Zbieraj punkty na Lataj.pl
Zadzwoń

Loty do Sofii

Często omijana na turystycznym szlaku stolica Bułgarii urzeka swoją lokalizacją u stóp masywu Witoszy. Jej różnorodny charakter, niewielka powierzchnia oraz spora dawka zabytków przyciągają nie tylko wielbicieli sztuki sakralnej. Kupując tani bilet lotniczy do Sofii warto mieć na uwadze, że niedużym kosztem odwiedzimy jedną z najwyżej położonych europejskich stolic.

Co warto zobaczyć w Sofii

Sobór św. Aleksandra Newskiego

Otoczona parkami, górująca nad innymi zabudowaniami monumentalna budowla to najważniejsze miejsce religijne bułgarskiego kościoła prawosławnego. Zwieńczony pozłacanymi kopułami Sobór św. Aleksandra Newskiego jest stosunkowo młodym dziełem architektonicznym. Stanowi niejako pomnik upamiętniający odzyskanie przez Bułgarię niepodległości w 1878 roku. Jego budowę, trwającą ponad 30 lat, rozpoczęto cztery lata później. Zachwyca bogato zdobioną fasadą, łukami okiennymi oraz marmurowym wejściem. Na uwagę zasługują także znajdujące się we wnętrzu świątyni, oraz w pobliskiej krypcie, freski i ikony.

Cerkiew Bojańska

Prawdziwą perłą sztuki sakralnej jest także cerkiew usytuowana w dzielnicy Bojan. Jej ściany zdobią 800-letnie freski stanowiące jeden z najcenniejszych skarbów malarskich na Półwyspie Bałkańskim. Te XIII-wieczne malowidła ścienne, poza postaciami świętych, przedstawiają także fundatorów powstania cerkwi. W sumie jest to niemal 90 różnych scen złożonych z przeszło 200 postaci. Z uwagi na konieczność utrzymania odpowiednich warunków do środka są wpuszczane tylko ośmioosobowe grupy zwiedzających. Warto wybrać tani lot do Sofii i zwiedzić Cerkiew Bojańską, która została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO i widnieje na niej od przeszło trzydziestu lat.

Cerkiew „Sweta Nedela”

Kolejnym miejscem, które powinno obowiązkowo znaleźć się na trasie zwiedzania Sofii przez wielbicieli dzieł religijnych jest Cerkiew Świętej Nedelyi. Jej patronką jest męczenniczka z III wieku, która w Polsce jest znana jako Św. Dominika z Nikomedii. Choć dokładna data powstania świątyni nie jest znana to jej początki datuje się mniej więcej na X wiek. Wtedy to na kamiennym fundamencie powstała drewniana konstrukcja cerkwi. Oryginalną postać budowli zmieniono dopiero dziewięć stuleci później gdy stworzono jej obecną, murowaną bryłę. We wnętrzu świątyni znajdują się freski oraz pozłacany ikonostas, który ocalał z najbardziej krwawego w historii kraju zamachu bombowego, w wyniku którego zginęło ponad 150 osób, a sam budynek doznał poważnych uszkodzeń.

Teatr Narodowy Ivana Vazova

To główny ośrodek kulturalny stolicy Bułgarii. Teatr Narodowy, znajdujący się wśród parkowej zieleni, robi niesamowite wrażenie. Wejście do wybudowanego w 1907 roku gmachu zdobią potężne jońskie kolumny podtrzymujące fronton zdobiony pozłacanymi płaskorzeźbami. Neoklasycystyczny styl budynku został zaprojektowany przez Hermana Helmera i Ferdinanda Fellnera. Teatr obecnie wystawia bogatą gamę spektakli. Repertuar obejmuje zarówno przedstawienia komediowe, dramatyczne jak i musicale. Wybierając tani lot do Sofii warto się tu wybrać, jednak należy pamiętać, że bilety dobrze jest rezerwować wcześniej, aby mieć pewność, że nie zabraknie dla nas miejsca na widowni.

Bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo
Gwarantujemy pełne bezpieczeństwo transakcji
Doświadczenie
Doświadczenie
Każdego dnia wystawiamy 1000 biletów
Linie lotnicze
Linie lotnicze
Oferta ponad 200 linii lotniczych w jednym miejscu
Zapisz się na newsletter
Zapisując się na newsletter otrzymasz informacje o najlepszych promocjach na popularnych trasach
Wypisz mnie z newslettera
Jeśli nie chcesz otrzymywać informacji o bieżących promocjach biletów lotniczych, wprowadź swój adres e-mail