Zbieraj punkty na Lataj.pl
Zadzwoń

Portowe miasto Beatlesów – Liverpool w pigułce

Liverpool to miasto o bogatej historii, będące bardzo ważnym ośrodkiem handlowym, naukowym i kulturalnym Wielkiej Brytanii. Obecnie pierwsze skojarzenia dla wielu osób to zespół The Beatles oraz klub piłkarski. Co warto odwiedzić przy okazji wizyty w tym mieście? Przekonajmy się.

Miasto utworzone w 1207 roku, prawa miejskie otrzymało w 1880. Jest drugim po Londynie ośrodkiem portowym Wielkiej Brytanii i jednym z najważniejszych takich ośrodków w historii. Ma wiele wspaniałych zabytków, a także interesujące miejsca, jak Central Library. Jako ciekawostkę możemy dodać, że Liverpool w latach 2004–2021 posiadał sześć obiektów w mieście na liście światowego dziedzictwa UNESCO, które umieszczone tam były jako Liverpool Maritime Mercantile City. Jednakże status ten został im odebrany – UNESCO uznało bowiem, że rozwój miasta spowodował „nieodwracalne straty” dla ich wartości historycznej, a przyczyniła się do tego rozbudowa okolic, między innymi kosztujący 500 milionów funtów nowy stadion Evertonu F.C. Jest miastem kontrastów, w którym cudowne przestrzenie turystyczne przeplatają się z zapadniętymi ruinami, a klasyczne małe domki giną w gąszczu zabudowy wieżowców. Z pewnością warto się tam wybrać, na przykład na weekendową wycieczkę, aby doświadczyć niepowtarzalnego klimatu tego miasta.

Bilety lotnicze do Liverpoolu

Bezpośrednie loty do Liverpoolu możemy zarezerwować z tanimi linami Ryanair, które realizują połączenia z Lotniska Warszawa – Modlin. Połączenia lotnicze do miasta Beatelsów znajdziemy też w ofercie easyJet i Rynair z Krakowa z . Koszt lotów, w zależności od tego czy rezerwujemy z wyprzedzeniem, możemy znaleźć już w cenie poniżej 200 zł. Liverpool znajduje się też w siatce połączeń przewoźników regularnych, takich jak np. Lufthansa.

Najnowsze promocje lotnicze

od 218 PLN
Cena za przelot w dwie strony dla 1 osoby dorosłej

Liverpool

Wielka Brytania

wylot z: Warszawa

okres wylotu: 16-09-2024 - 22-09-2024

okres sprzedaży: BEZ OGRANICZEŃ

Miasto Beatlesów

Liverpool (jeśli nie z piłką nożną) wielu osobom kojarzy się właśnie ze słynnym angielskim zespołem. To tutaj 18 sierpnia 1962 w barze The Cavern Club w zagrali swój pierwszy koncert. Obecnie jest oczywiście w Liverpoolu muzeum poświęcone ich działalności. Zwiedzanie prowadzi przez całą historię zespołu, od początku do końca. W muzeum można obejrzeć oryginalne instrumenty muzyków, płyty i inne ciekawe należące do nich przedmioty. Znajdziemy tam również słynną żółtą łódź podwodną. W sumie ponad 300 unikatowych eksponatów.

Coś dla kibiców piłki nożnej – stadion Anfield

Jeśli wybieramy się do Liverpoolu, a jesteśmy w jakimś chociaż stopniu fanami piłki nożnej, powinniśmy zarezerwować trochę czasu na zwiedzenie Anfield. Stadion klubowy od 1892 roku jest ulokowany właśnie tutaj. Muzeum klubu piłkarskiego Liverpool, pomimo swoich niewielkich rozmiarów, jest jednym z ciekawszych muzeów klubów angielskich. W środku odnajdziemy kolekcję strojów meczowych – dawnych i współczesnych, a także dowiemy się wszystkiego o największych sukcesach klubu, dzięki zgromadzonym tam pamiątkom (w tym Pucharów Europy) oraz odtwarzanym filmom. Dla każdego Polaka ciekawym momentem będzie możliwość przypomnienia sobie finału Ligi Mistrzów pomiędzy drużyną z Liverpoolu, a AC Milanem, podczas którego nasz rodak zaprezentował słynny Dudek Dance.

Najstarsza w Europie dzielnica Chinatown

W centrum Liverpoolu znajduje się najstarsza chińska społeczność w Europie. Jej początki sięgają 1890 roku. W dzielnicy Chinatown znajdziemy piękny bogato zdobiony Chiński Łuk: znajduje się na nim 200 ręcznie wyrzeźbionych smoków, a także zapisana nazwa dzielnicy w języku chińskim. Łuk bramy ma wysokość 13,5 metra. Ulice są ozdobione latarniani w stylu chińskim. Jest tam także mnóstwo dalekowschodnich restauracji, sklepików oraz doskonale wyposażony supermarket z wieloma chińskimi produktami, jak przyprawy, czy herbaty.

Nowoczesna biblioteka miejska – Central Library

W XIX-wiecznym budynku znajduje się najstarsza, spośród 22 takich miejsc, biblioteka w mieście, czyli Central Library. Została otwarta w 1860 roku i obecnie co roku jest odwiedzana przez prawie milion zwiedzających. Jest to czteropiętrowy gmach, w którym każdy może znaleźć jakąś interesującą aktywność. Możemy – oczywiście – wypożyczać tu książki, jednakże wiele z nich jest możliwych do obejrzenia tylko w siedzibie biblioteki. Picton Reading Room to elegancki pokój, w którym znajduje się ponad 15 tysięcy cennych książek i manuskryptów, rzadkich, bądź niedostępnych nigdzie indziej. Z tego powodu są one dostępne dla czytelników jedynie w sali. Poza wspaniałą kolekcją literatury, możemy spędzać czas w inny sposób. Biblioteka posiada ogólnodostępne WiFi z którego można skorzystać na własnym urządzeniu, bądź użyć na jednym ze 150 bibliotecznych komputerów, bądź iPadów. Dla osób interesujących się grami komputerowymi miejsce to posiada strefę z konsolami Xbox, które również można wykorzystywać. Biblioteka dba również o najmłodszych, nie tylko oferując im plac zabaw, ale również organizując specjalnych edukatorów, którzy mogą spędzić z nimi czas, poczytać im ulubione książki. Liverpool Central Library to wspaniałe miejsce, w którym możemy zatracić się na wiele godzin w świecie literatury oraz na innych zajęciach.

Liverpool jest miastem z bogatą historią, może być wspaniałym kierunkiem na dłuższe wakacje, bądź miejscem na krótki weekendowy wypad ze znajomymi. Miasto to łączy w sobie mnóstwo kontrastów, kultur i społeczności, które wspólnie tworzą niepowtarzalny nigdzie indziej klimat.

Bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo
Gwarantujemy pełne bezpieczeństwo transakcji
Doświadczenie
Doświadczenie
Każdego dnia wystawiamy 1000 biletów
Linie lotnicze
Linie lotnicze
Oferta ponad 200 linii lotniczych w jednym miejscu
Zapisz się na newsletter
Zapisując się na newsletter otrzymasz informacje o najlepszych promocjach na popularnych trasach
Wypisz mnie z newslettera
Jeśli nie chcesz otrzymywać informacji o bieżących promocjach biletów lotniczych, wprowadź swój adres e-mail