Zbieraj punkty na Lataj.pl
Zadzwoń

Loty do Salonik

Saloniki to miasto często pomijane na turystycznym szlaku, jednak zupełnie niesłusznie. Jego mieszkańcy są niezwykle gościnni i lubią dobrą zabawę, dlatego mnóstwo tutaj tawern, barów i restauracji. Historia tej metropolii sięga III w.p.n.e. i można ją poczuć spacerując pomiędzy bizantyjskimi i rzymskimi zabytkami. Tani lot do Salonik to okazja do poznania greckiej kultury na tle pradawnych dziejów.

Szukasz lotu do Salonik? Sprawdź najnowsze promocje lotnicze

od 996 PLN
Cena za przelot w dwie strony dla 1 osoby dorosłej

Saloniki

Grecja

wylot z: Warszawa

okres wylotu: 31-01-2025 - 06-02-2025

okres sprzedaży: BEZ OGRANICZEŃ

Co warto zobaczyć w Salonikach

Biała Wieża

Jest najbardziej znaną atrakcją turystyczną Salonik położoną przy Zatoce Salonickiej w samym centrum miasta. Została wybudowana w XVI w. na polecenie sułtana Sulejmana Wspaniałego jako element fortyfikacji miejskiej oraz więzienie. W 1826 roku miało w niej miejsce wymordowanie janczarów. Czterdzieści lat później mury wokół wieży zostały rozebrane, a podczas wojny bałkańskiej przemalowano ją na kolor biały. Została odbudowana w 1985 roku. Obecnie znajduje się w niej Muzeum Kultury Bizantyjskiej z ekspozycją dotyczącą historii miasta. Na jej szczycie znajduje się mniejsza wieża, z której można podziwiać widok na Saloniki.

Bazylika św. Demetriusza

Największy grecki kościół i najważniejsza świątynia w mieście, którego patronem jest właśnie Demetriusz. Jego relikwie od 1980 roku spoczywają w bazylice pod ikonostasem. Budowla liczy sobie ponad 40 metrów długości i składa się z pięciu naw. Na uwagę zasługuje starożytne sklepienie, kolumny i wczesnośredniowieczne mozaiki z wizerunkiem świętego męczennika. Powstanie świątyni datuje się na V wiek, jednak później była dwukrotnie odbudowywana po pożarach. Pierwszy z nich miał miejsce w latach 629-639, a kolejny w 1917 roku. Ostatecznie została odrestaurowana w pierwotnej postaci. W podziemiach kościoła znajdują się pozostałości po rzymskiej łaźni, gdzie według legendy został zamęczony św. Demetriusz. Podczas zwiedzania miasta warto odwiedzić bazylikę oraz poznać jej burzliwą historię.

Rotunda i Łuk Galeriusza

Obydwa budynki powstały u schyłku III wieku. Wykonany z czerwonego kamienia, bogato zdobiony łuk stanowi jedyny ocalały element pasażu prowadzącego kiedyś do pałaców. Największe wrażenie robią płaskorzeźby na filarach, które przedstawiają sceny bitew oraz wizerunki cesarza Galeriusza. Rotunda pierwotnie została zbudowana jako mauzoleum dla cesarza. Jednak po jego śmierci w Persji została zaadoptowana na kościół, a od XVI wieku pełniła funkcję meczetu. Obecnie mieści się w niej Muzeum Sztuki Wczesnochrześcijańskiej. Wnętrze jest wypełnione mozaikami przedstawiającymi postaci świętych i męczenników, oraz motywy roślinne i zwierzęce. W 1978 roku miało miejsce trzęsienie ziemi, które spowodowało ogromne szkody, dlatego prace renowacyjne w rotundzie trwają po dzień dzisiejszy.

Dzielnica Ladadika

To główny punkt rozrywki mieszkańców Salonik o każdej porze dnia i nocy. Znajduje się w historycznym centrum miasta pomiędzy Białą Wieżą a portem. Oprócz spaceru pośród pięknych, kolorowych, tradycyjnych domów można tutaj zasmakować jedynej w swoim rodzaju greckiej kuchni w licznych tawernach, a po zmroku nocnego życia miasta. Bogaty wybór klubów z głośną muzyką i knajpek z muzyką na żywo gwarantują, że każdy znajdzie coś dla siebie. Warto odwiedzić to miejsce, aby odpocząć po wyczerpującej wycieczce po Salonikach.

Bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo
Gwarantujemy pełne bezpieczeństwo transakcji
Doświadczenie
Doświadczenie
Każdego dnia wystawiamy 1000 biletów
Linie lotnicze
Linie lotnicze
Oferta ponad 200 linii lotniczych w jednym miejscu
Zapisz się na newsletter
Zapisując się na newsletter otrzymasz informacje o najlepszych promocjach na popularnych trasach
Wypisz mnie z newslettera
Jeśli nie chcesz otrzymywać informacji o bieżących promocjach biletów lotniczych, wprowadź swój adres e-mail