Zbieraj punkty na Lataj.pl
Zadzwoń

Przewodnik turystyczny po jarmarkach świątecznych w Berlinie

Leć na świąteczne jarmarki do Berlina

Okres przedświąteczny to doskonała okazja, aby polecieć do Berlina (Sprawdź nasz przewodnik turystyczny po Berlinie >>) i odwiedzić jeden z wielu jarmarków świątecznych. Tradycja jarmarków świątecznych w Niemczech sięga jeszcze okresu średniowiecza, kiedy tuż przed Bożym Narodzeniem place i ulice miast zapełniały się kramami ze świątecznymi przysmakami. Z czasem Weihnachtsmarkt, (z niemieckiego Weihnacht oznacza Boże Narodzenie, a markt, rynek, plac) zaczęły przybierać charakter dużych imprez z licznymi atrakcjami. Spośród bogatej oferty jarmarków świątecznych w Berlinie możemy zdecydować pomiędzy tradycyjnymi stoiskami z rękodziełem i lokalną kuchnią, występami chórów, a sportowymi atrakcjami i imprezami z djem. Jarmarki świąteczne rozświetlają Berlin tysiącem kolorowych lampek i bożonarodzeniowych dekoracji. Na ulicach miasta czuć zapach goździków i piernikowych przypraw. Najmłodsi z przyjemnością polecą do Berlina na jarmark świąteczny, aby zobaczyć bożonarodzeniowe szopki z żywymi zwierzętami.

Jarmark świąteczny na Gendarmenmarkt

W Berlinie na zwiedzających czeka przynajmniej kilkanaście dużych jarmarków świątecznych i spora liczba mniejszych stoisk, a każdy z nich ma swój indywidualny charakter. Do najpopularniejszych jarmarków świątecznych należy między innymi jarmark na Gendarmenmarkt, który rocznie odwiedza ponad 60 000 osób. Na Gendarmenmarkt możemy spotkać rzemieślników zajmujących się tradycyjnym wyrobem szkła, świec i przedmiotów jubilerskich, a także rzeźbiarzy, mistrzów origami i hafciarstwa. Nad świątecznym nastrojem czuwają też specjalnie zaproszeni artyści, którzy ze świątecznej sceny rozgrzewają odwiedzających.

Aktywny wypoczynek podczas jarmarków świątecznych

Sezon świąteczny w Berlinie to także moment, kiedy w czasie trwania jarmarków świątecznych w mieście możemy skorzystać z typowo zimowych atrakcji sportowych. Na amatorów jazdy na łyżwach czeka specjalne lodowisko wokół fontanny Neptuna, tuż za Alexanderplatz na Berliner Weihnachtzeit. Nieopodal ślizgawki znajduje się tez charakterystyczny diabelski młyn i widok na wieżę telewizyjną. Powierzchnia lodowiska to 600 m2, wejście jest bezpłatne, a koszt wypożyczenia łyżew to ok. 4 €. Specyficzną atmosferę Berliner Weihnachtzeit zawdzięcza swojemu położeniu pomiędzy Czerwonym Ratuszem (Roten Rathaus), Kościołem św. Marii, a klimatycznymi, drewnianymi pawilonami, gdzie możemy spróbować tradycyjnie wypiekanego chleba, pitnego miodu i posłuchać muzyki organowej.

Świąteczne jarmarki różnorodności

Także na początku listopada Plac Poczdamski Potsdamer Platz zamienia się krainę zimowych rozrywek. Na placu uruchamiany jest największy, miejski tor saneczkowy z widokiem na Bramę Brandenburską, lodowisko i tor do curlingu. Wieczorem warto wybrać się na Plac Podczdamski na imprezę z dj’em. Innym z ciekawych jarmarków świątecznych w Berlinie jest weekendowy jarmark na Klunkerkranichl. Świąteczny festyn na Klunkerkranich odbywa się na dachu, ponad ulicznym gwarem, dając możliwość podziwiania zimowej panoramy miasta. Hasłem przewodnim innego jarmarku świątecznego w Dahlem Muzeum w Berlinie jest „w 8 dni dookoła świata”. Na jarmarku możemy podziwiać rękodzieła z różnych zakątków świata: ręcznie tkane materiały z Afryki, biżuterię z Indii, filcowe wyroby z Kazachstanu, czy kolorowe zabawki z Meksyku. Jarmarkowi w Dahlem Muzeum towarzyszą też koncerty oraz warsztaty muzyczne w duchu różnych kultur. Każdy z adwentowych weekendów poświęcony jest innemu kontynentowi.

Zapisz się na newsletter
Zapisując się na newsletter otrzymasz informacje o najlepszych promocjach na popularnych trasach
Wypisz mnie z newslettera
Jeśli nie chcesz otrzymywać informacji o bieżących promocjach biletów lotniczych, wprowadź swój adres e-mail