Zbieraj punkty na Lataj.pl
Zadzwoń

Sarajewo – miasto przesiąknięte historią

Stolica Bośni i Hercegowiny to miejsce z pięknymi zabytkami, mieszkanką kultur i niezwykłymi krajobrazami. Wciąż jednak jeszcze mocno nieodkryta. Jest tu wiele miejsc, które wspaniale oddają niełatwą historię miasta, będąc świadkami tych wszystkich wydarzeń. Co więc warto zobaczyć i w jakie miejsca się udać? Przyjrzyjmy się tym najciekawszym.

Miasto zostało założone w 1462 r. przez Turków Osmańskich i było mocno rozbudowywane na przestrzeni wieków. Dla wielu osób pierwszym skojarzeniem z tym miastem jest zapewne wydarzenie historyczne, które 28 czerwca 1914 roku było bezpośrednią przyczyną wybuchu I wojny światowej, czyli zamach na austriackiego arcyksięcia Franciszka Ferdynanda i jego zabójstwo. Miało to miejsce na Moście Łacińskim, znajdującym się na rzece Miljacka, który to most – choć z pozoru nieznaczący, był świadkiem jednych z najważniejszych wydarzeń historycznych w dziejach świata. Warto się po nim przejść, zwłaszcza w godzinach wieczornych, kiedy to jest pięknie oświetlany. Miasto to było także terenem działań wojennych w okresie od kwietnia 1992 roku do końca października 1995 roku podczas oblężenia przez bośniackich Serbów. Symbolicznym momentem wojny było zniszczenie sarajewskiej biblioteki, w pożarze spłonęło wówczas ponad 3 mln książek. Zniszczone w latach 90. miasto do dziś nie zostało w pełni odbudowane.

Loty do Sarajewa

W poszukiwaniu lotów do Sarajewa możemy natrafić na bezpośrednie loty z Warszawy Okęcie (Portu Lotniczego im. F. Chopina) – takie oferuje LOT i trwają one około 2 godzin. W wielu przypadkach będzie nam potrzebna również przesiadka – takie połączenia z kolei oferują nam: Austrian Airlines (przesiadka we Wiedniu), czy Lufthansa (lot z przesiadką we Frankfurcie).

Jakie miejsca warto odwiedzić w Sarajewie?

Jedną z największych atrakcji turystycznych jest Baščaršija, czyli główny bazar (targ) miejski, położony na tamtejszej starówce. Składa się z masywnych kamiennych kramów. Obiekt był przeznaczony wyłącznie do handlu, nie był zamieszkały nocą – w tym czasie był pilnowany przez strażników (pasvandžije), a jeśli ktoś zapomniał zamknąć swojego kramu na noc, miał pewność, że był on dokładnie pilnowany, jednak wiązało się to z pokaźnym haraczem, który następnego dnia był pobierany od takiego handlarza. Na terenie całego obiektu obowiązywało prawo targowe, któremu podlegali wszyscy, dzięki czemu obiekt działał bardzo sprawnie. Najbardziej charakterystycznym, centralnym punktem bazaru jest Sebilj – studzienka wyglądem przypominająca grzybek, będąca pozostałością po jednym z pierwszych europejskich wodociągów.

Wokół starego rynku skupia się najwięcej zabudowań sakralnych, wśród których należy wymienić meczet Muslihudin Čekrekčija wybudowany w 1526 roku z przylegającymi drewnianymi kioskami handlowymi. Od 2004 r. meczet znajduje się pod opieką Komisji Ochrony Zabytków Narodowych Bośni i Hercegowiny. Jest tam również wybudowany Bascarsijski meczet, który został zbudowany w 1528 r. Pierwotnie miał drewnianą kopułę, ale spłonęła ona w pożarze w 1697 r. Obecnie meczet jest zwieńczony kilkoma niewielkimi kopułami, nad którymi wznosi się minaret o wysokości 35 m. Wewnątrz meczetu jest jasno, dostaje się tam wiele słońca, słynie on również z doskonałej akustyki.

Warto także odwiedzić sarajewski Ratusz zwany Vijećnica. Pochodzi z końca XIX wieku, dawniej znajdowała się w nim Biblioteka Narodowa, jednak podczas bombardowań w 1992 roku spłonęło 90% jej zbiorów, księgi i manuskrypty. Tuż obok Ratusza znajduje się Przekorny Dom, czyli Inat. Jest to tradycyjny bośniacki dom, jednakże jego historia jest dość ciekawa. W połowie XVI wieku w miejscu w którym stał władze planowały budowę meczetu Hadž (Hadžijska džamija). Właściciel domu nie chciał się jednak zgodzić na wyburzenie budynku w którym mieszkał. W końcu zezwolił aby jego dom przenieść na drugi brzeg rzeki Miljacki. Dwieście lat później, gdy budowano ratusz, zadecydowano, że powstanie on w miejscu na które wcześniej dom przeniesiono, wobec czego dom (zamieszkiwany przez prawnuka pierwszego właściciela) powrócił niemalże idealnie na swoje pierwotne miejsce, tuż obok meczetu i stoi tam do dziś, na parterze mając ulokowaną restaurację.

Sarajewo jako miasto jest niezwykłym zapisem historii, niestety w większości tej niezbyt szczęśliwej. To mieszanka kultur, religii i miejsce przenikania się cywilizacji. Z pewnością warto się tam wybrać i samemu doświadczyć wyjątkowości tego miejsca.

Bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo
Gwarantujemy pełne bezpieczeństwo transakcji
Doświadczenie
Doświadczenie
Każdego dnia wystawiamy 1000 biletów
Linie lotnicze
Linie lotnicze
Oferta ponad 200 linii lotniczych w jednym miejscu
Zapisz się na newsletter
Zapisując się na newsletter otrzymasz informacje o najlepszych promocjach na popularnych trasach
Wypisz mnie z newslettera
Jeśli nie chcesz otrzymywać informacji o bieżących promocjach biletów lotniczych, wprowadź swój adres e-mail