Zbieraj punkty na Lataj.pl
Zadzwoń

Loty do Kairu

Kair to miasto o prastarej historii, której ducha czuć tu na każdym kroku. Powiew tajemniczości nie dający o sobie zapomnieć sprawia, że reżyserzy i artyści z całego świata nierzadko tworzą dzieła, których akcja toczy się właśnie tutaj. Stolica Egiptu wita odwiedzających bogatą ofertą zabytków i zachęca do bliższego poznania tego egzotycznego miejsca.

Co warto zobaczyć w Kairze

Piramidy w Gizie

Pierwsze i najbardziej popularne skojarzenie na myśl o egipskiej stolicy. Piramida Cheopsa i Sfinks gromadzą pod swoimi murami corocznie nawet ponad 9 milionów odwiedzających. Nic dziwnego – jeden z siedmiu starożytnych cudów świata nieustannie rozpala wyobraźnię i kusi swoim urokiem. Wybudowana z ważących ponad 2,5 tony kamiennych bloków piramida Cheopsa mierzy 147 metrów wysokości, co czyni z niej najwyższą spośród wszystkich w kompleksie. Budowle służące do chowania ciał faraonów do dzisiaj są tematem przeróżnych spekulacji i badań. Naukowcy sprzeczają się zarówno co do sposobu wykonania tak ogromnych konstrukcji, jak też rzekomego działania nadprzyrodzonych sił, które miałyby działać wewnątrz grobowców. Wybudowane ponad 4,5 tysiąca lat temu piramidy to namacalny dowód na istnienie wysoko rozwiniętych cywilizacji długi czas przed nami.

Cytadela Kairska

Powstała w latach 1176 – 1183 cytadela jest symbolem miasta i jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów, nie związanych ze starożytnością, miejsc. Choć pierwotnie służyła ochronie przed krzyżowcami, jej przeznaczenie z czasem zmieniało się. Kolejno panujący władcy reformowali jej strukturę dopasowując ją do bieżącego zapotrzebowania i własnych pomysłów. Dzięki temu dzisiaj na terenie kompleksu znajdziemy zarówno meczety, jak i pałace. Najbardziej charakterystyczny i zachwycający jest Meczet Alabastrowy. Cytadela Kairska to również miejsce wielu muzeów, w tym Muzeum Powozów, w którym oglądać można zabytkowe królewskie karety.

Alabastrowy Meczet

Choć właściwa nazwa to Meczet Muhammad Ali, mieszkańcy nazywają go Alabastrowym ze względu na kamień, którym wyłożone są posadzki i ściany. Efekt, jaki nadaje odbijające się w nich słońce sprawia, że całość zdaje się lśnić. Piękno i kunszt, z jakim zostały wykonane dekoracje wnętrza sprawiają, że każdy, bez względu na wyznanie, zostaje wprawiony w zachwyt. Ogromna ilość nisko wiszących szklanych wisiorów i żyrandoli dodatkowo potęguje wrażenie. Tym, co zaskakuje jest też wielkość głównego dziedzińca – kwadratowy plac mieści ponad 6,5 tysiąca wiernych. Alabastrowy Meczet powstał na polecenie władcy Muhammada Ali Pashy, a jego budowa trwała ponad 27 lat.

Miasto Umarłych

Wybierając tani lot do Kairu można zobaczyć miejsce wywołujące wyjątkowo skrajne emocje. Miasto Umarłych budzi pełen wachlarz reakcji – od zachwytu po niesmak. Powodem jest fakt, że potężna nekropolia będąca miejscem pochówku sułtanów, obecnie tętni życiem. Piękne grobowce zostały w dużej części zaadoptowane przez biedną część ludności na domy mieszkalne, a pośród mauzoleów bez trudu znajdziemy kawiarnie i sklepy. Na obszarze cmentarzyska, datowanego na VII wiek, obecnie nielegalnie mieszka ponad 2 miliony ludzi. Bez większego trudu można spotkać tu bawiące się dzieci, zobaczyć suszące się pranie, czy minąć bezpańskiego psa. Choć miejscowi przestrzegają przed odwiedzinami, nie można odmówić mu walorów turystycznych – trudno bowiem o drugą taką atrakcję na świecie.

Bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo
Gwarantujemy pełne bezpieczeństwo transakcji
Doświadczenie
Doświadczenie
Każdego dnia wystawiamy 1000 biletów
Linie lotnicze
Linie lotnicze
Oferta ponad 200 linii lotniczych w jednym miejscu
Zapisz się na newsletter
Zapisując się na newsletter otrzymasz informacje o najlepszych promocjach na popularnych trasach
Wypisz mnie z newslettera
Jeśli nie chcesz otrzymywać informacji o bieżących promocjach biletów lotniczych, wprowadź swój adres e-mail