Zbieraj punkty na Lataj.pl
Zadzwoń

Drezno – najpiękniejsze miasto w Saksonii

Drezno jest stolicą Saksonii i jednym z najpiękniejszych niemieckich miast. Nazywane perłą baroku zachwyca licznymi zabytkami, architekturą i bogatą ofertą kulturalną. Nie przegap okazji i zarezerwuj loty do Drezna.

Loty do Drezna

Z Polski nie są wykonywane bezpośrednie loty do Drezna. Jeśli zdecydujemy się odwiedzić stolicę Saksonii samolotem, musimy liczyć się z przesiadką. Najlepszą opcją będzie skorzystanie z oferty połączeń Lufthansa Group, która zaoferuje najkrótszy czas przelotu do Drezna.

Miasto świątecznych jarmarków

Jeżeli zdecydujemy się na wyjazd do Drezna w okresie świątecznym, będziemy mogli doświadczyć jednej z najbardziej charakterystycznych atrakcji! To z Drezna bowiem wywodzi się tradycja świątecznych jarmarków, najstarsze z nich są właśnie tutaj. W mieście w grudniu odbywa się ich kilkanaście jednocześnie. Tym najważniejszym jest Dresdner Striezelmarkt – najstarszy, bo odbywa się od 1434 roku, i największy – z olbrzymią szopką, karuzelami, obejmujący kilkaset stoisk. Tutaj prezentowana jest olbrzymia, mierząca 14 metrów wysokości, świąteczna piramida – Weihnachtspyramide. Innym jarmarkiem w Dreźnie, który warto odwiedzić są średniowieczne stoiska w Stallhof. Pośród uczestników znajdziemy rycerzy, walczących w turniejach rycerskich, pracujących rzemieślników, damy dworu. W weekendy wstęp jest płatny. W inne dni wejdziemy za darmo jednak nie odbywają się wtedy wydarzenia dodatkowe, jak np. koncerty.

Dreźnieński zamek rodziny Wettynów

Koleją z atrakcji Drezna, którą warto zobaczyć jest renesansowy Residenzschloss, czyli rezydencja Wettynów – dynastii z której wywodzili się królowie Polski: August II Mocny i August III. Szczególnie ten pierwszy jest w Dreźnie uznawany był za mecenasa sztuki i architektury. Wnętrza zamku są udostępniane zwiedzającym, jednak najciekawsze i najbardziej znane jest to, co na jego zewnętrznej ścianie – Orszak Książęcy. Malowidło stworzone na przełomie XIX i XX wieku jest największym na świecie ceramicznym obrazem ściennym. Ma wymiary 101,90 metrów długości i 10,51 metrów wysokości. Kafelki o rozmiarach 20,5 × 20,5 centymetrów zajmują łącznie powierzchnię ponad 1000 m². Dzieło ma na celu upamiętnienie 800–letniej historii władców z dynastii Wettynów, którzy byli władcami Saksonii w latach 1123–1918. Na obrazie znajdują się łącznie 94 osoby, z których 35 stanowią margrabiowie, hrabiowie, książęta i królowie Saksonii, w tym królowie Polski August II Mocny i August III Sas oraz książę warszawski Fryderyk August I, a pozostałe 59 postaci to wizerunki podążających pieszo naukowców, artystów, rzemieślników, żołnierzy, dzieci i chłopów. Walther uwiecznił na malowidle swoich nauczycieli Carla Gottlieba Peschela i Juliusa Hübnera, architekta Hermanna Nicolai, rzeźbiarzy Johannesa Schillinga i Ernsta Hähnla, malarza Adriana Ludwiga Richtera. Na końcu orszaku umieścił siebie samego. Ponadto namalował również 45 koni i dwa charty. Oprócz doskonałego podobieństwa portretu ukazanych postaci, na uwagę zasługuje także niezwykle szczegółowe historycznie odwzorowanie szat, zbroi i broni z tamtych czasów. W dolnej części umieszczono także 35 herbów, w tym herby Polski i Litwy.

Pałac Zwinger

Podczas wizyty w Dreźnie warto zwrócić uwagę na Pałac Zwinger, którego budowę w 1709 roku zlecił król polski August Mocny. Niemal całkowicie zburzony podczas nalotów II wojny światowej, został odbudowany dzięki zachowanym planom budowlany i fotografiom. Na zamku znajduje się malowniczy zespół fontannŁaźnia Nimf, uważana z jedną z najpiękniejszych fontann Europy z okresu barokowego. Większość znajdujących się tu postaci (Neptun, Amfitryta, delfiny) jest autorstwa rzeźbiarza Balthasara Permosera. Obecnie wnętrze pałacu służy jako na galeria sztuki – Galeria Obrazów Starych Mistrzów (Gemäldegalerie Alte Meister). Jest to jedna z najlepszych galerii sztuki na świecie. Możemy oglądać tu obrazy takich mistrzów jak Rembrandta, Verneera, Velazqueza, Durera czy Tycjana. Jest to zdecydowanie najczęściej odwiedzane muzeum w Dreźnie.

Idealna Opera, czyli Semperoper Dresden

Prawdziwą perełką na turystycznej mapie Drezna jest znajdujący się obok Pałacu Zwinger budynek drezdeńskiej Opery. Zaprojektowana przez Gottfrieda Sempera, który uznawany jest on za ojca nowoczesnych teatrów, a opera w Dreźnie stała się jednym ze wzorów idealnej opery – budynek jest doskonale symetryczny. Została wzniesiona w latach 1838-1841. Trzydzieści lat później budynek spłonął w pożarze. Po odrestaurowaniu, płonęła po raz drugi podczas bombardowań Drezna w 1944 roku a rok później całkowicie zburzona. Ponowne otwarcie nastąpiło 40 lat później. W Operze swoją premierę miały opery między innymi Richarda Wagnera, czy Richarda Straussa. Obecnie najbardziej wyczekiwanym wydarzeniem jest coroczny bal odbywający się na przełomie roku.

Bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo
Gwarantujemy pełne bezpieczeństwo transakcji
Doświadczenie
Doświadczenie
Każdego dnia wystawiamy 1000 biletów
Linie lotnicze
Linie lotnicze
Oferta ponad 200 linii lotniczych w jednym miejscu
Zapisz się na newsletter
Zapisując się na newsletter otrzymasz informacje o najlepszych promocjach na popularnych trasach
Wypisz mnie z newslettera
Jeśli nie chcesz otrzymywać informacji o bieżących promocjach biletów lotniczych, wprowadź swój adres e-mail