Zbieraj punkty na Lataj.pl
Zadzwoń

Dlaczego warto zobaczyć Neapol?

W cieniu wielkiego Wezuwiusza, tuż nad zatoką Morza Tyrreńskiego znajduje się Neapol, miasto o niezwykle bogatej historii – od antyku, przez średniowiecze, po czasy współczesne. Kulturalna i gospodarcza perła Włoch z największą w Europie starówką i najstarszą operą na świecie. Neapol jest trzecim, po Rzymie i Mediolanie, największym włoskim miastem, które powinien zobaczyć każdy, kto kocha włoską kulturę i historię.

Loty do Neapolu

Tanie loty do Neapolu zarezerwujemy z Warszawy z niskokosztowymi przewoźnikami Ryanair lub Wizzair. Tanie irlandzkie linie realizuje połączenia do Neapolu z Portu Lotniczego Warszawa – Modlin, a węgierskie linie WizzAir z lotnika im. Chopina. Lot do Neapolu z Warszawy trwa ok. 2h 15 min.

Co warto zobaczyć w Neapolu?

Neapol zachwyci nas wieloma atrakcjami. W mieście i okolicy znajdziemy liczne zabytkowe kościoły, a także zamki i pałace. Warto więc z długiej listy historycznych perełek wybrać te najciekawsze.

Katedra św. Januarego

Święty January był biskupem Benewentu w czasach prześladowania chrześcijan. Z legend towarzyszących jego osobie dowiemy się, że został skazany na śmierć męczeńską za swoją wiarę. Pierwotnie wyrok miał zostać wykonany poprzez rzucenie na pożarcie lwom. Ku zdziwieniu publiczności zebranej w amfiteatrze Pozzuoli, lwy uklękły przed biskupem nie robiąc mu krzywdy. Wyrok wykonano zatem poprzez ścięcie. Jedna z kobiet obserwujących egzekucję zachowała kilka kropel krwi świętego, która zmieniała swoją formę trzy razy w roku. Relikwie Świętego Januarego spoczywają obecnie w neapolitańskiej katedrze. Wierni na pamiątkę wspomnianych wydarzeń trzy razy do roku celebrują cud przemienienia krwi, który dokonuje się na ich oczach. Wierzą, że ten zabieg chroni miasto przed złem. Katedra jest bogato zdobiona pozłacanymi rzeźbami, a w jej wnętrzu znajdziemy na przykład znajdującą się w głównej nawie absydę wykonaną rękami Paolo Pozzi i Petra Braci – twórców słynnej Fontanny di Trevi.

Kościół Gesù Nuovo

Choć na pierwszy rzut oka kościół Gesù Nuovo nie wygląda na przykład wyjątkowej architektury sakralnej, jest najważniejszą neapolitańską świątynią. Jego fasada pokryta jest magmowymi piramidami. Budynek ten pierwotnie był zbudowany jako pałac rodziny Sanseverino w XIV wieku. Dopiero dwa wieki później został przekazany w opiekę zakonowi Jezuitów, którzy przekształcili wnętrza w świątynię. Wypełniony jest przepięknymi barokowymi freskami, malowidłami i marmurowymi płaskorzeźbami autorstwa Stanzione, czy Ribera. Nad głównym ołtarzem góruje wspaniała kopuła zdobiona zachwycającymi freskami Giovanni Lanfranco. Ciekawostkę stanowi bomba, za pomocą której wojska niemieckie próbowały zniszczyć zabytek. Bomba jednak nie wybuchła, a dzisiaj możemy ją oglądać jako jeden z eksponatów.

Wezuwiusz

Wysoko ponad Neapolem, na wysokości 1281 metrów ponad poziomem morza, wznosi się  Wezuwiusz. Ten uznawany za wciąż aktywny stratowulkan przyciąga rokrocznie tysiące odwiedzających oczarowanych jego potęgą. Ostatnią odnotowaną aktywnością był wybuch w 1944 roku, jednak najbardziej niszczycielskim epizodem z historii wulkanu była erupcja z 79 roku naszej ery. Właśnie wtedy pod lawą i popiołem zostały pogrzebane pobliskie antyczne miasta – Pompeje, Herkulanum i Stabie. W bezpośrednim sąsiedztwie Wezuwiusza znajduje się najstarsze na świecie obserwatorium wulkanologiczne. Założycielem obserwatorium był XIX-wieczny król Obojga Sycylii Ferdynand II. Mimo, że stoki wulkanu są obecnie objęte ochroną parku narodowego, możliwe jest wejście na jego szczyt i przespacerowanie się wokół krateru.

Pompeje

Wybierając tani lot do Neapolu warto wybrać się na drugą stronę Wezuwiusza, zaledwie pół godziny drogi samochodem. Znajdują się tam ruiny miasta, którego życie zatrzymało się niespodziewanie 24 marca 79 roku. Pompeje zostały założone w VII wieku przed naszą erą. Wielokrotne najazdy na miasto powodowały przejmowanie panowania kolejnych ludów – od Osków, przez Greków, po Etrusków – by ostatecznie miasto stało się autonomią w granicach Cesarstwa Rzymskiego, które posiadało własny język, prawo i kulturę. Pod kilkumetrową warstwą popiołu, jaka przykryła Pompeje po erupcji Wezuwiusza, znaleziono ponad dwa tysiące ciał mieszkańców oraz liczne budynki. Wszystkie artefakty zostały zakonserwowane przez skały wulkaniczne i przetrwały w bardzo dobrym stanie.

Bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo
Gwarantujemy pełne bezpieczeństwo transakcji
Doświadczenie
Doświadczenie
Każdego dnia wystawiamy 1000 biletów
Linie lotnicze
Linie lotnicze
Oferta ponad 200 linii lotniczych w jednym miejscu
Zapisz się na newsletter
Zapisując się na newsletter otrzymasz informacje o najlepszych promocjach na popularnych trasach
Wypisz mnie z newslettera
Jeśli nie chcesz otrzymywać informacji o bieżących promocjach biletów lotniczych, wprowadź swój adres e-mail