Zbieraj punkty na Lataj.pl
Zadzwoń

Przewodnik turystyczny po Maderze

Krótki przewodnik po Maderze

Madera to jedna z niesamowitych, wulkanicznych wysp zlokalizowana na Oceanie Atlantyckim u północnych wybrzeży Afryki, na zachód od Wysp Kanaryjskich. Madera to właściwie archipelag wysp, stanowiący teren autonomiczny Portugalii. Na wyspie wiecznej wiosny, każdy znajdzie coś dla siebie. Przeczytajcie nasz przewodnik turystyczny i sprawdźcie dlaczego warto lecieć na tę portugalską wyspę.

Loty na Maderę

Loty na Maderę z Polski realizowane są m.in. liniami Tap Air Portugal, które oferują przelot z przesiadką w Lizbonie. Głównym lotniskiem wyspy jest Port lotniczy Madera (FNC). Lotnisko nosi imię Cristiano Ronaldo, światowej sławy piłkarza, który urodził się na Maderze. Funchal Cristiano Ronaldo Airport zlokalizowane jest ok. 16 km od Funchal, stolicy kraju.

Główne atrakcje Madery

Wyspa wiecznej wiosny jak nazywana jest Madera to jej główny atut i atrakcja. Podróż na Maderę możemy zaplanować przez cały rok. Najniższa odnotowana na wyspie temperatura w nocy wyniosła ok. 7 °C. Madera zlokalizowana jest w strefie klimatów podzwrotnikowych, typu śródziemnomorskiego, co oznacza że zimy są bardzo łagodne, a lato ciepłe i suche.

Roślinność zielonej wyspy zyskała światowe uznanie, gdyż 2/3 wyspy stanowią rezerwaty przyrody, a lasy wawrzynowe porastające Maderę zostały wpisany na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO. Madera jest wiecznie zieloną i kwitnącą wyspą. Spotkamy tu barwne odmiany strelicji, kwitnące aloesy, amarylisy czy storczyki. W miastach zielony charakter wyspy jest pielęgnowany w licznych parkach i ogrodach botanicznych. Uroku wyspie dodają też drzewa owocowe: bananowce, papaje i marakuje.

Półwysep Św. Wawrzyńca, Przełęcz Ecumeada, Dolina Zakonnic to przyrodnicze atrakcje wyspy, które ukazują jej naturalne piękno. Warto zaplanować podróż, uwzględniając odwiedzenie przynajmniej jednego z tych miejsc przy ładnej, słonecznej pogodzie. Widoki są tego warte!

Funchal, stolica wyspy, ale i niezwykłe miasteczko portowo-kawiarniane z pięknymi ogrodami m.in.: Monte Palace Tropical Garden, Palheiro Gardens, na zwiedzanie których musimy zarezerwować nawet kilka godzin.

Porto Moniz zlokalizowane na północy wyspy miasteczko z naturalnymi basenami, wyżłobionymi w nadbrzeżnych skałach.

Santana miejscowość, w której możemy zobaczyć tradycyjne maderyjskie domy budowane na kształt litery A. W domach zazwyczaj nie było kuchni, stąd na Maderze upowszechniła się metoda suszenia lub grillowania. Obecnie domki nie są zamieszkałe i stanowią jedynie atrakcje turystyczną.

Ciekawostki o Maderze

Lewady – to bardzo charakterystyczne dla krajobrazu Madery kanały irygacyjne, które ciągną się z północy na południe kraju. Spacer wzdłuż tych kanałów, których na wyspie znajdziemy ok. 200 to obowiązkowe must see.

Miasteczko Churchilla – na Maderze znajduje się miasteczko Camara de Lobos, które swego czasu upodobał sobie sam Winston Churchill. Ten uznany brytyjski polityk lubił przesiadywać w jednej z lokalnych restauracji, gdzie malował widoki na zatokę.

Cabo Girao (589 m n.p.m.) to jeden z najwyższych klifów w Europie zlokalizowany na portugalskiej wyspie. Z widokowego, przeszklonego tarasu można podziwiać niesamowitą panoramę Madery. Wstęp na punkt widokowy jest bezpłatny.

Pominik Cristianao Ronaldo, pełnowymiarowy i mniejszy jedynie z wizerunkiem piłkarza możemy podziwiać w Funchal. Gratka dla fanów sportu, którzy mogą się sfotografować z piłkarzem.

Ciasteczka z nadzieniem z kasztanów – nie możemy opuścić Madery bez skosztowania lokalnego przysmaku, odmiany pasteis de nata z pastą z kasztanów.

Suszony dorsz i inne rybne przysmaki – rybołówstwo jest jedną z gałęzi lokalnego przemysłu. Madera słynie z oryginalnej metody suszenia dorsza, którego rozwieszone płaty możemy zobaczyć w portowych miasteczkach.

Zapisz się na newsletter
Zapisując się na newsletter otrzymasz informacje o najlepszych promocjach na popularnych trasach
Wypisz mnie z newslettera
Jeśli nie chcesz otrzymywać informacji o bieżących promocjach biletów lotniczych, wprowadź swój adres e-mail