Zbieraj punkty na Lataj.pl
Zadzwoń
2022-10-26

Lotnisko w Monachium na pięć gwiazdek

Port lotniczym im. Franza Josefa Straußa jest drugim co do wielkości lotniskiem w Niemczech zlokalizowanym na północny-wschód od Monachium. Monachijskie lotnisko jest głównych hubem przesiadkowym Lufthansy i jednym z najważniejszych portów przesiadkowych w Europie z silną siecią połączeń do Ameryki Północnej i stale rozwijającą się siatką połączeń do Azji.

Monachijki hub wyróżniony pięcioma gwiazdkami

W 2015 roku port lotniczy w Monachium jako pierwsze lotnisko w Europie otrzymało pięć gwiazdek w rankingu Skytrax. Po okresie pandemii lotnisko w Monachium nadal utrzymuje wysoką pozycję w opiniach podróżnych. W tegorocznym konkursie „World Airport Awards” organizowanym przez Skytrax bawarski hub lotniczy otrzymał tytuł „Najlepszego lotniska w Europie Środkowej„. Węzeł przesiadkowy w Bawarii plasuje się na siódmym miejscu w międzynarodowym rankingu i tym samym jest jedynym niemieckim portem lotniczym w światowej dziesiątce.

Najszybszy węzeł przesiadkowy w Europie

Lotnisko w Monachium posiada dwa terminale: Terminal 1 i Terminal 2. Terminal 2 dedykowany jest w całości  pasażerom podróżującym z Lufthansą, partnerom code-share przewoźnika oraz liniom w sojuszu Star Alliance. Terminal 2 został otwarty w 2003 roku i jego głównym celem było dostosowanie do potrzeb ruchu węzłowego. Lotnisko w Monachium uważane jest za jedno z najbardziej wydajnych terminali przesiadkowych w Europie, w którym minimalny czas przesiadki możliwy jest już w 30 minut. Według danych za 2019 lotnisko w Monachium obsłużyło ponad 47 mln pasażerów.

W 2016 roku monachijskie lotnisko rozbudowano o budynek satelitarny. Terminal 2-Satellite zapewnił 52 dodatkowe bramki i 27 stanowisk dla samolotów. Nowy terminal został tak zaprojektowany, aby zapewnić jak najszybsze dotarcie do gate’u. Dodatkowo Terminal 2-Satellite oferuje wspaniały widok na bawarskie Alpy. Cześć restauracyjną wzorowano na monachijskim targu „Viktualienmarkt”. Centralny rynek z licznymi punktami usługowymi, restauracjami, barami oraz kawiarniami rozlokowano wokół wieży kontrolnej.

Komunikacja z i na lotnisko w Monachium

Port lotniczy w Monachium jest bardzo dobrze skomunikowany z centrum miasta. Podróżni mogą skorzystać z różnych form transportu publicznego. Po pierwsze jest to kolej miejska (S-Bahn), którą dotrzemy do stolicy Bawarii w zaledwie 35-40 minut. Podobnie funkcjonują dwie linie S1 i S8, łączące lotnisko z centrum Monachium i Centralnym Dworcem Kolejowym. Pociągi odjeżdżają co 10 minut ze stacji pomiędzy Terminalem 1 i Terminalem 2. Do dyspozycji podróżnych jest też Lufthansa Express Bus, który kursuje wahadłowo pomiędzy lotniskiem i dworcem kolejowym, co 15 min.

Centrum Obsługi Pasażerów

Kluczem do sprawnie działającego lotniska jest właściwie funkcjonujące centrum obsługi pasażerskiej. Na lotnisku w Monachium są dwa takie punkty: w Terminalu 1, działające całodobowo oraz w Terminalu 2, otwarte od 5:00 rano do 00:00. Wśród usług oferowanych podróżnym znajdziemy m.in.: przechowalnię bagażu, szatnię i depozyt. Na miejscu możemy zakupić ubezpieczenie, bilety komunikacji miejskiej czy Lufthansa Airport Bus. Centrum Obsługi Pasażerów funkcjonuje także jako Biuro Rzeczy Znalezionych. Centra wyposażone są także w fax i xero.

Bawarski klimat już na lotnisku

Podczas przesiadki na monachijskim lotnisku warto umilić sobie czas i wybrać się jednej z ponad 60 restauracji i kawiarni zlokalizowanych na terenie lotniska. Na szczególną uwagę zasługują punkty gastronomiczne z bawarskimi specjałami. Airbräu jest pierwszym na świecie browarem lotniskowy z typowymi regionalnymi daniami i lokalnym piwem. Latem na lotnisku funkcjonuje też ogródek piwny. Druga Restauracja Airbräu „Obok nieba” znajduje się w strefie Non Schengen w Terminalu 2.

Zakupy, relaks czy chwila na sprawdzenie poczty

Lotnisko w Monachium dysponuje rozbudowaną strefą usługową z ponad 150 sklepami różnych marek, w których znajdziemy wszystko od ubrań przez torebki po bawarskie produkty regionalne.

Monachijski port lotniczy stawia przede wszystkim na komfort pasażerów podróżujących z przesiadką. W Terminalu 2 znajduje się aż pięć stref rekreacyjnych dostępnych dla wszystkich podróżnych. Klimat miejsca tworzą wygodne fotele, bogactwo naturalnych rośliny i odpowiednie oświetlenie, które pozwoli na komfortowy odpoczynek. Osoby podróżujące służbowo znajdą stacje z przyłączami zasilania dla komputerów i urządzeń mobilnych. W Terminal 2 znajdziemy też nowoczesne prysznice, gdzie można odświeżyć po długim locie i punkty z usługami masażu. Na szczególną uwagę zasługują kabiny relaksacyjne. Są to przestronne kabiny (ok. 8 m) z wygodnym rozkładanym fotelem, klimatyzacją i regulowanym oświetleniem. Dzięki okularom wirtualnej rzeczywistości pasażerowie mogą uczestniczyć m.in.: w zajęciach z medytacji lub wybrać się na spacer w egzotyczny zakątek świata, a nawet ponurkować z delfinami. Kabiny relaksacyjne znajdują się w Terminalu 2, w pobliżu brami G06.

Zapisz się na newsletter
Zapisując się na newsletter otrzymasz informacje o najlepszych promocjach na popularnych trasach
Wypisz mnie z newslettera
Jeśli nie chcesz otrzymywać informacji o bieżących promocjach biletów lotniczych, wprowadź swój adres e-mail