Zbieraj punkty na Lataj.pl
Zadzwoń

Loty do Belgradu

Stolica Serbii nie pojawia się na topowych pozycjach zestawień najczęściej odwiedzanych miast europejskich. Choć bez trudu możemy znaleźć tani bilet do Belgradu, a lot z Warszawy trwa zaledwie półtorej godziny, popularność tego kierunku turystycznego dopiero rośnie. Mamy zatem okazję na poznanie tego miejsca bez konieczności przeciskania się przez tłumy zwiedzających. Ogromna forteca Kalemegdan, zachwycająca ulica Kneza Mihaila, czy przepyszne potrawy kuchni serbskiej wciąż czekają na odkrycie.

 

 

Co warto zobaczyć w Belgradzie

Ulica Kneza Mihaila

Najważniejsze skarby belgradzkiej ulicy Księcia Michała powstały w okolicach 1870 roku. W tym czasie także została ona uznana za najcenniejszy zabytek Belgradu. Wznosi się tutaj główne miejsce kultu serbskiej religii prawosławnej – zbudowana w 1840 roku cerkiew katedralna Świętego Michała Archanioła. Zaprojektowana w stylu neobarokowym budowla przyciąga głównie bogactwem zdobień znajdujących się w jej wnętrzach. W niedalekiej okolicy cerkwi znajduje się też inny, ważny budynek – rezydencja księżniczki Ljubicy. Rezydencja jest częścią Muzeum Belgradu, a w jej wnętrzach mieści się stała ekspozycja zawierająca historyczne eksponaty. Nieopodal głównego deptaku Belgradu mieści się także muzeum Nikoli Tesli.

Dzielnica Zemun

Leżąca po przeciwnej stronie rzeki Sawy dzielnica Zemum była niegdyś zupełnie osobnym miastem. Do dzisiaj, gdy zapytamy mieszkańców o nazwę ich miasta, w większości nie padnie nazwa serbskiej stolicy. Oficjalnie jednak Zemum jest częścią Belgradu, choć jakże odmienną od jego głównej, lewobrzeżnej części. Dzielnica zachwyca przede wszystkim znacznie schludniejszą architekturą. Główne atrakcje mieszczą się na wzgórzu i są to, m.in. mieniąca się wszystkimi odcieniami żółci cerkiew świętego Dymitra, a także pozostała po zabudowaniach militarnych Wieża Milenijna, której historia sięga XIV wieku. Poza zabytkami, Zemum jest ciekawym miejscem na spacer krętymi i niejednokrotnie nierównymi uliczkami.

Fort Kalemegdan (Fort Belgrad)

Ponad rwącymi wodami Sawy wznosi się potężna forteca broniąca niegdyś Belgradu przed najazdami wrogich wojsk. Wybierając tani bilet lotniczy do Belgradu warto odwiedzić Fort Kalemegdan – najstarszą budowlę stolicy Serbii. Już w III wieku naszej ery stacjonowały tutaj legiony rzymskie broniące powstałej na tych terenach osady. Dwa wieki później cesarz Justynian I odbudował fortecę, która przetrwała do dzisiaj. Podzielona jest traktem carskim na dwie główne części – Donji i Gornji Grad. To one pełniły najważniejsze role obronne. Nieopodal znajduje się także Pomnik Zwycięstwa przedstawiający nagiego mężczyznę spoglądającego na ujście Sawy do Dunaju. Upamiętnia on triumf wojsk serbskich nad siłami Imperium Osmańskiego. Jest to także świetny punkt widokowy.

Ulica Skadarlija

Kupując tani bilet lotniczy do Belgradu warto nastawić się nie tylko na doznania estetyczne. Ulica Skadarlija to trakt wypełniony po brzegi serbską sztuką i kuchnią. Dawniej stanowiła główne miejsce spotkań belgradzkich artystów. Dzisiaj, znajdujące się tutaj kawiarnie i restauracje serwują dania regionalne i europejskie. Tych drugich możemy spróbować gdziekolwiek, więc naturalnym odruchem będzie sięgnięcie po jedną z serbskich specjalności kulinarnych. Jest w czym wybierać. Gdy znajdziemy w menu danie o nazwie Plejskavica, przed naszymi oczami powinien pojawić się sporych rozmiarów kotlet wieprzowy nadziewany zależnie od wersji serem i szynką, samą szynką lub sote. Z kolei podłużna wersja kotleta de’vollaile przygotowana jest w wersji na słodko z nadzieniem kajmakowym lub serowym, tutaj nazywa się Karadordeva šnicla. Serbia ma także własną odmianę kebabu. Jeśli mamy chęć na grillowane kawałki mięsne z cebulą podane w bułce, powinniśmy pytać o Cevapi.

 

Bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo
Gwarantujemy pełne bezpieczeństwo transakcji
Doświadczenie
Doświadczenie
Każdego dnia wystawiamy 1000 biletów
Linie lotnicze
Linie lotnicze
Oferta ponad 200 linii lotniczych w jednym miejscu
Zapisz się na newsletter
Zapisując się na newsletter otrzymasz informacje o najlepszych promocjach na popularnych trasach
Wypisz mnie z newslettera
Jeśli nie chcesz otrzymywać informacji o bieżących promocjach biletów lotniczych, wprowadź swój adres e-mail