Zbieraj punkty na Lataj.pl
Zadzwoń

Glasgow – kierunek Szkocja

Glasgow jest największym szkockim miastem, położonym nad rzeką Clyde. Wiele osób kojarzy je z wywodzącymi się stamtąd klubami piłkarskimi – Celtics oraz Rangers, jednak warto poznać to miejsce również jako ciekawy kierunek turystyczny. Jakie najciekawsze atrakcje oferuje nam to miejsce? Sprawdźmy!

Loty do Glasgow

Obecnie w rozkładach lotów tanich linii lotniczych nie znajdziemy bezpośrednich połączeń do Glasgow. Loty z przesiadką w Dublinie zaoferują nam linie Ryanair lub z przesiadką w Budapeszcie węgierskie linie WizzAir. Do Glasgow polecimy też tanimi liniami easyJet z przesiadką w Londynie.

Co warto zwiedzić w Glasgow?

Glasgow jest interesującym kierunkiem, który zachwyci zwiedzających zarówno pięknymi zabytkami, muzeami sztuki, jak i festiwalami. Miasto oferuje mnóstwo zróżnicowanych atrakcji, dzięki czemu każdy może w nim odnaleźć coś dla siebie.

Ratusz w Glasgow

Jednym z najbardziej imponujących budynków w Glasgow jest ratusz. Budowla powstała w 1888 roku i składa się na niego ponad 10 milionów cegieł oraz 9000 metrów sześciennych kamienia. Wnętrze również zachwyca nas piękną salą bankietową, z której korzystała rodzina królewska. Na ścianach umieszczono galerię obrazów, przedstawiających najważniejsze sceny z historii miasta oraz portrety burmistrzów Glasgow.

Żuraw Finnienstone

Charakterystycznym punktem Glasgow jest gigantyczny dźwig wspornikowy. Nieużywany już żuraw jest symbolem inżynieryjnego dziedzictwa miasta. Dźwig służył do załadunku towarów cargo, które były potem statkami eksportowane na cały świat. Żuraw Finnienstone zwany też Żurawiem Stobcross jest jednym z cztereych żurawi na rzecze Clyde. Na świecie zachowało się jedynie jedenaście tego typu konstrukcji.

Katedra w Glasgow

Glasgow posiada również przepiękną katedrę z 1136 roku – to właśnie wokół niej w początkach średniowiecza budowane było miasto. Gotycka budowla początkowo wybudowana jako kościół katolicki, obecnie zarządzana przez Kościół Szkocji. Jest to jeden z niewielu kościołów, które nie zostały zniszczone w czasach reformacji i najstarsza budowla w Glasgow. Wspaniale oddaje swój gotycki charakter, ze swoimi strzelistymi wieżami i wysokim sklepieniem, dopełniając obrazu oknami ze wspaniałymi witrażami i rozetą.

Uniwersytet w Glasgow

Dumą Glasgow jest tamtejszy Uniwersytet (University of Glasgow), założony w 1451 roku. Czwarty najstarszy uniwersytet w Wielkiej Brytanii, który może się pochwalić studentami takimi jak Adam Smith, twórca podstaw ekonomii, czy James Watt – wynalazca, projektant maszyny parowej, czy silników parowych. Główny kampus jest dostępny do zwiedzania, możemy pospacerować pod masywnymi kolumnami i łukami łączącymi wschodnie i zachodnie skrzydło budynku. Znajdziemy tam wiele przepięknych miejsc, jak między innymi, schody lwa i jednorożca z kamiennymi balustradami ozdobionymi tymi rzeźbami.

Które galerie i muzea warto odwiedzić w Glasgow?

W pobliżu Uniwersytetu warto pozwiedzać także inne miejsca. Tuż obok znajduje się Galeria Sztuki Hunteriana. Muzeum to posiada kolekcję ponad 900 dzieł sztuki, pośród których znajdziemy obrazy Rembrandta, czy Rubensa, a także szkockich kolorystów XX wieku. Ta galeria sztuki posiada największy na świecie zbiór prac Jamesa McNeilla Whistlera, amerykańskiego malarza, w tym jego najsłynniejszy obraz Aranżacja szarości i czerni nr 1: matka artysty, znanego pod potocznym tytułem Matka Whistlera. W pobliżu mieści się także najważniejsze muzeum w Glasgow – Kelvingrove Art Gallery and Museum. Jest to pierwsze szkockie muzeum, ma w swoich zbiorach ponad milion eksponatów, udostępniając wiele z nich do zwiedzania w 22 tematycznych galeriach. Możemy się tam spotkać niemalże z każdym stylem, który był obecny w sztuce, jednakże najcenniejszym dziełem jest obraz Chrystus świętego Jana od Krzyża z 1951 roku katalońskiego malarza Salvadora Dali, jednego z najważniejszych przedstawicieli surrealizmu. Piękne zabytki i interesująca architektura nadaje niepowtarzalny klimat temu miastu.

Merchant City – Miasto Kupieckie

Ciekawym miejscem jest Merchant CityMiasto Kupieckie, wybudowane w czasach średniowiecznych. Stworzone przez handlarzy bawełny, rumu i tytoniu. Wybudowano tam ich rezydencje i magazyny, w których składowano towar. Do XIX wieku Merchant City wciąż się rozwijało, później zaś nastąpiła rozbudowa całego Glasgow, co przyczyniło się do podupadnięcia tego obszaru miasta. Wciąż jednak warto je odwiedzić, zwłaszcza podczas corocznego festiwalu Merchant City Festival, podczas którego prezentowane są różne przedstawienia, sztuki uliczne, wystawy, a także odbywają się wycieczki śladami dziedzictwa kulturowego, projekcje filmów i innych sztuk wizualnych.

Bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo
Gwarantujemy pełne bezpieczeństwo transakcji
Doświadczenie
Doświadczenie
Każdego dnia wystawiamy 1000 biletów
Linie lotnicze
Linie lotnicze
Oferta ponad 200 linii lotniczych w jednym miejscu
Zapisz się na newsletter
Zapisując się na newsletter otrzymasz informacje o najlepszych promocjach na popularnych trasach
Wypisz mnie z newslettera
Jeśli nie chcesz otrzymywać informacji o bieżących promocjach biletów lotniczych, wprowadź swój adres e-mail