Zbieraj punkty na Lataj.pl
Zadzwoń

Przewodnik turystyczny po Azorach

Podręczny przewodnik po wyspie: Azory wulkaniczne wyspy Portugalii

Azory to archipelag wysp wulkanicznych zlokalizowanych na północno-wschodnim Ocenie Atlantyckim. Azory są obszarem autonomiczny podległym Portugalii. W skład archipelagu wchodzi dziewięć wysp z czego największa to Sao Miguel ze stolicą kraju Ponta Delgada. Pozostałe wyspy to: Faial, Pico, Sao Jorge, Graciosa i Terceira zwane grupą centralną, Sao Miguel i Santa Maria zaliczane do grupy wschodniej oraz Flores i Corvo z grupy zachodniej. Zanim zaplanujemy podróż do tego malowniczego zakątka Makaronezji warto zapoznać się z podstawowymi informacjami zawartymi w naszym krótkim przewodniku turystycznym po Azorach.

Loty na Azory

Loty na Azory realizowane są do stolicy i głównego lotniska w kraju Ponta Delgada. Lot z Warszawy z przesiadką w Lizbonie możemy zarezerwować liniami Tap Portugal. Przelot w jedną stronę z Polski na Azory trwa ok. 10h.

Czy warto polecieć na Azory?

Podstawowe pytanie, które zadajemy przed podróżą to czy w ogóle warto lecieć w dane miejsce i dlaczego właśnie Azory są tym atrakcyjnym miejscem, które warto zobaczyć. Jakie są główne atrakcje archipelagu Azorów?

Zielona wyspa wulkanów

Wulkaniczny krajobraz Azorów to na pewno jeden z powodów, dla których warto odwiedzić archipelag. Stała aktywność wulkanów ukształtowała powierzchnię wyspy i nadal wpływa na jej charakter i warunki naturalne. Nie bez powodu bowiem, Sao Miguel nazywana jest Zieloną Wyspą. Żyzne gleby to efekt uboczny lawy, podobnie jak jeziora Sete Cidades i Lagoa do Canario, które powstały w kraterach wulkanu. Sama wyspa Sao Miguel stanowiła niegdyś dwie osobne wyspy, które na skutek wybuchu wulkanu połączyły się w jedną. Ostatnia erupcja wulkaniczna na obszarze Azorów miała miejsce w 1957 roku. Wybuch wulkanów powiększył powierzchnię wyspy Faial. Najwyższym wzniesieniem Portugalii jest wulkan Pico 2351 m n.p.m. zlokalizowany właśnie na Azorach.

Gejzery i gorące źródła Azorów

Na Azorach znajdują się też liczne gorące źródła, naturalne baseny i gejzery. Nie zapomnijcie o strojach kąpielowych. Baseny podgrzewane są najprawdziwszą lawą wulkaniczną i mają charakterystyczną brunatno-pomarańczową barwę. Z innych atrakcji nie możemy pominąć Caldeira Velha, położonego w parku krajobrazowym, gorącego źródła w którym można wziąć relaksującą kąpiel. W pobliżu znajdują się też inne kąpieliska do których woda spada prosto z wodospadu. W miejscowości Furnas z kolei można podziwiać aktywne gejzery i skorzystać z basenów termalnych o silnie siarkowej woni. W pobliżu Furnas znajdują się też fumarole, pęknięcia w skorupie ziemskiej z których wydobywa się gaz i para wodna. Zwiedzający mogą podziwiać je spacerując po specjalnych kładkach.

Azorskie pola herbaty

Jeśli gdzieś w Europie możecie podziwiać piękne pola herbaty to znajdują się one właśnie na Azorach. Plantacja Gorreana to jedno z tych niesamowitych miejsc, w których czas stanął w miejscu. Tradycje związane z produkcją herbaty na Azorach sięgają końca XIX wieku. Zielone zbocza herbaty rozciągają się obecnie na obszarze 32 akrów. Plantacja Gorreana wytwarza 33 tony herbaty rocznie.

Endemiczne gatunki roślin i zwierząt

Charakterystyczne warunki naturalne oraz odległość od kontynentu spowodowała, że na Azorach możemy podziwiać endemiczne gatunki roślin i zwierząt. W Archipelagu Azorów spotkamy rzadkie odmiany storczyków, amarylisów, wrzośca, czy porastającą klify Azorinę, kwiat z rodziny dzwonkowatych. W lasach wawrzynolistnych atrakcją są też nadrzewne porosty zwane epifilami. Z gatunków zwierząt Azory wyróżnia charakterystyczna odmiana gila i myszołowa.

Nasz krótki przewodnik turystyczny po Azorach przedstawia jedynie ułamek atrakcji, jakie czekają na turystów na miejscu. Podróż na Azory to niesamowita przyroda i okazja do odwiedzenia miejsca, do którego na pewno chętnie będziemy wracać. Warto już dzisiaj sprawdzić połączenia lotnicze na Azory i zarezerwować lot dla siebie.

Najnowsze promocje lotnicze

od 1310 PLN
Cena za przelot w dwie strony dla 1 osoby dorosłej

Ponta Delgada

Portugalia

wylot z: Warszawa

okres wylotu: 22-10-2024 - 31-10-2024

okres sprzedaży: BEZ OGRANICZEŃ

od 1376 PLN
Cena za przelot w dwie strony dla 1 osoby dorosłej

Terceira

Azory

wylot z: Warszawa

okres wylotu: 18-12-2024 - 25-12-2024

okres sprzedaży: BEZ OGRANICZEŃ

Zapisz się na newsletter
Zapisując się na newsletter otrzymasz informacje o najlepszych promocjach na popularnych trasach
Wypisz mnie z newslettera
Jeśli nie chcesz otrzymywać informacji o bieżących promocjach biletów lotniczych, wprowadź swój adres e-mail