Bilety lotnicze Warszawa - Split
Loty do Splitu
Drugie pod względem liczby ludności miasto Chorwacji działa jak magnes na turystów, którzy aktywne zwiedzanie lubią przeplatać z wygrzewaniem się na piaszczystej plaży. Split oferuje zarówno bogatą gamę zabytków sięgających historią starożytności, jak i błękitne fale Adriatyku. Tani lot do Chorwacji to także okazja na spędzenie wieczoru w towarzystwie chorwackiego wina Pošip lub Vugava w tym niezwykle urokliwym miejscu. Jeśli nie Split, zapraszamy do innego dalmatyńskiego miasta Dubrownika.
Co warto zobaczyć w Splicie
Pałac Dioklecjana
„Bardziej od rządzenia interesuje mnie sadzenie kapusty” – tak po rezygnacji z rządzenia Imperium Rzymskim miał odpowiedzieć Dioklecjan na propozycję powrotu do władzy. Później przeniósł się w swoje rodzinne strony do pałacu w Splicie. Oddanie armii sprawiło, że pałac, w którym mieszkał przypomina bardziej obóz wojskowy niż cesarski zamek. Dziś można zwiedzić północną bramę, reprezentacyjny przedsionek zwany westybułem, pałacowe ogrody, świątynię Jowisza, czy też ruiny komnat samego cesarza. Podczas przechadzki towarzyszyć nam będą liczne kolumnady typowe dla stylu rzymskiego.
Świątynia Jowisza
Gdy w 305 r. cesarz podjął decyzję o abdykacji i osiedleniu się w Splicie prace nad budową świątyni rzymskich bóstw jeszcze trwały. Dioklecjan nakazał zaprzestanie robót, czego efektem jest niedokończona Świątynia Jowisza. Kilka wieków później, wraz z upadkiem cesarstwa rzymskiego, wiodącą rolę zaczęło przejmować chrześcijaństwo. Świątynię Jowisza zmieniono wówczas w kościół i wyposażono w chrzcielnicę. Dzisiaj możemy podziwiać zbiory świątyni, wśród których znajduje się figura Jana Chrzciciela, czy dwa sarkofagi dawnych biskupów Splitu. Ciekawostką, z której niewielu odwiedzających zdaje sobie sprawę, jest bezgłowy Sfinks usytuowany przed wejściem do świątyni. Strzeże on zejścia do podziemnej krypty, w której niegdyś odprawiano nabożeństwa.
Katedra św. Duje
Spoglądając na fotografie Splitu z lotu ptaka nie sposób przeoczyć białą, rozświetloną słońcem wieżę, górującą nad dachami innych budynków. To Katedra św. Duje. Historia katedry przypomina złośliwe zrządzenie losu. Pierwotnie budynek stanowił serce pałacu Dioklecjana. Za życia miał tu swoją siedzibę, a po jego śmierci zorganizowano mauzoleum. Dopiero w VIII wieku, w wyniku przebudowy, powstała w tym miejscu katedra. Zyskała ona patrona w osobie św. Domniona – męczennika zabitego za wiarę przez cesarza Dioklecjana. Ciekawostką dla wielbicieli antyków z pewnością okażą się romańskie stalle, czyli zdobione ławki umieszczone w prezbiterium – są najstarsze w całej Chorwacji. Katedra skrywa także inne skarby, datowane nawet na VII wiek. Miłośnicy widoków docenią piękną panoramę Splitu rozpościerającą się z katedralnej dzwonnicy.
Splitska Riva, czyli promenada w Splicie
Śnieżnobiałe fasady budynków, bezkres Adriatyku i palmowe cienie sprawiają, że skąpana w słońcu Siplitska Riva ma wyjątkowo sielankowy klimat. By w pełni poczuć jej charakter warto usiąść na ławce i rozkoszować się widokiem wpływających do portu ogromnych wycieczkowców. Spacer plażą to relaks w towarzystwie drobnego jak ziarenka soli piasku. Choć promenada zachwyca w ciągu dnia, trzeba wrócić tu również wieczorem. Płynąca z pobliskich kawiarni beztroska udziela się bowiem każdemu, kto wstąpi tu choć na chwilę.