Zbieraj punkty na Lataj.pl
Zadzwoń

Miasto historii i muzyki – Leeds

Leeds jest czwartym co do wielkości miastem w północnej Anglii, w hrabstwie West Yorkshire. Położone u podnóża Gór Pennińskich, nad rzeką Aire jest ważnym centrum uniwersyteckim i rozrywkowym. Miasto może się też poszczycić bogatą historią, jako dawna stolica celtyckiego ludu Brytów, średniowiecze centrum handlu czy późniejsza kolebka przemysłu włókienniczego. Obecnie Leeds słynie z produkcji gier na konsole, co może stanowić ciekawą atrakcję turystyczną dla odwiedzających miasto.

Loty do Leeds

Podróż do Leeds z Polski trwa około dwóch i pół godziny. Bezpośrednie połączenia zarezerwujemy z tanimi liniami lotniczymi Ryanair. Irlandzki przewoźnik realizuje rejsy m.in. z lotniska Kraków-Balice, jak i portu lotniczego Warszawa-Modlin. Loty bez przesiadek do Leeds znajdziemy także w rozkładzie lotów WizzAir, który oferuje połączenia z lotniska im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Dlaczego warto odwiedzić Leeds?

Leeds będzie idealnym kierunkiem podróży dla każdego, kto chciałby zanurzyć się w angielską kulturę i spędzić czas rozkoszując się historią, sztuką, czy muzyką. Mniej znane, ale warte uwagi brytyjskie miasto, do którego z łatwością zarezerwujemy tanie loty, na pewno zaskoczy nas wieloma atrakcjami.

Temple Newsam – historyczny dom dynastii Tudorów i Jacobów

Jednym z najwspanialszych historycznych miejsc, które powinniśmy zobaczyć w Leeds jest Temple Newsam. Dom powiązany jest z licznymi spiskami i intrygami rodziny królewskiej. Budynek posiada 40 pokoi, w których odkryjemy niezwykłe dzieła sztuki, kolekcje przedmiotów i naczyń wykonanych ze srebra czy ceramiki. Teren otacza ponad 1500 akrów lasów, parków i ogrodów. Całość została zaprojektowana przez XVIII-wiecznego ogrodnika i architekta Capability’ego Browna, najsłynniejszą postać w historii angielskiego stylu ogrodów krajobrazowych.

The Hepworth Wakefield – muzeum brytyjskiej sztuki współczesnej

W pobliżu Leeds, około 27 kilometrów od miasta, znajduje się inny warty uwagi punkt – Hepworth Wakefield – muzeum brytyjskiej sztuki współczesnej. Galeria prezentuje duże wystawy najlepszej międzynarodowej sztuki nowoczesnej i współczesnej, a także posiada dedykowane galerie eksplorujące sztukę i proces pracy Barbary Hepworth. Pięć tygodni po otwarciu galeria mogła poszczycić się już 100 000 odwiedzających. Wystawione są tutaj przedmioty z kolekcji sztuki Wakefielda, która obejmuje dzieła od XVI wiek do dnia dzisiejszego. W muzeum możemy podziwiać rzeźby Henry’ego Moore’a, obrazy Bena Nicholsona, Grahama Sutherlanda, Paula Nasha, Jacoba Epsteina, Waltera Sickerta, Anthony’ego Caro, Ivon Hitchens, LS Lowry i Davida Hockney’a. Galeria jest partnerem Plus Tate, projektu mającego na celu zwiększenie publicznego dostępu do narodowej kolekcji brytyjskiej i międzynarodowej sztuki nowoczesnej i współczesnej.

Thackray Museum of Medicine

Kolejną interesującą pozycję na turystycznej mapie Leeds jest Thackray Museum of Medicine. Muzeum prezentuje eksponaty, które opowiadają historię medycyny i opieki zdrowotnej od jej początków aż do współczesności. Na wystawach możemy zobaczyć jak wyglądały dawne sale operacyjne i narzędzia używane przez medyków. Thackray Museum opowiada też historię odkryć i upowszechniania nowych leków i metod leczenia. W Muzeum organizowane są także pokazy i warsztaty dla dzieci, a także konferencje.

Harewood House Trust

Harewood House Trust to pałacowa rezydencja znajdująca się w wiosce Harewood w West Yorkshire w Anglii. Dom znajduje się na liście Treasure Houses of England, dziesięciu najważniejszych zabytkowych domów w Anglii. Dom został zaprojektowany przez architektów Johna Carrego i Roberta Adamsa a wybudowany w latach 1759–1771. Fundatorem był zamożny kupiec Edwin Lascelles, pierwszy Baron Harewood. Dom gościł wielu znakomitych gości m.in. malarzy Thomasa Girtyna i Williama Turnera, którzy malowali budynek, jak i okolice na swoich obrazach. Obecnie dom jest nadal siedzibą rodziny Lascelles a David Lascelles jest ósmym hrabią Harewood. Cała posiadłość jest zarządzane przez Harewood House Trust i jest otwarta dla publiczności przez większość roku. W 2009 roku dom zdobył nagrodę dla największej ilości odwiedzających turystów w kraju. Obecnie w Harewood mieści się kolekcja malarstwa mistrzów włoskiego renesansu, portrety rodzinne autorstwa Reynoldsa, Hoppnera i Lawrencea, obrazy innych mistrzów malarstwa europejskiego m.in. Bajka autorstwa El Greco oraz zbiory sztuki współczesne zgromadzone przez właścicieli domu.

Muzyczna podróż – Leeds Festival

Leeds Festival jest jednym z najpopularniejszych festiwali muzyki popowej, rockowej i wielogatunkowej w Wielkiej Brytanii. Jego początki sięgają lat 70. i 80. kiedy to był organizowany jako festiwal jazzowy, z czasem pojawiła się większa liczba artystów prezentujących różnorodne gatunki muzyczne. Odbywa się rokrocznie w miesiącach letnich (data nie jest stała, najczęściej jest to końcówka sierpnia, ostatni weekend miesiąca) i uczestniczą w nim największe nazwiska przemysłu muzycznego. Każdego roku Leeds Festival odwiedza 80 tysięcy osób. Jest to pozycja obowiązkowa dla każdego fana muzyki.

Bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo
Gwarantujemy pełne bezpieczeństwo transakcji
Doświadczenie
Doświadczenie
Każdego dnia wystawiamy 1000 biletów
Linie lotnicze
Linie lotnicze
Oferta ponad 200 linii lotniczych w jednym miejscu
Zapisz się na newsletter
Zapisując się na newsletter otrzymasz informacje o najlepszych promocjach na popularnych trasach
Wypisz mnie z newslettera
Jeśli nie chcesz otrzymywać informacji o bieżących promocjach biletów lotniczych, wprowadź swój adres e-mail