Zbieraj punkty na Lataj.pl
Zadzwoń

Loty do Stambułu

Podróżuj śladami bohaterów „Wspaniałego stulecia”, odwiedzając stolicę dawnego Imperium Ottomańskiego, która znajduje się na skrzyżowaniu Azji i Europy, a jednocześnie ma w sobie odrobinę bliskowschodniego charakteru. Daj się zachwycić wspaniałą architekturą jego zabytków ze smukłymi minaretami, bogatymi pałacami i tętniącymi życiem bazarami, przepełnionymi zapachem przypraw i lokalnych przysmaków.

Połączenia lotnicze ze Stambułem

Loty do Stambułu z Warszawy w zależności od wybranego połączenia zajmują od 2, 5h do nawet kilkunastu godzin. W przypadku osób, które cenią czas warto wybrać opcję bezpośrednich przelotów oferowanych przez  i Polskie Linie Lotnicze LOT oraz Turkish Airlines. Od 2023 narodowy przewoźnik uruchomił połączenia do Stambułu także z Krakowa.  Na podobny krok zdecydowały się linie Turkish Airlines, które połączą od 1 maja 2023 roku stolicę Małopolski ze Stambułem. Jeśli szukamy najkorzystniejszej cenowo opcji i mamy chęć, aby zwiedzić także inne miasto warto sprawdzić propozycję także innych przewoźników. Z przesiadką do Stambułu polecimy m.in.: liniami Air France przez Paryż, Lufthansą przez np. w Monachium, Air Serbia z przesiadką w Belgradzie, Aegean Airlines przez Ateny.

Co warto zobaczyć w Stambule?

Hagia Sophia – od 1933 Hagia Sophia ma status muzeum, wcześniej spełniała funkcję kościoła katolickiego i od 1453 roku meczetu. Ślady burzliwej historii widoczne są zarówno w zewnętrznej, jak i wewnętrze zabudowie dawnej świątyni. Hagia Sophia posiada cztery minarety, ale w jej wnętrzu znajdziemy także charakterystyczne dla obrządku rzymsko-katolickiego mozaiki. Hagia Sophia jest zaliczana do jednego z cenniejszych zabytków architektury światowej i od 1985 roku znajduje się na liście UNESCO. Wejście jest płatne ok. 30 LT.

Błękitny Meczet – nadal czynny meczet, do którego wejść można tylko w określonych godzinach wejściem przeznaczonym dla turystów. Meczet jest przepięknie zdobionym fajansowymi płytkami w kolorze niebieskim. Błękitny Meczet został wybudowany przez Ahmeda I, stąd też bywa określany Meczetem Sułtana Ahmeda. Położony w pobliżu Hagia Spohia miał na celu przyćmić urok świątyni. Charakterystyczne dla Błękitnego Meczetu jest sześć minaretów. Smukłe wieże meczetu z łatwością rozpoznamy już daleka. Wstęp do Błękitnego meczetu jest bezpłatny, przed wejściem należy zdjąć buty. Osobom, które nie są odpowiednio ubrane rozdawane są chusty.

Cysterna Bazylikowa – podziemne filtry, których zadaniem było dostarczenie wody do miasta. Cysterna Bazylikowa odgrywała szczególną rolę w momentach oblężenia miasta. Bazylika zbudowana jest z kilku rzędów kolumn, z których najpopularniejsze są dwie wsparte na głowach meduz oraz jedna, której żłobienia miały przenieść szczęście niezamężnym pannom. Wstęp płatny ok. 20 LT.

Pałac Topkapı – dawna siedziba sułtanów obecnie udostępniona dla zwiedzających. Składa się z kilku dziedziców, na których znajdują się m.in.: dawne budynki administracyjne, gdzie przyjmowano zagranicznych wysłanników, zbierano się na obrady i decydowano o najważniejszych sprawach w kraju, muzeum zegarów, biżuterii, strojów, oręża oraz harem. Zwiedzanie Pałacu Topkapı zajmuje ok. 4h, wstęp jest płatny. Bilet obejmujący zwiedzanie pałacu to koszt 30 LT, wejście do haremu to dodatkowe 15 LT.

Plac Taksim i ulica Istiklal – współczesna cześć Stambułu, gdzie często mają miejsce najważniejsze dla mieszkańców zgromadzenia oraz wiece. Wokół Placu Takim znajdują się liczne hotele i banki, restauracje oraz stacja metra. Na środku zlokalizowany jest Pomnik Republiki. Przedłużeniem Taksim jest handlowa ulica Istiklal wzdłuż której kursuje zabytkowa linia tramwajowa. Na Istiklal znajdziemy najpopularniejsze światowe marki, a w bocznych uliczkach także liczne antykwariaty, sklepy muzyczne, małe knajpki specjalizujące się m.in.: w owocach morza.

