Zbieraj punkty na Lataj.pl
Zadzwoń
2022-11-16

Sucuk i burek w kuchni tureckiej

Tureckie smaki: kiełbasa i burek.

Wołowa kiełbasa sucuk, jak i różne odmiany burka są tak powszechne w kuchni tureckiej, że nie sposób nie mieć z nimi styczności podczas podróży w północo-wschodnie rejony Morza Śródziemnego. Lokalne przysmaki i ich historia pozwolą nam lepiej poznać kulturę Turcji i będą przyjemną ucztą dla podniebienia.

Czym jest turecki sucuk?

Oryginalna kiełbasa sucuk jest wyrabiana z mięsa wołowego z dodatkiem przypraw m.in.: soli, pieprzu, papryki, kminu rzymskiego, sumaku, czosnku. Suszące się pętka sucuk są nierzadkim widokiem na tureckich ulicach. Kiełbasa, aby była zdatna do spożycia musi wyschnąć na słońcu i dojrzeć. Popularność sucuk możemy przyrównać do polskiej szynki. W odróżnieniu od standardowych wędlin sucuk spożywa się jednak na ciepło. Podsmażane na patelni kawałki kiełbasy można zjeść jako przekąskę lub jako dodatek do jajek sadzonych czy jajecznicy. Inne rodzaje sucuk spotkamy też w pide (pizzy tureckiej) lub lahmacun.

Najpopularniejszą odmianą sucuk jest parmak sucuk w kształcie dwóch połączonych kiełbasek, ale spotkamy też odmianę kangal sucuk w kształci małego pętka lub büfe sucuk jako zwykłą długą kiełbasę.

Skąd pochodzi burek?

Jeśli sucuk okaże się dla nas zbyt ostry warto sięgnąć po danie popularne nie tylko w Turcji, ale też na całych Bałkanach: od Bułgarii, przez Grecję, Albanię i kraje byłej Jugosławii. Burek, po turecku börek swoją nazwę wywodzi od czasownika bur – oznaczającego „zawijać”. Idąc śladem językowym całkiem prawdopodobne jest, że danie wywodzi się z Imperium Osmańskiego, a po raz pierwszy przygotowane zostało w tureckiej Anatolii.

Czym jest burek?

Podstawowym składnikiem burka są bardzo cienkie płaty ciasto filo, znanego w Turcji jako yufka, przełożone farszem. Różnorodność kształtów i nadzienia zależy od regionu. W Turcji będziemy mieli okazję spróbować dwóch popularnych odmian: burka cyagro (Sigara böregi) i burka wodnego (Su böregi). Pierwszy z nich ze względu na sposób zawinięcia ciasta będzie przypominał cygaro. Sigara böregi spotkamy z farszem z mielonego mięsa np. jagnięciny, serem feta z natką pietruszki, szpinakiem lub innymi warzywami. Burek wodny jest okrągły, a swoją nazwę zawdzięcza metodzie przygotowania. Cienkie listki ciastka są uprzednio namaczane we wrzątku, schładzane, przekładane nadzieniem i dopiero pieczone.

Chociaż burek bywa traktowany jako odmiana lokalnego fast-foodu jest naprawdę pysznym daniem, które skrywa bogate kulturowe dziedzictwo, porównywalne do francuskiego croissanta. Warto też pamiętać, że tureckie smaki to nie tylko burek i sucuk, ale znane na całym świecie słodycze turkish delight. Jedne i drugie zasługują na uwagę podczas wypoczynku w Turcji. Smacznego!

Zapisz się na newsletter
Zapisując się na newsletter otrzymasz informacje o najlepszych promocjach na popularnych trasach
Wypisz mnie z newslettera
Jeśli nie chcesz otrzymywać informacji o bieżących promocjach biletów lotniczych, wprowadź swój adres e-mail