Zbieraj punkty na Lataj.pl
Zadzwoń

Burgas, miasto pełne historii

Wielu z nas na wakacje wybiera egzotyczne kierunki i odległe kraje. Często jednak nie mamy świadomości tego, że również pobliskie miejsca pozwolą nam odbyć wspaniałą podróż. Jednym z kierunków, które możemy odwiedzić, jest miasto Burgas, położone w południowo-wschodniej Bułgarii. Wiele osób traktuje je tylko jako miasto tranzytowe, z drugim największym w kraju lotniskiem, warto jednak pozostać w nim na dłużej, aby pozwiedzać i lepiej się z nim zapoznać.

XVIII-wieczne miasto jest jednym z największych ośrodków turystycznych Bułgarii. Zupełnie zasłużenie, jest to bowiem piękne miasto. Jego historia sięga 3000 lat wstecz, kiedy to powstała tam niewielka osada. Przez lata miasto rozrastało się, od XIX wieku uzyskując status jednego z najważniejszych na całym wybrzeżu.

Loty do Burgas

Tanie loty do Burgas znajdziemy w ofercie przewoźników niskokosztowych, takich jak Wizzair czy Ryanair, ale także regularnych linii lotniczych m.in. Austrian Airlines, Lufthansa, SAS. Poza sezonem musimy się jednak liczyć, że połączenia do Burgas będą realizowane z przesiadką, co znacznie wydłuży czas przelotu do Bułgarii.

Wycieczka do Burgas – co warto zwiedzić?

Burgas oferuje wiele ciekawych atrakcji turystycznych. Jeśli interesują nas obiekty sakralne na naszej liście z pewnością powinna znaleźć się cerkiew św. Cyryla i Metodego. Wybudowana w 1869 roku, przez włoskiego architekta Ricardo Toskaniego zachwyca pięknymi freskami i drewnianym ikonostasem.

Jakie muzea warto zwiedzić w Burgas?

Historyczne dziedzictwo Burgas możemy podziwić w licznych muzeach, które zgromadziły różnorodne eksponaty z bogatej kultury regionu. W ofercie znajdziemy instytucje poświęcone lokalnym wykopaliskom, czy tradycyjne stroje i narzędzia.

Muzeum Archeologiczne w Burgas

W Burgas odnajdziemy wiele interesujących muzeów. Jednym z nich jest Muzeum Archeologiczne. Znajdziemy w nim przedmioty z miejscowych wykopalisk, pochodzące z lat począwszy od 4000 tysięcy lat p.n.e. Możemy tam oglądać, między innymi: narzędzia i ceramikę z okresu neolitycznego, rzymskie tablice z inskrypcjami, a także złotą biżuterię i inne kosztowności odnalezione na wykopaliskach w Dolinie Królów Trackich, czyli nekropoli władców.

Muzeum Historii Naturalnej

Jeżeli bardziej od przedmiotów interesuje nas przyroda, to dobrym wyborem będzie Muzeum Historii Naturalnej w Burgas. Znajdziemy w nim wystawy poświęcone florze i faunie południowo-wschodniej Bułgarii, a w szczególności rejonu gór Strandzha. Nie zabraknie też wystaw dedykowanym rejonowi jezior i oczywiście samego Morza Czarnego.

Muzeum Etnograficzne

Jeżeli zaś odwiedzamy wspomnianą wcześniej cerkiew to także tam, na jej tyłach znajdziemy warte odwiedzenia Muzeum Etnograficzne. Znajdziemy w nim wiele pamiątek z regionu: strojów regionalnych, kolorowych masek, przedmiotów związanych z rybołówstwem, a także z kukierami. Ta ostatnia nazwa odnosi się do tradycyjnych postaci-przebierańców, którzy w okresie wielkanocnym chodzili przez bułgarskie wsie i przepędzali złe duchy, zapewniając dobrobyt i szczęście mieszkańcom. Region ten oferuje nam wiele miejsc, które pozwalają na zgłębienie historii Bułgarii oraz samego miasta.

Rożowe Jezioro Atanasovsko

W Burgas znajdziemy jedno z bardziej malowniczych jezior na świecie, które zachwyci odwiedzających swoim różowym kolorem. Zespół jezior solankowych Atanasovsko pozwala na pozyskiwanie soli bez zakłóceń dla ekosystemu. Atanasovsko jest też udostępnione jako kąpielisko. Głębokość zbiornika wynosi około 30-40 cm a zasolenie powoduje, że unosimy się swobodnie na wodzie jak w wodach Morza Martwego. Warto skorzystać także z prozdrowotnych właściwości błota z jeziora. Błotne okłady mogą pozytywnie wpłynąć na kondycję naszej cery i bóle mięśni i dolegliwości reumatyczne.

Miasto festiwali artystycznych

Burgas to także miasto, w którym odbywa się wiele festiwali. Jednym z najbardziej unikalnych jest Festiwal Rzeźb Piaskowych „Opowieści o piasku”. Odbywa się on Ogrodzie Morskim, każdego roku od czerwca do końca sezonu letniego. Każdego roku artyści tworzą rzeźby w określonej tematyce – „Cyrk”, czy „Postaci z kreskówek”. Dla fanów muzyki lat 90. i z kolejnej dekady wspaniałym przeżyciem będzie Spice Music Festival. Odbywa się co roku, gromadząc tłumy entuzjastów tej epoki.

Bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo
Gwarantujemy pełne bezpieczeństwo transakcji
Doświadczenie
Doświadczenie
Każdego dnia wystawiamy 1000 biletów
Linie lotnicze
Linie lotnicze
Oferta ponad 200 linii lotniczych w jednym miejscu
Zapisz się na newsletter
Zapisując się na newsletter otrzymasz informacje o najlepszych promocjach na popularnych trasach
Wypisz mnie z newslettera
Jeśli nie chcesz otrzymywać informacji o bieżących promocjach biletów lotniczych, wprowadź swój adres e-mail