Zbieraj punkty na Lataj.pl
Zadzwoń

Dlaczego warto odwiedzić cypryjskie miasto?

Larnaka jest malowniczo położonym miastem na południowo-wschodnim wybrzeżu Cypru, które idealnie nadaje się na kilkudniowy city-break. Ze względu na swój klimat loty do Larnaki możemy zarezerwować prawie przez cały rok. Urokami piaszczystych plaż możemy się bowiem cieszyć już od wczesnej wiosny do późnej jesieni.

Tanie loty do Larnaki

Tanie bilety lotnicze do Larnaki zarezerwujemy m.in. z węgierskimi liniami WizzAir. Bezpośredni lot do cypryjskiego miasta z Warszawy zajmie ok. 3 godzin i 30 minut. Przeloty na Cypr znajdują się też w ofercie innych przewoźników m.in. Austrian Airlines, Aegean, KLM, ale wtedy musimy liczyć się z przesiadką. Ciekawostką jest, że odpoczywając na jednej z największych plaż w Larnace tj. na Mackenzie Beach możemy też podziwiać samoloty zniżające się do pobliskiego lotniska. Cypr powinien też znaleźć się na liście osób, które lubią mruczące czworonogi. Szacuje się, że na wyspie jest więcej kotów niż samych mieszkańców.

Larnaka miasto ze starożytną historię

W starożytności na terenie Larnaki znajdowało się niezależne miasto-państwem Kition, skąd pochodzi jeden z najsłynniejszych filozofów starożytnej Grecji, twórca stoicyzmu – Zenon z Kition. Do dzisiaj na terenie Larnaki znajduje się wiele stanowisk archeologicznych, muzea archeologii oraz średniowieczne kościoły.

Mieszanka kultur i wyznań

Jednym z najciekawszych zabytków sakralnych Larnaki jest cerkiew św. Łazarza, który – według legendy – był pierwszym biskupem miasta. Budynek pochodzi z ok. IX-X wieku i został ufundowany przez cesarza Bizancjum Leona VI. Przez wieki służył różnym wyznaniom. Działali tam mnisi łacińscy, w XVI wieku stał się meczetem, ale wykupiony przez wspólnotę prawosławną pełnił funkcję cerkwi. Do XVIII w dniu się Marii Magdaleny i św. Łazarza odbywały się tam wspólne nabożeństwa prawosławne i katolickie.

Zamek obronny przy nadbrzeżu

Spacerując wzdłuż plaży warto też odwiedzić średniowieczny zamek. Budowla wzniesiona w XIV wieku za panowania króla Jakuba I była rozbudowywane przez dwa wieki, aby w XVII i XVIII wieku zostać całkowicie przebudowana przez Turków. Wojska tureckie stacjonowały w zamku, przekształconym na fort, aż do przejęcia rządów przez Brytyjczyków.

Które muzeum warto odwiedzić w Larnace?

Ze zbiorów muzealnych zgromadzonych w Larnace, warto zwrócić uwagę na Muzeum archeologiczne Pieridesa. Obiekt znajduje się w XIX-wiecznej kamienicy jest najstarszym prywatnym muzeum na Cyprze. Dzięki eksponatom muzeum możemy zapoznać się z historią całego państwa – od IV wieku p.n.e. do XV wieku. Wystawy przedstawiają średniowieczne wyroby i obiekty użytku codziennego: miecze, broń, zbroje, wyposażenie kuchenne. Nowsze rzeźby są zaś prezentowane w ogrodach muzeum. Muzeum archeologiczne otwarte jest sześć dni w tygodniu, z wyjątkiem niedzieli. Zwiedzanie całości zajmie nam około 30-40 minut.

Spacer wzdłuż promenady najlepszym sposobem na zwiedzanie Larnaki

Jednym z miejsc, które zdecydowanie warto zwiedzić w Larnace jest Promenada Palmowa – Finikoudes. Spokojna, płaska ścieżka, otoczona palmami, którą możemy się przespacerować i która z łatwością doprowadzi nas do piaszczystej plaży o tej samej nazwie. Jest to również miejsce, przy którym znajduje się wiele klubów, kawiarni i restauracji oferujących przeróżne rodzaje potraw. Jeżeli cenimy sobie odpoczynek na plaży jak formę spędzania czasu na wakacjach będzie to miejsce idealne. Larnaka nie jest dużym miastem i wszystkie zabytki znajdują się w promieniu nie więcej niż 3 kilometry od promenady Finikoudes. Najbardziej efektywnym sposobem na zwiedzanie będzie więc poruszanie się pieszo.

Bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo
Gwarantujemy pełne bezpieczeństwo transakcji
Doświadczenie
Doświadczenie
Każdego dnia wystawiamy 1000 biletów
Linie lotnicze
Linie lotnicze
Oferta ponad 200 linii lotniczych w jednym miejscu
Zapisz się na newsletter
Zapisując się na newsletter otrzymasz informacje o najlepszych promocjach na popularnych trasach
Wypisz mnie z newslettera
Jeśli nie chcesz otrzymywać informacji o bieżących promocjach biletów lotniczych, wprowadź swój adres e-mail