Zbieraj punkty na Lataj.pl
Zadzwoń

Manchester: Futbolowe miasto ze wspaniałymi zabytkami

Pierwszym skojarzeniem z Manchesterem nie bez powodu jest piłka. Dwa konkurencyjne kluby piłkarskie Manchester City i Manchester United są symbolami miasta. Warto polecieć do Manchesteru nie tylko na mecz, ale skorzystać z okazji i zwiedzić miasto. Wspaniałe muzea, niesamowita chińska dzielnica  i zabytkowe kościoły pozwolą dostrzec interesującą historię industrialnego Manchesteru.

Loty do Manchesteru

Tanie loty do Manchesteru zarezerwujemy liniami Ryanair m.in. z lotniska im. Fryderyka Chopina. Na bezpośredni lot z Polski musimy zarezerwować ok. 2h i 45 min. Z irlandzkim przewoźnikiem polecimy do Manchesteru także z Portu lotniczego Rzeszów-Jasionka, z lotniska Kraków-Balice czy z Poznania.

Co zwiedzić w Manchesterze?

W Manchesterze nie brakuje atrakcji, szczególnie tych związanych z piłką nożną. Przemysłowe ośrodek o robotniczych tradycjach bogaty jest też w historyczne punkty, które przybliżają najważniejsze wydarzenia z dziejów miasta. Które z nich warto odwiedzić?

Tradycje piłki nożnej, czyli Narodowe Muzeum Futbolu

Dla każdego kibica będzie to zapewne najważniejszy punkt wyjazdu. W Manchesterze posiadającym dwa wielkie kluby piłkarskie – City oraz United – odwiedziny w Muzeum Futbolu będą kluczowe. Jest to największe muzeum piłki nożnej na świecie, zajmujące aż cztery piętra w budynku Urbis. Znajdziemy tam przedmioty takie jak pierwsza książka z regułami gry w 1863, koszulka z pierwszego międzynarodowego meczu piłki nożnej pomiędzy drużynami Anglii i Szkocji a także informacje o największych klubach i zawodnikach czy wycinki z relacji medialnych. Kolejne poziomy to ekrany objaśniające zasady gry, informacje o kontuzjach i medycznej stronie widowiska. Jest tam także strefa nauki i edukacji, interaktywne zabawy i gry dla najmłodszych. Muzeum będzie idealnym miejscem na rodzinną rozrywkę.

Dawne dzieje Manchesteru – Science and Industry Museum

Kolejnym punktem na turystycznej mapie Manchesteru będzie Muzeum Nauki i Przemysłu. Obiekt utworzony w 1983 roku miał za zadanie prezentować osiągnięcia miasta w dziedzinach nauki, technologii i przemysłu. Znajdziemy tutaj wystawy tematyczne: o transporcie – z samochodami, samolotami, lokomotywami i taborami kolejowymi, oraz o energii – pokazująca różnorodne silniki: elektryczne, gazowe, parowe, czy napędzane wodą. Nie zabraknie też eksponatów związanych z  przemysłem włókienniczym, systemami kanalizacyjnymi i urządzeniami sanitarnymi.

Manchester Art Gallery

W centrum miasta w budynku, który został wybudowany w 1823 roku ma swoją siedzibę Manchester Art Gallery. Prezentowana jest tutaj lokalna i międzynarodową twórczość reprezentująca całe stulecia. Manchester Art Gallery posiada jedną z największych kolekcji sztuki w Wielkiej Brytanii poza Londynem. W galerii znajdują się prace takich artystów jak Gauguin, Manet, Monet i Max Ernst. Oprócz obrazów najznakomitszych malarzy znajdują się tam również obszerne zbiory rzemiosła artystycznego, od ceramiki po wyroby ślusarskie, a także odzież i dodatki pochodzące z okresu od 1600 roku aż po czasy współczesne. W muzeum organizowane są również specjalne wystawy, warsztaty i wycieczki. Manchester Art Gallery to jedno z najciekawszych punktów do odwiedzenia w mieście.

Chińska dzielnica w centrum Manchesteru

Chinatown w Manchesterze jest drugą największą chińską dzielnicą w Wielkiej Brytanii i trzecią w Europie. Azjatycka cześć miasta stanowi niezwykłą mieszanką kolorów i smaków. W Chinatown możemy odnaleźć chińskie sklepy, cukiernie i restauracje z daniami różnych kuchni azjatyckich: chińskiej, wietnamskiej, tajskiej, japońskiej, nepalskiej. Najbardziej charakterystycznym punktem jest brama na Faulkner Street – z pięknymi zdobieniami chińskimi motywami, wizerunkami smoków i feniksów, która była darem Rady Miasta dla chińskiej społeczności. Chinatown w Manchesterze jest chętnie odwiedzana szczególnie w lutym, kiedy odbywa się festiwal Chińskiego Nowego Roku. Główną atrakcją są wtedy niesamowite parady z tańczącymi smokami.

Gotycka katedra w sercu miasta

Architektoniczną perełką Machesteru jest katedra zlokalizowana w centrum miasta przy Victoria Street. Jest to piękna gotycka świątynia, która pomimo zniszczeń z okresu wojny zachowała wiele wspaniałych drewnianych i kamiennych rzeźb, a także pięknych witraży. Organizowane są tutaj koncerty i konkurs poetycki. Na zewnątrz uwagę zwracają złota figurka Madonny oraz kamienne gargulce.

Bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo
Gwarantujemy pełne bezpieczeństwo transakcji
Doświadczenie
Doświadczenie
Każdego dnia wystawiamy 1000 biletów
Linie lotnicze
Linie lotnicze
Oferta ponad 200 linii lotniczych w jednym miejscu
Zapisz się na newsletter
Zapisując się na newsletter otrzymasz informacje o najlepszych promocjach na popularnych trasach
Wypisz mnie z newslettera
Jeśli nie chcesz otrzymywać informacji o bieżących promocjach biletów lotniczych, wprowadź swój adres e-mail