Zbieraj punkty na Lataj.pl
Zadzwoń

Loty do Baku

Stolica Azerbejdżanu, choć wciąż nie stanowi popularnego celu wycieczek turystycznych, przyciąga mnogością atrakcji i zabytków. Nowoczesne Baku z majestatycznymi Ognistymi Wieżami, malowniczym bulwarem, czy niesamowitym Muzeum Dywanów to miejsce kipiące historią, którą znajdziemy na starym mieście – od Pałacu Szachów, aż po Basztę Dziewiczą.

Szukasz lotu do Baku? Sprawdź najnowsze promocje lotnicze

od 1182 PLN
Cena za przelot w dwie strony dla 1 osoby dorosłej

Baku

Azerbejdżan

wylot z: Warszawa

okres wylotu: 22-05-2024 - 04-06-2024

okres sprzedaży: BEZ OGRANICZEŃ

Co warto zobaczyć w Baku

Miasto Wewnętrzne (İçəri Şəhər)

Zachowane w świetnym stanie, piękne i zadbane Stare Miasto jest niezwykłe przez wzgląd na swoją historię. Początki osadnictwa na tym terenie datowane są na epokę kamienia łupanego. Tak daleko sięgające dzieje tego miejsca sprawiają, że mamy do czynienia z wpływami wielu kultur jednocześnie. Przechadzając się wąskimi, urokliwymi uliczkami Baku możemy dostrzec pomiędzy kamienicami elementy charakterystyczne dla kultury perskiej, arabskiej, czy szyrwańskiej. Wyraźnie widać także postradziecką przeszłość tego miasta i typowo rosyjskie wpływy. Decydując się na tani lot do Baku warto zwiedzić Miasto Wewnętrzne – od dwudziestu lat miejsce to wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Pałac Szachów Szyrwanu

Na terenie Miasta Wewnętrznego Baku znajduje się kilka kluczowych dla azerskiej stolicy zabytków. Jednym z nich jest Pałac Szachów Szyrwanu będący niejako kompendium historii Azerbejdżanu. Szyrwan był państwem islamskim istniejącym do XVI wieku na terenie północno-zachodniego Azerbejdżanu. Pałac, którego budowę rozpoczął szach Ibrahim I już w 1411 roku pełnił rolę siedziby kolejnych władców. Co ciekawe, jeszcze w XIX wieku planowano wyburzenie pałacu, jednak na mocy decyzji władz, w 1964 roku zyskał on miano najważniejszego zabytku w kraju, a w jego wnętrzach otwarto muzeum narodowe. Na terenie pałacu znajdują się także udostępnione do zwiedzania XVII wieczne łaźnie, komnaty pałacowe, meczet, mauzoleum, czy też dostojna, bogato zdobiona brama Sułtana Murada III.

Baszta Dziewicza (Qız Qalası)

Górująca nad pozostałymi zabudowaniami, stojąca samotnie zabytkowa baszta jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli miasta. Zbudowana z wapiennego kamienia wieża pierwotnie stała na nabrzeżnej skale. Dopiero w wyniku obniżenia się poziomu wody w Morzu Kaspijskim została otoczona gęstą zabudową mieszkalną. Według jednej z teorii ta niespełna 30-metrowa wieża mogła powstać nawet około V wieku naszej ery i służyć jako świątynia zaratusztriańska. Inna sugestia nadaje baszcie rolę obserwatorium. Grube na nawet pięć metrów mury wieży skrywają osiem poziomów, spiżarnię oraz studnię głębinową, zapewniając baszcie niezależność w dostępie do pożywienia i wody pitnej w czasie oblężenia. W XII wieku baszta służyła za główny bastion obronny miasta. Kupując tani bilet lotniczy do Baku możemy podziwiać jej wnętrza, a także panoramę miasta z usytuowanego na szczycie tarasu widokowego.

Ateszgah (Atəşgah)

Jednym z bóstw religii zaratusztriańskiej był bóg ognia czczony w poświęconych mu świątyniach. Przykładem takiej świątyni był pierwotnie Ateszgah. Miejsce to zostało wybrane z powodu naturalnie wydobywającego się tutaj gazu ziemnego podtrzymującego „wieczny ogień” – czczony symbol boga ognia. Dopiero w XVIII wieku przejeżdżający biegnącym tędy szlakiem handlowym Hindusi przekształcili świątynię w miejsce kultu hinduistycznego boga Śiwy. Dzisiaj złoża gazu zostały wyczerpane, a w Ateszgah mieści się muzeum. Choć budowla mieści się na przedmieściach Baku bez trudu dostaniemy się tutaj komunikacją miejską.

Bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo
Gwarantujemy pełne bezpieczeństwo transakcji
Doświadczenie
Doświadczenie
Każdego dnia wystawiamy 1000 biletów
Linie lotnicze
Linie lotnicze
Oferta ponad 200 linii lotniczych w jednym miejscu
Zapisz się na newsletter
Zapisując się na newsletter otrzymasz informacje o najlepszych promocjach na popularnych trasach
Wypisz mnie z newslettera
Jeśli nie chcesz otrzymywać informacji o bieżących promocjach biletów lotniczych, wprowadź swój adres e-mail