Zbieraj punkty na Lataj.pl
Zadzwoń
2023-01-19

Skąd pochodzą tulipany?

Rodowód tulipanów

Popularne w Europie tulipany kojarzone są głównie z Holandią. Krajobraz ciągnących się po horyzont pól różnobarwnych kwiatów z wiatrakiem w tle stał się wręcz symbolem Niderlandów. Historia tulipanów prowadzi jednak do zupełnie innego kraju położonego na styku Europy i Azji. Łacińskie określenie tulipanów – tulipa, nawiązuje do kształtu tych kwiatów przypominających turban i zdradza ich kraj pochodzenia tj. Turcję.

Z ogrodów Sulejmana Wspaniałego do Holandii

Imperium Osmańskie w okresie panowania Sulejmana Wspaniałego na przełomie XV i XVI wieku przeżywało prawdziwy rozkwit. Kraj stał się potęgą terytorialną, nastąpił rozwój rzemiosła, kultury i sztuki. W ogrodach Sulejmana kwitły zaś egotyczne i rzadkie tulipany. Cebulki kwiatów na drodze handlu znalazły się w rękach flamandzkich kupców. Jedna z nich trafiła do francuskiego botanika Jules Charles de L’Écluse z łac. Carolus Clusius, służącego na dworze austriackim. Wkrótce Clusius przeniósł się do Holandii, a wraz z nim cebulki tulipanów.

Tulipanowa mania

Carolus Clusius objął stanowisko profesora na uniwersytecie w Lejdzie. Botanik zapisał się w historii jako autor naukowych opisów gatunków roślin. W Lejdzie utworzył też jeden z pierwszych ogrodów botanicznych. Na szczególną uwagę zasługują jego obserwacje dotyczące „pękania” tulipanów, które umożliwiły krzyżowanie różnych gatunków kwiatów i powstanie wielu pierzastych odmian. W latach 30. XVII wieku Niderlandy stały się świadkiem prawdziwej tulipanowej manii i bańki spekulacyjnej. Ceny cebulek tulipanów osiągnęły niewspółmierną do wartości cenę. Tulipany w ogrodzie stały się symbolem bogactwa i luksusu. Zamożni mieszczanie chętnie się też z nimi portretowali. Cebulki stały się walutą płatniczą i można było za nie kupić kilka kamienic w Amsterdamie. Bańka pękła w 1637 po chaosie na lokalnej giełdzie. Do dzisiaj jednak Holandia słynie z upraw i handlu tulipanami, pomimo iż to właśnie z Turcji kwiaty te dotarły na północ Europy.

Najnowsze promocje lotnicze

od 765 PLN
Cena za przelot w dwie strony dla 1 osoby dorosłej

Antalya

Turcja

wylot z: Katowice

okres wylotu: 15-04-2023 - 22-04-2023

okres sprzedaży: BEZ OGRANICZEŃ

od 924 PLN
Cena za przelot w dwie strony dla 1 osoby dorosłej

Antalya

Turcja

wylot z: Warszawa

okres wylotu: 08-04-2023 - 15-04-2023

okres sprzedaży: BEZ OGRANICZEŃ

Zapisz się na newsletter
Zapisując się na newsletter otrzymasz informacje o najlepszych promocjach na popularnych trasach
Wypisz mnie z newslettera
Jeśli nie chcesz otrzymywać informacji o bieżących promocjach biletów lotniczych, wprowadź swój adres e-mail