Zbieraj punkty na Lataj.pl
Zadzwoń

Nie tylko Krzywa Wieża – co warto zwiedzić w Pizie?

Włoskie miasto leżące w regionie Toskanii przez wielu kojarzone właśnie ze swoim najsłynniejszym zabytkiem. Nie jest to oczywiście jedyna atrakcja w tym sięgającym swoją historią lat starożytnych mieście. Co jeszcze warto zobaczyć wizytując Pizę? Przekonajmy się.

Jakie linie wybrać, podróżując do Pizy?

Na początku warto zaplanować loty do Pizy. Podobnie jak w przypadku innych włoskich miast, połączenia do Pizy znajdziemy w bardzo atrakcyjnej cenie w ofercie tanich linii lotniczych. Bezpośrednie loty z Ryanair z lotniska Warszawa-Modlin, Wrocławia, Krakowa czy Gdańska zajmą ok. 1h 50 min, a ich koszt oscylować będzie na poziomie ok. 200-300 zł. Loty do Pizy znajdziemy także w siatce połączeń linii regularnych m.in. Lufthansy czy KLM, wówczas loty będą realizowane z przesiadką.

Najważniejsza atrakcja – Krzywa Wieża

Nie można rozpocząć od niczego innego, niż słynny na cały świat zabytek, symbol tego miasta. Jej budowa trwała 199 lat, podczas których prace wielokrotnie przerywano, próbując zapobiec w ich trakcie przechylaniu się budynku. Wybudowana była jako dzwonnica, w 1350 roku stworzono ostatnie piętro na którym umieszczono dzwony. W 1989 roku kąt nachylenia był tak duży, że Wieży groziło zawalenie. Została wtedy zamknięta, a zespół inżynierów kolejne 20 lat starał się o jej jak najlepsze zabezpieczenie. W roku 1993 zupełnie wyciszono dzwony, gdyż uznano, że ich wibracje mają szkodliwy wpływ na budynek i mogą go uszkadzać jeszcze mocniej. Do 2001 roku wyprostowano ją o 40 centymetrów. W kwietniu 2011 roku zakończono kolejne prace konserwatorskie zabytku wzmacniając jego fundamenty, po których to pracach zespół konserwatorów dał Krzywej Wieży gwarancję na kolejne 300 lat. Jeżeli więc chcemy ją odwiedzić, prawdopodobnie będziemy mieli taką możliwość jeszcze przez kilka lat.

Centrum miasta – Campo de Miracoli

Campo de Miracoli, czyli Plac Cudów to miejsce w centrum miasta, na którym znajdują się najważniejsze zabytki Pizy, włącznie z Wieżą. Tam także ulokowany jest Camposanto, pierwotnie cmentarz (założony w 1277 roku – jest więc jedną z najstarszych chrześcijańskich średniowiecznych nekropolii). Na początku XIX wieku cmentarz – jako jeden z pierwszych w Europie – uzyskał status muzeum publicznego. Jego ściany wewnętrzne pokrywały XIV-wieczne freski prezentujące tematykę życia i śmierci, które wykonane zostały przez dwóch artystów epoki – Francesco Trainiego oraz Buonamico Buffalmacco. Wiele osób uważa iż duży wpływ na podjętą tematykę miała epidemia dżumy w 1348 roku, a tworzone freski były refleksją malarzy nad ówczesną kondycją świata. Na Placu jest również mnóstwo zielonych trawników na którym można przysiąść aby odpocząć i cieszyć się widokiem otaczających nas średniowiecznych budowli.

Baptysterium św. Jana

Baptysterium San Giovanni to okrągły budynek z kopułą datowany na około XIII-XIV wiek jest wysoki na 55 metrów. Jest to największe baptysterium we Włoszech, ma trzy kondygnacje podparte na 8 kolumnach i 4 filarach. W stylu budowy widać wyraźne inspiracje architekturą arabską. Miejsce to ma doskonałą akustykę, co jest prezentowane przez pracowników tego miejsca, gdyż co 30 minut odbywa się tam pokaz śpiewu, wykonywany przez któregoś z nich. Śpiewa krótki utwór, kierując swój głos w stronę sklepienia. Często można tam także natrafić na koncerty.

Niebieski Pałac, czyli niedoceniana część włoskiego miasta

Niewiele osób mówi, bądź nawet wie o tej atrakcji, a szkoda, gdyż Palazzo Blu jest bardzo interesującym miejscem. Nazwa tego muzeum sztuki odnosi się do niebieskich ścian, jakie posiada fasada budynku. W jego wnętrzu możemy odwiedzić wystawy eksponatów z różnych epok. W podziemiach znajduje się część z wykopaliskami archeologicznymi, wewnątrz budynku zaś kolekcje monet, mebli, czy sale ze wspaniałymi obrazami. Na pierwszym piętrze, stylizowanym na XIX-wieczną rezydencję, znajdziemy kolekcje datowane na wieki od XVI do XX. Drugie piętro prezentuje nam sale podzielone na epoki z eksponatami z wieków XIV-XVIII.

Piza jest miastem interesującym, w którym – jak w wielu włoskich miastach – możemy doświadczyć śródziemnomorskiego klimatu, wspaniałej pogody, mnóstwa zabytków i ciekawych obiektów muzealnych. Jeżeli taki wypoczynek jest preferowanym stylem, to Piza będzie miejscem idealnym.

Bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo
Gwarantujemy pełne bezpieczeństwo transakcji
Doświadczenie
Doświadczenie
Każdego dnia wystawiamy 1000 biletów
Linie lotnicze
Linie lotnicze
Oferta ponad 200 linii lotniczych w jednym miejscu
Zapisz się na newsletter
Zapisując się na newsletter otrzymasz informacje o najlepszych promocjach na popularnych trasach
Wypisz mnie z newslettera
Jeśli nie chcesz otrzymywać informacji o bieżących promocjach biletów lotniczych, wprowadź swój adres e-mail