Zbieraj punkty na Lataj.pl
Zadzwoń

Loty do Bolonii

Czasy średniowieczne były dla Włoch okresem, w którym powstała większość osiągnięć kulturalnych, artystycznych i architektonicznych. Właśnie te elementy kształtują krajobraz i styl wielu włoskich miast, w tym Bolonii, w której możemy podziwiać zachwycające budowle, urzekające place zdobione rzeźbami i wąskie uliczki wiekowych kamienic. To również włoska stolica kuchni z najstarszym uniwersytetem na świecie.

Co warto zobaczyć w Bolonii

Bazylika Św. Petroniusza (San Petronio)

Początki budowy Bazyliki Św. Petroniusza datuje się na 1390 rok. Zakończenie niestety nigdy nie nastąpiło i budowla stoi niedokończona do dnia dzisiejszego. Głównym powodem przerwania prac budowlanych była obawa ówczesnego papieża, że bolońska bazylika przekroczy rozmiarami bazylikę Św. Piotra w Watykanie, czego oczywiście nie chciano. Dowodzi to jednak o jej niesamowitej potędze, akcentowanej dość ciężkim barokowym stylem architektonicznym. Najcenniejsze skarby ukryte są wewnątrz bazyliki. Wchodząc do środka natkniemy się na największy na świecie zegar słoneczny. Czekają na nas także liczne kaplice, nawy boczne oraz ołtarz główny – wszystko bogato zdobione przepięknymi freskami, obrazami i rzeźbami. W oknach dostrzeżemy kunsztowne witraże przedstawiające sceny religijne.

Piazza Maggiore (Palazzo d’Accursio i fontanna Neptuna)

Zwiedzanie Bolonii zaczynamy od głównego placu tego miasta. Piazza Maggiore to miejsce spotkań nie tylko turystów, lecz także mieszkańców. Otoczony jest XIV-wiecznymi budynkami oraz stylowymi arkadami, które kryją przytulne kawiarenki i restauracje. Z przyjemnością możemy przysiąść na schodach otaczających fontannę. Warto wtedy przyjrzeć się Neptunowi i podtrzymującym go nimfom symbolizującym Amazonkę, Nil, Ganges i Dunaj. Fontanna została stworzona przez Giambolognę w 1564 roku i pierwotnie służyła jako jedno z ogólnodostępnych źródeł wody pitnej. Jeśli usiądziemy w kierunku południowym, dostrzeżemy imponującą bryłę Palazzo d’Accursio – dawną siedzibę prawnika Accursiusa. W XV wieku budowla zyskała wieżę zegarową z umieszczonym w niej dzwonem autorstwa Gaspare Nadiego. Obecnie w budynku mieści się rada miasta, muzeum Morandiego i biblioteka.

Muzeum Historyczne Bolonii

Tani lot do Bolonii to okazja do tego, by zwiedzić Muzeum Historyczne. Siedziba muzeum mieści się w Papoli Palazzo, pięć minut spacerem od Bazyliki Św. Petroniusza i Piazza Maggiore. Ekspozycje możemy zwiedzać w porządku chronologicznym, zaczynając już od czasów plemion etruskich i romańskich zamieszkujących początkowo te tereny. Dalej poznamy wydarzenia średniowiecza, czasy powstawania najważniejszych dostępnych obecnie zabytków Bolonii, okres napoleoński, oraz czasy przedwojenne i współczesne. Muzeum wyposażone jest w audioprzewodniki w języku angielskim, dzięki którym z łatwością skorzystamy z interaktywnych atrakcji.

Due Torri (wieże mieszkalne)

Bolonia często bywa nazywana średniowiecznym Manhattanem. Miasto zawdzięcza określenie nietypowemu, jak na ówczesne czasy, sposobowi zabudowy mieszkalno-obronnej. Historycy szacują, że w XII wieku w Bolonii mogło znajdować się od kilkudziesięciu do nawet 180 wież. Większość z nich mierzyła około 30 metrów wysokości, choć zdarzały się także wyższe. Najwyższa zachowana do dzisiaj wieża to przeszło 97-metrowa Asinella stojąca w parze z nieco niższą Garisendą. Budowane były tradycyjną metodą za pomocą cegieł, kamieni i gruzu, łączonych zaprawą wapienną. Mimo znacznego przechyłu są udostępnione zwiedzającym. Pokonując kręte i wąskie schody można podziwiać przepiękny widok panoramy miasta. Ciekawostką jest fakt, że właśnie krajobraz z Garisendy poruszył Dante w „Boskiej komedii”.

Bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo
Gwarantujemy pełne bezpieczeństwo transakcji
Doświadczenie
Doświadczenie
Każdego dnia wystawiamy 1000 biletów
Linie lotnicze
Linie lotnicze
Oferta ponad 200 linii lotniczych w jednym miejscu
Zapisz się na newsletter
Zapisując się na newsletter otrzymasz informacje o najlepszych promocjach na popularnych trasach
Wypisz mnie z newslettera
Jeśli nie chcesz otrzymywać informacji o bieżących promocjach biletów lotniczych, wprowadź swój adres e-mail