Ostrzeżenie przed wyłudzeniami – zobacz szczegóły
Zadzwoń

Loty do Katanii

Położona na wschodnim wybrzeżu Sycylii Katania jest jednym z największych i najważniejszych miast na wyspie. Nie jest to typowy wakacyjny kurort, jednak na tym właśnie polega jego urok – jest to miejsce które trzeba odkryć krok po kroku, aby przekonać się o jego niepowtarzalności. Bliskość wulkanu Etna oraz lotniska sprawiają, że tani lot do Katanii do świetna okazja do zobaczenia najważniejszych atrakcji Sycylii.

Szukasz lotu do Katanii? Sprawdź najnowsze promocje lotnicze

od 391 PLN
Cena za przelot w dwie strony dla 1 osoby dorosłej

Katania

Włochy

wylot z: Warszawa

okres wylotu: 21-06-2022 - 30-06-2022

okres sprzedaży: BEZ OGRANICZEŃ

Co warto zobaczyć w Katanii

Wulkan Etna

Górujący na miastem wulkan wznosi się na wysokość 3329 metrów, a jego powierzchnia wynosi ponad 1000 kilometrów kwadratowych. Wysokość Etny, z uwagi na liczne erupcje, ciągle się zmienia. Największy wybuch miał miejsce 11 marca 1669 roku, kiedy to wiele okolicznych wiosek zostało zrównanych z ziemią. Udało się wtedy ocalić centrum Katanii, ponieważ mury miasta odparły lawę w stronę portu i Morza Jońskiego. Ostatnia erupcja nawiedziła wyspę w 2017 roku, kiedy to rannych zostało 10 osób. W 1987 roku powstał Park Regionalny Etna, którego granica rozciąga się od czubka wulkanu po okoliczne miejscowości. Jest on podzielony na kilka stref, występują tutaj rzadkie gatunki ptaków i roślin, można zwiedzić jaskinie, które powstały pod wpływem działania lawy. Na wysokość 2500 metrów można wjechać kolejką linową, w wyższą okolicę warto wybrać się z przewodnikiem, który doprowadzi nas prawie na szczyt wulkanu.

Katedra św. Agaty

Burzliwa historia tej świątyni jest nierozerwalnie związana z licznymi trzęsieniami ziemi, jakie nawiedzały Sycylię, oraz z erupcjami wulkanu Etna. Budowa najpiękniejszego kościoła w mieście trwała od 1078 do 1093 roku i została zainicjowana przez sycylijskiego króla Rogera I. W roku 1169 oraz 1693 miały miejsce dwa potężne trzęsienia ziemi, które praktycznie zrównały katedrę z ziemią. Została ona odbudowana na początku XVII wieku w stylu barokowym. Na jej fasadzie znajdują się kolumny korynckie, które są umieszczone na trzech kondygnacjach kościoła, te, które stoją przed świątynią są ozdobione wizerunkiem św. Agaty i św. Eupliusza. Wizerunek św. Agaty jest też upamiętniony na wejściowych drzwiach. Katedra składa się z dwóch naw bocznych i nawy głównej, i ma plan krzyża łacińskiego. Wewnątrz znajduje się również wiele barokowych rzeźb przedstawiających znane osobowości oraz nagrobków mieszkańców Katanii, m. in. króla Sycylii Fryderyka III.

Fontanna dell’Elefante

Ten charakterystyczny symbol Katanii powstał w 1736 roku i został zaprojektowany przez włoskiego architekta – Giovanniego Battistę Vaccariniego. Przedstawia ona słonia, na którym znajduje się egipski obelisk oraz krzyż. Jej włoska nazwa brzmi „u Liotru” i jest związana z Heliodorusem – arystokratą z Katanii. Jedna z legend głosi, że to właśnie Heliodorus wyrzeźbił słonia i dzięki swoim tajemnym mocom potrafił sam się w niego przemienić. Słoń stanowi ważny symbol dla mieszkańców Katanii, ponieważ już w czasach prehistorycznych tereny dzisiejszej Sycylii były zamieszkiwane przez tzw. słonie karłowate. Znalezione niegdyś szczątki słonia karłowatego dały prawdopodobnie początek fontannie dell’Elefante.

Zamek Ursino

Powstały w XIII wieku zamek został wzniesiony na polecenie Fryderyka II Sycylijskiego. Panowali na nim również inni królowie, później był siedzibą parlamentu, a następnie został przemieniony w więzienie. Przetrwał on prawie bez szwanku największe trzęsienie ziemi, jakie nawiedziło Sycylię. Zamek został wzniesiony na klifie nad brzegiem morza, jednak wskutek erupcji wulkanu przesunął się w głąb lądu. W 1932 roku został wykupiony przez miasto Katania i odrestaurowany. Założono w nim muzeum, w którym po dzień dzisiejszy można podziwiać malarstwo, rzeźbę i wyroby ceramiczne.

Bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo
Gwarantujemy pełne bezpieczeństwo transakcji
Doświadczenie
Doświadczenie
Każdego dnia wystawiamy 1000 biletów
Linie lotnicze
Linie lotnicze
Oferta ponad 200 linii lotniczych w jednym miejscu
Zapisz się na newsletter
Zapisując się na newsletter otrzymasz informacje o najlepszych promocjach na popularnych trasach
Wypisz mnie z newslettera
Jeśli nie chcesz otrzymywać informacji o bieżących promocjach biletów lotniczych, wprowadź swój adres e-mail