Zbieraj punkty na Lataj.pl
Zadzwoń

Loty do Skopje

Bałkańska różnorodność i bogata historia stolicy Macedonii sprawiają, że Skopje zyskuje na popularności, a turyści coraz chętniej je odwiedzają. Miasto jest podzielone na dwie części przez rzekę Vardar: nowoczesną z hotelami, i muzułmańską, w której czuć atmosferę orientu. Warto więc zakupić tani bilet lotniczy do Skopje, by przekonać się, że ta niewielka stolica posiada prawdziwe bogactwo kultury, oraz poznać jej stare i nowe oblicze.

 

Co warto zobaczyć w Skopje

Kamienny Most

Łączący dwie, kontrastujące ze sobą części Skopje most został wzniesiony w latach 1451-1469 za panowania sułtana Mehmeda II. Do dnia dzisiejszego jest symbolem miasta i stanowi główny element jego herbu. Historia mostu była burzliwa, ponieważ na przestrzeni wieków miało miejsce trzęsienie ziemi oraz kilka powodzi, które naruszyły jego konstrukcję. Podczas drugiej wojny światowej był przygotowany do wysadzenia, ale na szczęście udało się tego uniknąć. Ciekawostką jest fakt, że w przeszłości pełnił również funkcję miejsca straceń. Renowacja mostu została zapoczątkowana w roku 1992, aby po licznych uszkodzeniach przywrócić mu pierwotny wygląd.

Stara Čaršija

To niewątpliwie najurokliwsza i najciekawsza część miasta – muzułmańska dzielnica o chaotycznej zabudowie, na której znajduje się największy bazar w Skopje, pełna jest kawiarenek i zabytków: Meczet Murata Paszy, Meczet Aldża Dżamija, Meczet Hjunkar Dżamija, Meczet Mustafa Paszy, a także stare łaźnie czy karawansjery. To również miejsce, w którym kolory i zapachy przywołują wspomnienie tureckich targowisk, a czas zatrzymał się dawno temu.

Cerkiew św. Zbawiciela

Przypominająca z zewnątrz dom mieszkalny cerkiew to jedna z najważniejszych świątyń prawosławnych w kraju. Wraz z otaczającymi ją zabudowaniami klasztornymi sprawia wrażenie obronnej twierdzy. Pierwszy z klasztorów został wzniesiony w XVI wieku, a przez kolejne 200 lat obiekt przybierał obecny kształt. Ponieważ w czasach osmańskich zabraniano budowania świątyń innych wyznań wyżej niż meczetów, Cerkiew św. Zbawiciela znajduje się poniżej poziomu ulicy. Na dziedzińcu można zauważyć ażurową dzwonnicę, studnię oraz grobowiec macedońskiego bohatera narodowego Goce Delceva. Największe atrakcje kryją się wewnątrz: ikonostas wykonany przez miejscowych artystów, piękna ambona oraz freski zdobiące sklepienie cerkwi.

Kanion Matka 

Będąc w stolicy Macedonii warto wybrać się nad sztucznie utworzone jezioro, które wraz z otaczającym je kanionem tworzy popularne miejsce rekreacyjne wtopione w niezwykły krajobraz. Kursuje tutaj komunikacja miejska ze Skopje. W utworzonym w kanionie mikroklimacie żyją chronione gatunki roślin i zwierząt. Podczas spaceru można podziwiać zaporę św. Andrzeja – miejsce, które jest chętnie fotografowane podczas sesji ślubnych, Cerkiew św. Andrzeja z 1389 roku i Jaskinię Vrelo. W wyższe partie kanionu prowadzi stroma ścieżka, która oferuje widoki na okolicę, ale także możliwość obserwowania wyjątkowej przyrody.

Bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo
Gwarantujemy pełne bezpieczeństwo transakcji
Doświadczenie
Doświadczenie
Każdego dnia wystawiamy 1000 biletów
Linie lotnicze
Linie lotnicze
Oferta ponad 200 linii lotniczych w jednym miejscu
Zapisz się na newsletter
Zapisując się na newsletter otrzymasz informacje o najlepszych promocjach na popularnych trasach
Wypisz mnie z newslettera
Jeśli nie chcesz otrzymywać informacji o bieżących promocjach biletów lotniczych, wprowadź swój adres e-mail