Zbieraj punkty na Lataj.pl
Zadzwoń

Loty do Odessy

Na brzegu Morza Czarnego, na południowym krańcu Ukrainy znajduje się Odessa. Miasto portowe, bogate w zabytki i atrakcje, przyciągające turystów pragnących zaznać ukraińskiej kultury. Na zwiedzanie warto przeznaczyć kilka dni – muzea, budynki sakralne, pałace, czy nawet nadmorski bulwar zapewnią ciekawie spędzony urlop. Bliskość lotniska zachęca do zakupu taniego biletu lotniczego, gdyż łatwo i szybko można dojechać do centrum miasta.

Co warto zobaczyć w Odessie

Schody Potiomkinowskie

Jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Odessie, a obecnie również popularne miejsce spotkań. Powstały w 1825 roku jako rozwiązanie na dużą różnicę wysokości pomiędzy centrum Odessy a przyległym do miasta portem. Różnica pomiędzy początkiem i końcem schodów wynosi aż 27 metrów. Aby dostać się z portu w górę musimy pokonać 192 stopnie i odległość ponad stu trzydziestu metrów. Warto to zrobić ze względu na przepiękną panoramę rozciągającą się ze szczytu schodów. Pierwotnie wykonano je z kruchego piaskowca, który w 1933 roku zastąpiono granitem. Swoją popularność zawdzięczają odegraniu jednej z kluczowych ról w filmie „Pancernik Potiomkin” Siergiera Eisensteina. Były tam scenerią do przemarszu wojsk carskich. Tuż obok schodów funkcjonuje kolejka linowo-lądowa.

Pałac Woroncowów

Woroncowowie byli rodziną rosyjskich oligarchów, polityków i oficerów wojsk. Żyli, działali i panowali na przełomie XVII i XIX wieku. W latach dwudziestych XIX wieku właśnie z ich rozkazu powstał okazały pałac, który wraz z otaczającymi go zabudowaniami i placem możemy podziwiać do dzisiaj w centrum miasta. Autorem tego dzieła architektonicznego jest Franciszek Boffo – późniejszy architekt schodów Potiomkinowskich. Kupując tani bilet lotniczy do Odessy warto odwiedzić pałac, który choć poddawany był wielu przemianom i uszkodzony kilkoma pożarami, do dzisiaj zdumiewa swoją okazałością. W jego najbliższej okolicy znajduje się równie monumentalna kolumnada oraz stosunkowo nowa, wybudowana w 1994 roku, fontanna.

Muzeum Archeologiczne

Podążając od strony Pałacu Woroncowów Bulwarem Przymorskim natrafimy na prawdziwą gratkę dla wielbicieli prehistorii. Odeskie Muzeum Archeologiczne w swoich zbiorach przechowuje i eksponuje ponad 170 tysięcy artefaktów z różnych okresów. Od czasów epoki kamienia, przez dzieje starożytnego Egiptu i Grecji, czasy cesarstwa rzymskiego, aż po średniowiecze. Wybierając tani lot do Odessy warto skusić się na zwiedzanie muzeum, bowiem znajduje się tu również jedna z największych kolekcji monet. Zbiór numizmatyczny liczy sobie ponad pięćdziesiąt tysięcy egzemplarzy sięgających historią podobnie daleko, jak eksponaty z podstawowego zbioru. Dodatkowo przy muzeum działa biblioteka, która poza bogatym zasobem literackim, zajmuje się także renowacją i konserwacją eksponatów książkowych.

Sobór Przemienienia Pańskiego

Największa i jedna z najstarszych świątyń prawosławnych na Ukrainie znajduje się właśnie w Odessie. Jest to wybudowany w XVIII wieku Sobór Przemienienia Pańskiego. W budynku o długości przekraczającej dziewięćdziesiąt metrów zmieści się jednocześnie aż 9000 wiernych. Wnętrza soboru utrzymane są w stosunkowo skromnym stylu. Wykończone pastelowym marmurem ściany ozdobione są wieloma kolumnami i płaskorzeźbami. Najważniejszym punktem centralnego ołtarza jest pozłacany ikonostas prezentujący sześć ikon postaci świętych kościoła prawosławnego. Podczas zwiedzania z pewnością natkniemy się na gabloty eksponujące zbiory soboru złożone z monet i relikwii. Na uwagę zasługują również ołtarze boczne wykonane, podobnie jak ołtarz główny, z pozłacanych ikonostasów. Zakończona spadzistym dachem dzwonnica kryje 23 czynne dzwony, z których największy mierzy ponad trzy metry średnicy i waży przeszło 14 ton.

Bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo
Gwarantujemy pełne bezpieczeństwo transakcji
Doświadczenie
Doświadczenie
Każdego dnia wystawiamy 1000 biletów
Linie lotnicze
Linie lotnicze
Oferta ponad 200 linii lotniczych w jednym miejscu
Zapisz się na newsletter
Zapisując się na newsletter otrzymasz informacje o najlepszych promocjach na popularnych trasach
Wypisz mnie z newslettera
Jeśli nie chcesz otrzymywać informacji o bieżących promocjach biletów lotniczych, wprowadź swój adres e-mail