Wybrzeże Bosforu i wycieczka na azjatycką stronę miasta – będąc w Stambule warto wybrać się do azjatyckiej części metropolii. Najłatwiej jeśli skorzystamy z tramwajów wodnych, za które zapłacimy naszą kartą miejską. W trakcie przeprawy będziemy mieli okazję podziwiać Stambuł z perspektywy cieśniny Bosfor. Spacerując deptakiem wzdłuż nabrzeża możemy skorzystać z oferty okolicznych knajpek, szczególnie przytulne znajdziemy na wysokości latarni morskiej.

Wielki Bazar (kryty bazar) – ogromy bazar będzie za pewne jednym z najbardziej zatłoczonych miejsc, które odwiedzimy w Stambule. Przed zakupami warto zerknąć na mapę, aby nie zgubić się w krętych uliczkach bazaru. Wielki Bazar jest kryty więc przy wysokiej temperaturze może tam być dość duszno. Na miejscu warto zwrócić uwagę na tureckie dywany, zestawy do parzenia i picia herbaty oraz kawy, a także wyroby ceramiczne. Na bazar dostaniemy się jadąc na pętlę tramwajową znajdująca się na końcu ulicy Ordu Cd.

Bazar Egipski (bazar z przyprawami) – jeden z najstarszych bazarów w mieście, na którym znajdziemy szeroki wybór aromatycznych przypraw, takich jak szafran, cynamon, bakalii, orzechów, pistacji, różnych gatunków herbat. Polecane są szczególnie herbaty jaśminowe, różane oraz te z dodatkiem pomarańczy i cytryn. Egipski Bazar to także doskonałe miejsce, aby zaopatrzyć się w tureckie przysmaki. Na pewno musimy spróbować: lokum, owocowego smakołyku o konsystencji galaretki często z dodatkiem pistacji lub orzechów, chałwy lub baklawy. Z bazaru nie możemy wyjść bez świeżo mielonej kawy, uliczkę bez trudu odnajdziemy po armacie.

Pozostałe zabytki, które warto zobaczyć w Stambule to m.in.: Pałac Dolmabahçe, wieża Galata, mury wokół miasta, dawne akwedukty, Uniwersytet Stambulski.

Ciekawostki o Stambule

  • Stambuł jest miastem położonym na dwóch kontynentach między Europą a Azją, które rozdziela cieśnina Bosfor. Miasto liczy ok. 14 mln mieszkańców i jest najludniejszym w Europie.
  • Język turecki uważany za jeden z najtrudniejszych na świecie, należy do języków aglutynacyjnych, grupy oguzyjskiej.
  • Nazwa Stambuł (turecki „Istanbul”) jest używana od roku 1930. Największą sławę miasto zyskało jednak pod nazwą Konstantynopol (Miasto Konstantyna) nadaną na cześć cesarza Konstantyna Wielkiego. W okresie Cesarstwa Bizantyjskiego miasto było centrum gospodarczym i kulturalnym. Upadek Konstantynopola w 1453 roku uważany jest za kres średniowiecza w Europie.
  • Stambuł to miasto kotów. Mieszkańcy miasta szczególnie upodobali sobie miauczące czworonogi, które spotkamy dosłownie wszędzie. Bezpańskie koty są powszechnie dokarmiane i mają liczne kojce rozlokowane w całym Stambule.

Tanie loty do Stambułu pozwolą spełnić marzenie o odwiedzeniu tego niezwykłego miasta. Stambuł to największe miasto Turcji i jedno z największych na świecie. Metropolia leży na dwóch kontynentach – w Europie i Azji jednocześnie, których wpływy przeplatają się w kulturze i architekturze tego orientalnego miasta.

Najszybciej i najwygodniej polecimy do Turcji na trasach bezpośrednich Warszawa – Stambuł Ataturk realizowanych przez dużych przewoźników jak Lufthansa czy Turkish Airlines.

Bilety lotnicze do Stambułu na bezpośrednich trasach obsługiwanych przez przewoźników regularnych, poza okresami promocji są relatywnie drogie, chociaż oczywiście jest to najszybsza i najbardziej ekonomiczna forma podróży. Śledząc aktualne promocje biletów lotniczych można jednak kupić bilet lotniczy w dobrej cenie.

Innym sposobem na tanie lot do Stambułu jest lot z przesiadką. Taka kombinacja jest zazwyczaj tańsza niż przelot bezpośredni, zajmuje niestety więcej czasu.

Bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo
Gwarantujemy pełne bezpieczeństwo transakcji
Doświadczenie
Doświadczenie
Każdego dnia wystawiamy 1000 biletów
Linie lotnicze
Linie lotnicze
Oferta ponad 200 linii lotniczych w jednym miejscu
Zapisz się na newsletter
Zapisując się na newsletter otrzymasz informacje o najlepszych promocjach na popularnych trasach
Wypisz mnie z newslettera
Jeśli nie chcesz otrzymywać informacji o bieżących promocjach biletów lotniczych, wprowadź swój adres e-mail