Zbieraj punkty na Lataj.pl
Zadzwoń

Bilbao stolicą kraju Basków

Bilbao, położone przy ujściu rzeki Nervión do Oceanu Atlantyckiego, jest stolicą baskijskiej prowincji Viscaya (bask. Bizkaia). Miasto łączy w sobie historię oraz nowoczesność. Od wieków Bilbao pełniło rolę strategicznego portu i ośrodka handlowego, z drugiej strony miasto słynie dziś z nowoczesnej architektury, licznych muzeów i teatrów. Jako serce kraju Basków, Bilabo zachęca turystów do poznania także innego oblicza Hiszpanii.

Rezerwacja lotów do Bilbao

Organizując samodzielną podróż do Bilbao z pewnością najłatwiej będzie nam się zdecydować na lot samolotem. Rejsy do kraju Basków oferują nam zarówno przewoźnicy regularnych linii lotniczych takich jak: Lufthansa, Air France, jak i tanich linii – Ryanair, easyJet czy Wizzair. Bezpośrednie połączenie tanimi liniami z Warszawy do Bilbao zajmuje ok. 3h 20 min. W przypadku wyboru linii regularnych musimy liczyć się z przesiadką, która może wydłużyć podróż.

Największa atrakcje Bilabo – Museo Guggenheim

Muzeum Guggenheim w Bilbao zostało otwarte dla zwiedzających w 1997 roku i właściwie natychmiast stało się największą atrakcją turystyczną miasta, która przyczyniła się do rozsławienia go na cały świat. Muzeum to budynek o futurystycznej bryle, zaprojektowanej przez wybitnego architekta Franka Gehry’ego. Dookoła budynku muzeum rozmieszczonych zostało kilka artystycznych konstrukcji, które przykuwają wzrok swoją nowatorską formą. Wśród nich znajduje się m.in. Maman, monumentalna rzeźba Louise Bourgeois przedstawiająca pajęczycę. Wewnątrz muzeum sztuki współczesnej w Bilbao znajdują się ekspozycje, które również zaskakują swoją nowatorskością i skłaniają do myślenia.

Spacer Siedmioma Ulicami

Na starym mieście w Bilbao znajduje się Casco Viejo, powszechnie znane pod nazwą Siedmiu Ulic. Jeden z głównych ośrodków rekreacji i handlu, gdzie zlokalizowane są liczne sklepy, bary i restauracje, które oferują najlepsze potrawy kuchni baskijskiej. W zakątkach Casco Viejo znajdziemy najstarsze kościoły i zabytki Bilbao: Katedrę Santiago, Kościół San Antón, Muzeum Archeologiczne, Muzeum Basków, Bibliotekę Miejską Bidebarrieta czy Plac Nueva, miejsce rekreacji i scena licznych imprez rekreacyjnych i świątecznych, takich jak niedzielny targ czy odbywający się w okresie Bożego Narodzenia jarmark Santo Tomás. Spacer będzie tutaj doskonałym sposobem na zapoznanie się ze starówką i wchłonięcie klimatu miasta.

Biblioteka Miejska w Bilbao – Biblioteca Central Bidebarrieta

Na szczególną uwagę w Bilbao zasługuje też Biblioteca Central Bidebarrieta w Bilbao. Wnętrze budynku jest przepięknie zdobione z kolorowymi witrażami w oknach i monumentalnymi kolumnami, wykończonymi pięknymi detalami. Jeżeli, po dniu zwiedzania, będziemy potrzebowali uspokojenia i wyciszenia przed kolejnymi atrakcjami biblioteka będzie idealnym miejscem, aby się na chwilę zatrzymać. Biblioteka funkcjonuje też jako standardowa placówka.

Catedral de Santiago Bilbao – Bazylika katedralna św. Jakuba w Bilbao

Z sakralnych zabytków Bilbao warto poświęcić chwilę na Bazylikę katedralną św. Jakuba. Kościół jest zbudowany na planie krzyża łacińskiego, z trzema nawami, które oddzielone są od siebie kolumnami, przykryte sklepieniem żebrowym. Bazylika ma 16 okien i 3 rozety, a na portalu widoczne są płaskorzeźby, które przedstawiają muszle św. Jakuba. Obecny kościół gotycki zbudowany jest na starej pustelni, która pochodzi z czasów pielgrzymek. Krypta katedry znajduje się w miejscu dawnej pustelni. Jako ciekawostkę można dodać, że świątynia posiada 15 kaplic bocznych.

Castillo de Arteaga – obronny zamek średniowieczny

Castillo de Arteaga jest kolejnym punktem na mapie Bilbao, na który warto zwrócić uwagę. Jest to wspaniała budowla, której obecna bryła powstała dopiero w XIX wieku. W miejscu, gdzie dziś stoi odrestaurowany i zdobiony zamek, w XIII wieku stanęła wieża gotycka, która pełniła funkcję obronną. Znajdował się w niej skład broni oraz stanowiska obrony. Wieża należała pierwotnie do Eugeniusza Bonaparte, który otrzymał tytuł honorowego obywatela regionu Vizcaya. W 1856 roku nieruchomość przejęła rodzina Eugeniusza – Napoleon III i jego żona, Eugenia de Montijo i jeszcze w tym samym roku rozpoczęto przygotowania do przebudowy obiektu.

Stolica kraju Basków jest miastem na styku czasów, gdzie nowoczesność i dawne dzieje współistnieją ze sobą, dopełniając się nawzajem. Bilbao i jego okolice kryją w sobie mnóstwo pięknych i tak różnorodnych budowli, że trudno jest zdecydować, od którego z nich zacząć zwiedzanie. Miasto ma nam wiele do zaoferowania, warto więc do niego dotrzeć.

Bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo
Gwarantujemy pełne bezpieczeństwo transakcji
Doświadczenie
Doświadczenie
Każdego dnia wystawiamy 1000 biletów
Linie lotnicze
Linie lotnicze
Oferta ponad 200 linii lotniczych w jednym miejscu
Zapisz się na newsletter
Zapisując się na newsletter otrzymasz informacje o najlepszych promocjach na popularnych trasach
Wypisz mnie z newslettera
Jeśli nie chcesz otrzymywać informacji o bieżących promocjach biletów lotniczych, wprowadź swój adres e-mail