skorzystamy z tramwajów wodnych, za które zapłacimy naszą kartą miejską. W trakcie przeprawy będziemy mieli okazję podziwiać Stambuł z perspektywy cieśniny Bosfor. Spacerując deptakiem wzdłuż nabrzeża możemy skorzystać z oferty okolicznych knajpek, szczególnie przytulne znajdziemy na wysokości latarni morskiej.

Wielki Bazar (kryty bazar) – ogromy bazar będzie za pewne jednym z najbardziej zatłoczonych miejsc, które odwiedzimy w Stambule. Przed zakupami warto zerknąć na mapę, aby nie zgubić się w krętych uliczkach bazaru. Wielki Bazar jest kryty więc przy wysokiej temperaturze może tam być dość duszno. Na miejscu warto zwrócić uwagę na tureckie dywany, zestawy do parzenia i picia herbaty oraz kawy, a także wyroby ceramiczne. Na bazar dostaniemy się jadąc na pętlę tramwajową znajdująca się na końcu ulicy Ordu Cd.

Bazar Egipski (bazar z przyprawami) – jeden z najstarszych bazarów w mieście, na którym znajdziemy szeroki wybór aromatycznych przypraw, takich jak szafran, cynamon, bakalii, orzechów, pistacji, różnych gatunków herbat. Polecane są szczególnie herbaty jaśminowe, różane oraz te z dodatkiem pomarańczy i cytryn. Egipski Bazar to także doskonałe miejsce, aby zaopatrzyć się w tureckie przysmaki. Na pewno musimy spróbować: lokum, owocowego smakołyku o konsystencji galaretki często z dodatkiem pistacji lub orzechów, chałwy lub baklawy. Z bazaru nie możemy wyjść bez świeżo mielonej kawy, uliczkę bez trudu odnajdziemy po armacie.

Pozostałe zabytki, które warto zobaczyć w Stambule to m.in.: Pałac Dolmabahçe, wieża Galata, mury wokół miasta, dawne akwedukty, Uniwersytet Stambulski.

Ciekawostki o Stambule

  • Stambuł jest miastem położonym na dwóch kontynentach między Europą a Azją, które rozdziela cieśnina Bosfor. Miasto liczy ok. 14 mln mieszkańców i jest najludniejszym w Europie.
  • Język turecki uważany za jeden z najtrudniejszych na świecie, należy do języków aglutynacyjnych, grupy oguzyjskiej.
  • Nazwa Stambuł (turecki „Istanbul”) jest używana od roku 1930. Największą sławę miasto zyskało jednak pod nazwą Konstantynopol (Miasto Konstantyna) nadaną na cześć cesarza Konstantyna Wielkiego. W okresie Cesarstwa Bizantyjskiego miasto było centrum gospodarczym i kulturalnym. Upadek Konstantynopola w 1453 roku uważany jest za kres średniowiecza w Europie.
  • Stambuł to miasto kotów. Mieszkańcy miasta szczególnie upodobali sobie miauczące czworonogi, które spotkamy dosłownie wszędzie. Bezpańskie koty są powszechnie dokarmiane i mają liczne kojce rozlokowane w całym Stambule.
Zapisz się na newsletter
Zapisując się na newsletter otrzymasz informacje o najlepszych promocjach na popularnych trasach
Wypisz mnie z newslettera
Jeśli nie chcesz otrzymywać informacji o bieżących promocjach biletów lotniczych, wprowadź swój adres e-mail