Bilety lotnicze Warszawa - Kowno
Kowno – zabytkowe miasto dla fanów street artu
Kowno jest idealnym miastem na krótki city-break. Miasto zachwyci piękną architekturą, wspaniałymi zabytkami i będzie prawdziwą gratką dla amatorów street artu. Kowno jest drugim, największym miastem Litwy. Położone malowniczo w miejscu zbiegu dwóch rzek – Niemna i Wilii zauroczy turystów także naturalnymi krajobrazami. Gdzie więc warto się udać i co zobaczyć po przylocie do Kowna? Przekonajmy się już teraz!
Loty do Kowna
Udając się do Kowna najłatwiej i najszybciej będzie polecieć samolotem. Przelot linią Ryanair z Warszawy-Modlin do Kowna trwa godzinę i 10 minut. Na lotnisko i z powrotem, w stronę miasta, najłatwiej dojechać kursującym tam autobusem. Z Ryanair zarezerwujemy także loty z Krakowa, ale na podróż z przesiadką musimy zarezerwować już więcej czasu.
Co warto zobaczyć w Kownie?
Kowno jest jedynym miastem na Litwie, gdzie wciąż działa ten dawny środek transportu – kolejka linowa, a nawet dwie kolejki, w miastach Žaliakalnis i Aleksota. To gratka dla entuzjastów inżynierii i dieselpunka, ale też po prostu możliwość sprawniejszego poruszania się po stromych wzgórzach Kowna. Kolejka działa od 1935 roku i łączy starą część miasta ze stokami Aleksoty. Można się nią dostać na taras widokowy w Aleksocie – jedno z ulubionych miejsc mieszkańców Kowna, które sprawi, że niemal każdy zakocha się w tym mieście. Z tarasu w Aleksocie zobaczysz uśmiechnięty zegar słoneczny na ścianie Wydziału Kowieńskiego Uniwersytetu Wileńskiego oraz tętniącą życiem panoramę Starego Miasta.
Barokowy klasztor
Pažaislio vienuolynas, Klasztor w Pożajściu jest jednym z najlepszych przykładów architektury barokowej na Litwie. Zespół, zaprojektowany przez włoskiego architekta Giovanniego Battistę Fredianiego, został ozdobiony dziełami lombardzkich rzeźbiarzy oraz freskami florenckiego malarza Michała Archanioła Palloniego. Od lata 1996 roku w klasztorze odbywa się tu coroczny Międzynarodowy Festiwal Muzyczny w Pożajściu. Poza sezonem sale klasztorne służą jako miejsce spotkań przedstawicieli świata kultury z publicznością, organizowane są wieczory poetyckie. Po zwiedzeniu klasztoru można wybrać się na spacer szlakiem rekreacyjnym wzdłuż Zalewu Kowieńskiego.
Zamek w Kownie i pobliski park
Kolejną z atrakcji w Kownie, którą warto zobaczyć jest zamek u zbiegu rzek – Niemna i Wilii – został zbudowany w celu odparcia ataków krzyżowców. Jest to nie tylko najstarszy murowany zamek na Litwie, ale także jedyny z dwoma rzędami murów obronnych. Wokół tej gotyckiej budowli obronnej rozwinęła się osada, która wyrosła na współczesne miasto. Obecnie w zamku mieści się Muzeum Miejskie w Kownie, a na zboczach co roku odbywają się miejskie imprezy kulturalne. Santakos parkas (Park Santaka), nazywany sercem Kowna, znajduje się obok zamku w Kownie. Spacerując po nim można zobaczyć, jak łączą się rzeki – Niemen i Wilia. Znajduje się tu też ołtarz, na którym odbywały się przedchrześcijańskie obrzędy czy Popiežiaus kalnelis (Wzgórze Papieża), na którym mszę świętą odprawiali papieże Jan Paweł II i Franciszek.
Kowieński Rotušė (Ratusz)
Gotyk, barok, klasycyzm – kowieński ratusz prezentuje wiele stylów architektonicznych, a na jego głównej fasadzie znajduje się wieża przypominająca łabędzią szyję. Ze względu swój kształt i kolorystykę ratusz nazywany jest często „białym łabędziem”. Jego 53-metrowa wieża jest najwyższym punktem kowieńskiego Starego Miasta. W miarę upływu czasu kowieński ratusz zmieniał swoje przeznaczenie: odbywały się tu główne targi miejskie, jarmarki, sądy, pod posadzką ratusza działało 9 pieców do topienia wosku, więzienie, magazyny. Obecnie w ratuszu odbywają się ceremonie zaślubin i inne oficjalne wydarzenia.
Street Art w Kownie, czyli sztuka uliczna w stolicy Litwy
Street art jest sztuką wizualną tworzona w miejscach publicznych, zwykle niesankcjonowana grafika wykonana poza kontekstem tradycyjnych dzieł sztuki. Sztuka uliczna staje się na całym świecie coraz bardziej popularną formą sztuki. W bardzo wielu miastach pojawia się na murach coraz więcej kolorowych obrazków, które ożywiają szarą codzienność ulic. Dla mieszkańców i turystów daje możliwość obcowania ze sztuką w zasięgu ręki.