Zbieraj punkty na Lataj.pl
Zadzwoń

Linie lotnicze Air Canada

Linie lotnicze Air Canada

Air Canada są największą linią lotniczą w Kanadzie oraz największym dostawcą regularnych usług pasażerskich na rynku kanadyjskim. Międzynarodowy kod IATA przewoźnika to AC. Siedzibą linii jest Montreal oraz Port lotniczy Montreal-Pierre Elliott Trudeau. Głównym węzłem komunikacyjnym linii Air Canada jest port lotniczy w Toronto-Lester B. Pearson. Pozostałe huby lotnicze zlokalizowane są w Vancouver i Calgary. Linie Air Canada są członkiem-założycielem sojuszu Star Alliance. W 2019 roku Air Canada znalazła się w pierwszej 20 największych linii lotniczych na świecie.

Historia linii Air Canada

Linie lotnicze, z których wywodzi się Air Canada powstały w kwietniu 1937 jako Trans-Canada Air Lines (TCA). 1 września 1937 roku odbył się pierwszy 50-minutowy lot  samolotem Lockheed L-10A. Na pokładzie znajdowało się dwóch pasażerów, a transport przewoził pocztę między kanadyjskim miastem Vancouver a amerykańskim Seattle. W 1964 roku TCA urosło do rangi narodowej linii lotniczej Kanady i zmieniło nazwę na Air Canada. Linia lotnicza została w pełni sprywatyzowana w 1989 r. W latach 2001-2004 istniały linie Air Canada Tango, które miały stanowić konkurencję dla oferty linii low-cost. Niskobudżetowy odpowiednik Air Canada nie przetrwał na rynku, ale określenie Tango pozostało w użyciu dla określenia najniższej klasy podróży. W styczniu 2001 Air Canada przejęła linie Canadian Airlines, które były wtedy drugą co do wielkości linią lotniczą w Kanadzie. Wkrótce po przejęciu na linię spadły poważne problemy finansowe. W kampanię ratowania linii lotniczej zaangażowana została nawet kanadyjska piosenka Céline Dion, którą okrzyknięto Nowym głosem Air Canada. Właściwy proces restrukturyzacji i przywrócenia rentowności firmy nastąpił w 2005 roku, kiedy Air Canada weszła w skład holdingu ACE Aviation. Proces poprzedziło przejęciu kilku mniejszych linii lotniczych i powołanie spółki zależnej Air Canada Jazz.

Air Canada pionier innowacji

Linie Air Canada miały na swoim koncie wiele innowacji, które utorowały drogę do zmian w całym przemyśle lotniczym. Niezwykle ważnym osiągnięciem linii było wprowadzenie pod koniec lat 50. prototypu czarnej skrzynki, która umożliwia rejestrację parametrów lotów i ich ewentualną analizę w przypadku wypadku. W 1987 roku Air Canada jako pierwsza zabroniła palenia papierosów na pokładach samolotów. Zmiana ta miała kluczowy wpływ na przepisy bezpieczeństwa w przestrzeni powietrznej. Od 2000 roku pasażerowie Air Canada mieli możliwość korzystania z prywatnych laptopów i pobierania poczty elektronicznej.

Najnowsze promocje lotnicze

od 2591 PLN
Cena za przelot w dwie strony dla 1 osoby dorosłej

Toronto

Kanada

wylot z: Warszawa

okres wylotu: 04-09-2024 - 13-10-2024

okres sprzedaży: BEZ OGRANICZEŃ

Zapisz się na newsletter
Zapisując się na newsletter otrzymasz informacje o najlepszych promocjach na popularnych trasach
Wypisz mnie z newslettera
Jeśli nie chcesz otrzymywać informacji o bieżących promocjach biletów lotniczych, wprowadź swój adres e-mail