Zbieraj punkty na Lataj.pl
Zadzwoń

Heraklion – słoneczna stolica Krety

Heraklion jest stolicą jednej z najchętniej odwiedzanych greckich wysp, Krety. Region wyróżniają piękne plaże z szafirową wodą, śródziemnomorski klimat i liczne zabytki, których historia sięga czasów starożytnych. W Heraklionie urodził się też autor znanej powieści Grek Zorba, którego grób jest na wyspie.

Loty do Heraklionu

W ofercie linii lotniczych znajdziemy bezpośrednie i komfortowe połączenia na Kretę. Na lot z Warszawy do Heraklionu musimy zarezerwować ok. 2h 40 min. realizowane są też połączenia z portów regionalnych m.in. Krakowa, Katowic, Wrocławia. Połączenia na Kretę cechuje pewna sezonowość. W okresie wakacji częstotliwość rejsów będzie znacznie większa.

Historia skryta w miejskich murach

Heraklion ma bogatą historię, która sięga czasów starożytnych. Miasto założyli Saraceni w IX wieku. Ośrodek funkcjonował wówczas pod nazwą Chandak, co w języku arabskim oznacza fosę, gdyż wokół miasta wybudowano potężne fortyfikacje. Na Krecie ukrywali się wówczas piraci, który napadali na bogate statki Bizancjum. Przez kolejne stulecia Heraklion był w rękach Cesarstwa Bizantyjskiego, Wenecji, Imperium Osmańskiego by finalnie wejść w skład Królestwa Grecji. Ślady burzliwej historii greckiej wyspy widać w licznie zachowanych zabytkach.

Co warto zobaczyć w Heraklionie?

Z licznych zabytków, jakie kryją się w stolicy Krety polecamy zwrócić uwagę na najważniejsze i najbardziej charaktersytyczne punkty miasta.

Fontanna Morosini

Zlokalizowana w centralnym punkcie miasta zdobna fontanna jest pozostałością po panowaniu Wenecjan. Obiekt powstał na zlecenie Francesco Morosiniego doży weneckiego w 1628 roku. Inspiracją dla projektu był rozłożysty pąk kwiatu, stąd 8 półkolistych zbiorników zwieńczonych lwimi głowami. Pierwotnie centralne miejsce zajmował mitologiczny władca mórz, Posejdon, ale z nieznanych przyczyn rzeźba została zastąpiona. Wokół fontanny znajdziemy liczne kawiarnie i tawerny, a sam plac na którym się znajduje nieformalnie nazywany jest „lwim”.

Katedra św. Menasa

Prawosławna cerkiew, która powstała na cześć patrona miasta Św. Menasa. Budek sakralny powstawał od 1862 roku, katedrę ukończono w 1895 roku, kiedy miasto znajdowało się już pod panowaniem tureckim. W okresie II wojny światowej cerkiew została zbombardowana, ale bomba, która wpadła do cerkwi nie wybuchła. Niewypał został wystawiony na widok publiczny i można go podziwiać do dzisiaj.

Forteca Rocca al Mare

Średniowieczna twierdza znana także jako Castello del Molo widoczna jest już z okolic portu. Za jej powstanie odpowiadają wielcy architekci Krety, Wenecjanie. Forteca miała spełniać funkcję obronną i bronić miasto przed Turkami. W użyciu jest też jest też turecka nazwa twierdzy Koules, od słów Su Kulesi, które oznaczają Wodną Wieżę. Twierdza jest otwarta do zwiedzania. Znajdziemy tam ponad dwadzieścia różnych pomieszczeń, które spełniały określone funkcję m.in. garnizonu, kazamat z armatami i magazynami amunicji, zaopatrzeniowe ze składami żywności, ale także młyn i piekarnię, aby twierdza była samowystarczalna. Na wystawach możemy podziwiać wrak statku handlowego z pozostałościami towaru i ekwipunku, który zachowały się do dzisiaj.

Bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo
Gwarantujemy pełne bezpieczeństwo transakcji
Doświadczenie
Doświadczenie
Każdego dnia wystawiamy 1000 biletów
Linie lotnicze
Linie lotnicze
Oferta ponad 200 linii lotniczych w jednym miejscu
Zapisz się na newsletter
Zapisując się na newsletter otrzymasz informacje o najlepszych promocjach na popularnych trasach
Wypisz mnie z newslettera
Jeśli nie chcesz otrzymywać informacji o bieżących promocjach biletów lotniczych, wprowadź swój adres e-mail