Zbieraj punkty na Lataj.pl
Zadzwoń

Czy warto polecieć na Korfu?

Korfu jest wyspą słynącą z bujnej roślinności, starożytnych zabytków, i malowniczych domków na wzgórzach. Do tego należy dodać tradycyjną grecką kuchnię, która podbije serca najbardziej wymagających turystów. Na wyspę najlepiej polecieć w sezonie wakacyjnym, który trwa od czerwca do września, ale rezerwacji lotów możemy dokonać już wczesną wiosną, kiedy nie ma jeszcze upałów. Walory przyrodnicze i okazja do poznania ciekawej historii wyspy sprawiły, że Korfu jest popularnym kierunkiem wakacyjnego wypoczynku.

Loty na Korfu

Bezpośrednie loty z Polski na Korfu oferują tanie linie Ryanair czy Wizz Air. Podróż na Korfu z Warszawy potrwa ok. 2h i 20 min. W ofercie znajdziemy także loty z przesiadką m.in. w Atenach, co daje okazji, żeby zwiedzić także Grecję kontynentalną i stolicę kraju.

Co warto zobaczyć na Korfu?

Korfu jest wyspą na Morzu Jońskim przy brzegu Grecji i Albanii, która przyciąga turystów od lat. Duża wilgotność na wyspie sprawia, że roślinność jest niezwykle bujna i różnorodna. Dodatkowym atutem Korfu są przepiękne plaże otoczone zielenią i gaje oliwne. W Korfu – stolicy wyspy – możemy odkryć całą jej historię: od okresu greckiego, przez panowanie Rzymian, Cesarstwo Bizantyjskie, władzę sprawowaną przez Francuzów – Andegawenów, aż do długiego okresu, kiedy to rządzili tam Wenecjanie. To właśnie ich wpływ jest najmocniej odczuwalny, zarówno w wyglądzie wyspy – wszechobecne drzewa oliwne to pozostałości właśnie z tamtych czasów (do dzisiaj jest ich prawie 4 miliony!), jak i w architekturze miasta, która jest typowo wenecka – wąskie poplątane uliczki, kolorowe kamienice. Później wyspa wraca pod panowanie Francuzów, którzy budują Akademię Jońską, która (przekształcona w Uniwersytet) działa do dziś. W tamtym okresie zbudowano ulicę Liston. Rok 1816 to przejęcie władzy przez Brytyjczyków – z tego okresu pochodzą pałac Mon Repo oraz pałac św. Michała i św. Jerzego. Ich panowanie trwało do 1864 roku, kiedy to Korfu, jak i inne Wyspy Jońskie, zostały znów włączone do Grecji. Zmiana rządzących następowała niezwykle często, jednak pozostawiło to pozytywne skutki. Wyspa była bardzo otwarta na świat, a wcześniejsze rządu pozostawiły tam świetny poziom edukacji, mocną gospodarkę, dobrze rozwinięte rolnictwo. Pomimo wszystkich zawirowań elementy architektury poszczególnych okresów zachowały się bardzo dobrze – to też sprawia, że miejsce to jest tak chętnie odwiedzane przez turystów, którzy mogą odkryć mozaikę najróżniejszych wpływów.

Miasteczko Gastouri

Poza stolicą najczęściej odwiedzanym miejscem na wyspie Korfu jest miasteczko Gastouri, a dokładniej znajdujący się tam Achillion — pałac z 1890 r. zbudowany przez Elżbietę Bawarską, cesarzową Austrii i królową Węgier, żonę cesarza Franciszka Józefa I (znaną szerzej jako cesarzowa Sisi), ku pamięci jej tragicznie zmarłego syna, Rudolfa. Neoklasycystyczna budowla ma liczne domieszki innych stylów, a na jej zapleczu znajduje się przepiękny ogród, w którym stoi wielki, liczący aż 12 metrów wysokości posąg Achillesa.

Muzea na Korfu

Jeżeli jesteśmy zainteresowani historią, to w stolicy Korfu odnajdziemy dwa muzea, w których znajdują się najcenniejsze okazy znalezione na wyspie podczas licznie prowadzonych wykopalisk archeologicznych. Są to Muzeum Archeologiczne i Muzeum Bizantyjskie. To pierwsze powołane zostało w 1962 roku, aby chronić przedmioty znalezione podczas wykopalisk w świątyni Artemidy na Korfu. Później dodawano tam także znaleziska z innych stanowisk archeologicznych. Można tu podziwiać posągi bogów i herosów greckich z różnych epok, ceramikę, elementy architektoniczne oraz mozaiki. Muzeum Bizantyjskie Antivouniotissa to urokliwe miejsce, gdzie znajdują się zbiory przepięknych, starych prawosławnych ikon oraz przedmiotów związanych z greckim prawosławiem. Z pewnością zainteresuje osoby, których ciekawi kultura i religia Grecji. Historię wyspy, ciągłe zmiany panowania pokazuje Muzeum Starej Fortecy. Znajduje się, oczywiście, w budynku Fortecy i przedstawia kolekcję przedmiotów i dokumentów z czasów najazdów tureckich. Jeżeli ktoś interesuje się historią bitew to jest to idealne miejsce do odwiedzin. Jeżeli chcemy dowiedzieć się więcej o zwyczajnym życiu mieszkańców Korfu, powinien wybrać się do Muzeum Casa Parlante. Są w nim odwzorowane wnętrza domów z XIX-wiecznej wyspy. Odwiedzając je możemy przenieść się w czasie do dawnych domostw, doświadczając choć namiastki życia w poprzedniej epoce. Jednym z ciekawszych jest także Muzeum Mydła. Można w nim zobaczyć stare przyrządy, które służyły do robienia popularnego w Grecji mydła z oliwek, cenionej greckiej marki Patounis. Raz w ciągu dnia jest też darmowe oprowadzanie po muzeum, gdzie można posłuchać i na własne oczy zobaczyć jak robi się takie mydło.

Bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo
Gwarantujemy pełne bezpieczeństwo transakcji
Doświadczenie
Doświadczenie
Każdego dnia wystawiamy 1000 biletów
Linie lotnicze
Linie lotnicze
Oferta ponad 200 linii lotniczych w jednym miejscu
Zapisz się na newsletter
Zapisując się na newsletter otrzymasz informacje o najlepszych promocjach na popularnych trasach
Wypisz mnie z newslettera
Jeśli nie chcesz otrzymywać informacji o bieżących promocjach biletów lotniczych, wprowadź swój adres e-mail