Zbieraj punkty na Lataj.pl
Zadzwoń

Czy warto wybrać się do Koszyc?

Koszyce są jednym z największych słowackich miast i zaskakują pięknym Starym Miastem, klimatycznymi restauracjami i niepowtarzalną atmosferą zabytkowych uliczek. Jakie miejsca w Koszycach warto zwiedzić? Oto lista najważniejszych miejsc, które trzeba mieć na swojej liście, odwiedzając Koszyce.

Loty do Koszyc

Jeśli zdecydujemy się na podróż samolotem do Koszyc, możemy wybierać spośród oferty tanich, jak i regularnych linii lotniczych. Połączenia do Koszyc realizują między innymi tanie linie Ryanair. Bezpośrednie loty do Koszyc zarezerwujemy też na pokładzie Polskich Linii Lotniczych LOT. Najlepszą cenową ofertę przelotu uda nam się znaleźć, planując podróż z wyprzedzeniem.

Kolorowa Starówka w Koszycach

Pierwszym punktem na turystycznej mapie Koszyc jest Stare Miasto. Starówka została gruntownie odrestaurowane, czemu zawdzięcza swój obecny kształt. Kolorowe kamienice wokół deptaku oraz niewielkie wąskie boczne uliczki sprzyjają wędrówkom bez celu. Wieczorami przy fontannach odbywają się pokazy światła i dźwięku. Przy Starówce znajduje się też ulica Rzemiosł, czyli Hrnčiarska. Warto odwiedzić tę wąską alejkę otoczoną niskimi, kolorowymi kamienicami, w których znajdują się pracownie i sklepiki lokalnych rzemieślników.

Katedra św. Elżbiety

W Koszycach warto zwrócić uwagę na największą świątynię katolicką na Słowacji – Katedrę św. Elżbiety. Budowla powstawała w latach 1380-1508 roku. Wchodząc do Katedry, uwagę zwracają bogato zdobione drzwi. Portal zachodni zdobią płaskorzeźby ze scenami biblijnymi: Jezus w Ogrodzie Getsemani, pobożność oraz chustę św. Weroniki. Portal północny to najbogatszy i najcenniejszy pod względem artystycznym. Dekoracje rzeźbiarskie przedstawiają Sąd Ostateczny. Ponadto zobaczyć tu można również sceny z życia św. Elżbiety, Matkę Boską z kobietami oraz św. Jana w otoczeniu żołnierzy i samą scenę Ukrzyżowania. W środkowej części północnego portalu znajduje się posąg patronki kościoła, św. Elżbiety. Portal południowy zawiera dwa wejścia, stanowiące integralną część oryginalnej kompozycji architektonicznej. Katedra jest również zachwycająca wewnątrz: ołtarz główny św. Elżbiety oraz podwieszona pod sklepieniem statua Maryi Niepokalanie Poczętej. Jest bardzo wiele wspaniałych zabytków, które się tam mieszczą: późnogotycki ołtarz Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, drewniana rzeźba Matki Boskiej, fragmenty fresków wyobrażających Ostatnią Wieczerzę, ołtarz św. Antoniego i wiele innych.

Teatr Państwowy w Koszycach

Spragnieni kulturalnych doznań możemy odwiedzić teatr w Koszycach. Budynek powstał w miejscu średniowiecznego Ratusza. Obecnie teatr posiada dwie sceny. Wystawiane są w nim przedstawienia scen baletowej, dramatycznej i operowej. Wnętrze teatru jest ozdobione gipsowymi ornamentami. Scena ma kształt liry, natomiast strop dekorowany jest ze scenami pochodzącymi z różnych tragedii Williama Shakespeare’a: „Otello”, „Romeo i Julia”, „Król Lear” oraz „Sen nocy letniej”.

Centrum Sztuki Współczesnej

Amatorzy sztuki współczesnej powinni obowiązkowo odwiedzić Centrum Sztuki Współczesnej w Koszycach. Centrum znajduje się w opuszczonym basenie, który przez wiele lat był budynkiem-ruiną. W końcu w 2013 roku, kiedy ogłoszono, że Koszyce zostaną Europejską Stolicą Kultury, zaczęto się nim interesować, chcąc coś zmienić. Udało się, dzięki czemu obecnie mamy tam Kunsthalle, czyli Centrum Sztuki Współczesnej. Kształt pływalni nie został zmieniony, basen również pozostał. Wypełniono go jedynie szczelną formą, aby wciąż można było korzystać z wody jako środka przekazu sztuki. Oprócz wystaw, w centrum odbywają się koncerty i najróżniejsze warsztaty i wydarzenia.

Koszyce są wyjątkowym miejscem, choć nie najpopularniejszym. Zapraszam wszystkich do odwiedzenia miasta, gdyż na pewno nie będziecie zawiedzeni, a wręcz przeciwnie – odkryjecie nową kulturę i wspaniałe zabytki.

Bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo
Gwarantujemy pełne bezpieczeństwo transakcji
Doświadczenie
Doświadczenie
Każdego dnia wystawiamy 1000 biletów
Linie lotnicze
Linie lotnicze
Oferta ponad 200 linii lotniczych w jednym miejscu
Zapisz się na newsletter
Zapisując się na newsletter otrzymasz informacje o najlepszych promocjach na popularnych trasach
Wypisz mnie z newslettera
Jeśli nie chcesz otrzymywać informacji o bieżących promocjach biletów lotniczych, wprowadź swój adres e-mail