Zbieraj punkty na Lataj.pl
Zadzwoń

Edynburg – królewskie miasto festiwali

Niewielkie miasto położone na pagórkowatym terenie słynie z historycznych zabytków, średniowiecznej starówki, a także znaczącej ilości festiwali artystycznych. Szkocka stolica w ostatnich latach stała się kierunkiem często wybieranym przez turystów. XVII-wieczne miasto to nie tylko zabytki, ale również coroczne imprezy i festiwale. Jeżeli takie aktywności znajdują się w obszarze naszych zainteresowań, to zdecydowanie warto rozważyć wycieczkę w tym kierunku. Jakie konkretne miejsca są warte zwiedzenia?

Tanie loty do Edynburga

Tanie bilety lotnicze na bezpośredni lot z Polski do Edynburga możemy kupić już poniżej 200 zł. Loty do Edynburga oferują tanie linie lotnicze Ryanair. Sam lot trwa około 2h 45 minut.

Co warto zobaczyć w Edynburgu? Historyczne zabytki

W Edynburgu z całą pewnością znajdziemy się na Royal Mile, czyli głównym trakcie miasta. Łączy on Zamek Edynburski oraz Pałac Holyrood. Pałac Holyrood to rezydencja monarchów wybudowana w XVII wieku. Gościła w nim między innymi królowa Szkotów Maria Steward. Obecnie brytyjscy władcy również go używają, ale gdy nie ma ich w posiadłości Zamek jest udostępniany do zwiedzania, warto przeznaczyć na to około 1,5 godziny. Dzieci do lat pięciu zwiedzają za darmo. Wewnątrz obiektu zakazane jest wykonywanie zdjęć. Obok Pałacu znajduje się również Park Hollyrood ze Wzgórzem Artura – dawniej szczytem wulkany, obecnie najwyższym wzgórzem Parku.

Innym równie charakterystycznym punktem w Edynburgu jest pomnik szkockiego pisarza Sir Waltera Scotta. Scott Monument jest największym pomnikiem pisarza na świecie i znajduje się w Princes Street Gardens. Konstrukcja ma ok. 61 m wysokości i kilka platform widokowych, do których prowadzą kręte schody. Pomnik zdobi 68 rzeźb, z których 64 są widoczne z ziemi. Budowa Scott Monument trwała prawie 4 lata i została ukończona w 1844 roku.

Do jakiego muzeum warto się wybrać w Edynburgu?

Edynburg to również miejsce, w którym warto odwiedzić Camera Obscura i Świat Iluzji – muzeum nauki, centrum rozrywki i optycznych iluzji, istniejące już od 1853 roku. Sama Camera Obscura znajduje się na dachu Muzeum i zawiera soczewki i zestaw luster dzięki którym na ekranie możemy dostrzec fragmenty panoramy miasta. W pozostałej części budynku znajduje się wiele eksponatów, umożliwiających wykonywanie sztuczek optycznych. Samo Muzeum jest niezwykle ciekawe i może stanowić świetną atrakcję dla całych rodzin.

Jedź na festiwal do Edynburga

Edynburg słynie z festiwali sztuki. Bardzo ciekawym wydarzeniem jest Festiwal w Edynburgu. Sama nazwa może być myląca ponieważ impreza obejmuje kilkanaście festiwali obejmujących różne obszary aktywności fizycznej. Znaczna część z nich odbywa się w sierpniu, więc przez wielu traktowane są jako jedno kulturalne wydarzenie. Od wielu lat uznawany za najbardziej prestiżowy festiwal na świecie w dziedzinie teatru, opery, muzyki, baletu i sztuk wizualnych. O udział w nim ubiegają się najsłynniejsi wykonawcy, zespoły, reżyserzy, choreografowie, dyrygenci, którzy są selekcjonowani przez specjalną komisję. Ci, którym się to nie udało, biorą udział w festiwalu na obrzeżach Edynburga – Edinburgh Festival Fringe (EFF). W przeciwieństwie do „głównego” festiwalu w EFF udział nie wymaga bycia wybranym, wystarczy jedynie fakt zgłoszenia się. Festiwal wciąż się rozrasta, a obecnie The Fringe to ponad 60 tysięcy przedstawień. Bardzo widowiskowym jest festiwal Military Tattoo, który – choć nazwa może być myląca – jest festiwalem orkiestr. Średnio każdego roku uczęszczany przez 220 tysięcy widzów. Dochód z festiwalu przeznaczany jest na cele charytatywne. W sierpniu jest tam organizowany Festiwal Książki, będąc obecnie największym tego typu na świecie. Odbywają się na nim warsztaty, dyskusje i spotkania autorskie. Również w sierpniu ma miejsce Edinburgh Jazz and Blues Festival. Jest to wielkie spotkanie artystów z różnych krajów, muzykujących wspólnie. Odbywają się tam ogólnodostępne koncerty i sesje improwizacji. Ostatni weekend sierpnia to z kolei Edinburgh Mela Festival, skupiający się na kulturach społeczeństw Brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Obejmuje on spektakle, koncerty, pokazy mody, wydarzenia taneczne i kulinarne.

Jak przemieszczać się po Edynburgu?

Wycieczka po Edynburgu to także kwestia przemieszczania się po mieście. Najprzydatniejsze opcje dla turystów to autobusy i tramwaje. Bilet jednoprzejazdowy kosztuje ok. £1.80 dla dorosłych i £0.90 dla dzieci. Jeśli jednak planujemy wiele przejazdów jednego dnia to bardziej opłacalnym będzie DAYticket, kosztujący ok. £4.50 (£2.20 dla dzieci). Należy jednak pamiętać, że bilet ten nie upoważnia do przejazdu na lotnisko – w tym celu musimy zakupić Network DAYticket za £10 (£5 dziecko).

Dla miłośników historii, muzyki i festiwali Edynburg może okazać się wymarzonym kierunkiem podróży.

Bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo
Gwarantujemy pełne bezpieczeństwo transakcji
Doświadczenie
Doświadczenie
Każdego dnia wystawiamy 1000 biletów
Linie lotnicze
Linie lotnicze
Oferta ponad 200 linii lotniczych w jednym miejscu
Zapisz się na newsletter
Zapisując się na newsletter otrzymasz informacje o najlepszych promocjach na popularnych trasach
Wypisz mnie z newslettera
Jeśli nie chcesz otrzymywać informacji o bieżących promocjach biletów lotniczych, wprowadź swój adres e-mail