Zbieraj punkty na Lataj.pl
Zadzwoń

Loty do Kutaisi

Kutaisi to miasto mało jeszcze znane na turystycznym szlaku, jednak jego położenie nad rzeką Rioni, lokalne bazary pełne regionalnych smakołyków, życzliwi mieszkańcy i wyśmienita gruzińska kuchnia zachęcają do odwiedzenia stolicy historycznej krainy Imeretia. Tani bilet lotniczy to Kutaisi to również szansa na odwiedzenie innych, atrakcyjnych zakątków Gruzji, nazywanej „perłą Kaukazu”.

Co warto zobaczyć w Kutaisi

Katedra Bagrati

Powstała w 1003 roku świątynia należy do najważniejszych zabytków Gruzji i po dzień dzisiejszy zadziwia swoim pięknem. Została wzniesiona na polecenie króla Bagrata III. Niestety najazd Turków Osmańskich w 1691 roku spowodował zawalenie się głównej kopuły i dachu wskutek wysadzenia. Kopuła była wcześniej oparta na czterech masywnych filarach, ściany były bogato zdobione, okna i drzwi pokrywały ornamenty. Fragmenty mozaiki na podłodze zachowały się do dzisiaj. Prace restauracyjne w katedrze rozpoczęto w latach pięćdziesiątych XX wieku,  a jej rekonstrukcja trwała od 2008 do 2012 roku. Obecnie katedra przyciąga wielu turystów i pielgrzymów, a także pary młode, które organizują tutaj sesje zdjęciowe.

Fontanna Kolchidy

Jest jednym z symboli miasta, który znajduje się w samym jego centrum- na Placu Agmaszenebeli. Jest ozdobiona figurkami baranów, koni i tygrysów. Są to powiększone kopie figurek, które zostały znalezione podczas wykopalisk archeologicznych na terenie Gruzji. Gruzini wierzą, że są one dowodem na istnienie Kolchidy – mitycznej krainy, do której wędrowali Argonauci po złote runo. Nieopodal fontanny znajduje się park, który powstał w 1840 roku. Dawniej były w nim organizowane wydarzenia artystyczne, obecnie to miejsce spotkań towarzyskich i odpoczynku.

Monastyr Gelati

Położony niedaleko Kutaisi monastyr powstał w 1106 roku za panowania gruzińskiego króla Dawida IV Budowniczego. Składa się z kościoła Maryi Dziewicy, kościoła św. Jerzego, kościoła św. Mikołaja, budynku dawnej Akademii oraz dzwonnicy. Do dzisiejszych czasów przetrwały freski i manuskrypty pochodzące z XII wieku, które przedstawiają sceny religijne. Monastyr był jednym z głównych kulturalnych i intelektualnych ośrodków w Gruzji ze względu na znajdującą się w nim Akademię, która skupiała filozofów, naukowców i teologów. Warto odwiedzić to miejsce podczas zwiedzania Kutaisi ze względu na jego bogatą historię.

Muzeum Historyczne

Zostało założone w 1922 roku, a jego zbiory składają się z ponad 190 tysięcy eksponatów pochodzących z IX- VIII w.p.n.e., aż do czasów średniowiecznych. Są to m.in.: znaleziska z epoki brązu, czasów antycznych, kolekcja epigrafów i gruzińskich manuskryptów, przedmioty etnograficzne, wyroby ze złota, skóry, metalu, ceramiki, tekstyliów, szkła i drewna. Można również obejrzeć kolekcję numizmatyczną, okazy średniowiecznej sztuki grawerowania i muzealną bibliotekę, która zawiera ponad czterdzieści tysięcy dzieł. Przechowywane są też tutaj prywatne archiwa wielu znanych osób publicznych. Wiele z eksponatów ma unikatową wartość, dlatego wizyta w tym muzeum jest niepowtarzalną okazją do zetknięcia się z historią Gruzji.

Bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo
Gwarantujemy pełne bezpieczeństwo transakcji
Doświadczenie
Doświadczenie
Każdego dnia wystawiamy 1000 biletów
Linie lotnicze
Linie lotnicze
Oferta ponad 200 linii lotniczych w jednym miejscu
Zapisz się na newsletter
Zapisując się na newsletter otrzymasz informacje o najlepszych promocjach na popularnych trasach
Wypisz mnie z newslettera
Jeśli nie chcesz otrzymywać informacji o bieżących promocjach biletów lotniczych, wprowadź swój adres e-mail