Zbieraj punkty na Lataj.pl
Zadzwoń
2022-10-10

Antalya dla aktywnych: narty i górskie wycieczki

Do Antalyi w góry.

Antalya jest rejonem atrakcyjnym nie tylko dla osób preferujących wypoczynek nad brzegiem morza. Turecka Riwiera oprócz szerokich plaż i licznych zabytków ma do zaoferowania także wiele aktywności dla osób uprawiających sport i kochających górskie wycieczki. Warto sprawdzić, gdzie w rejonie Antalyi znajdziemy najpiękniejsze szlaki, dziewicze kaniony i okazje do zimowego szaleństwa na nartach.

Kolejka linowa Olympos Teleferik

Jedna z największych kolejek linowych na świecie, licząca 4350 m, znajduję się właśnie w rejonie Antalyi. Wjazd na górę Tahtalı (2365 m), lepiej znaną jako Olympos, zajmuje ok. 10 min. Z góry można podziwiać niesamowitą panoramę całej okolicy. Oprócz fantastycznego widoku na szczycie oferowane są różne zajęcia sportowe, w tym paralotniarstwo. Kolejka kursuje, co 10 min.

Ośrodek narciarski Saklikent

Na narty do Turcji? Czemu nie. Saklikent jest ośrodkiem sportów zimowych oddalonym o ok. 50 km na zachód od Antalyi. Narciarstwo w Saklıkent odbywa się na niższych stokach góry Bakırlı, która ma 2547 m wysokości, dzięki czemu sezon często trwa aż do kwietnia. Do dyspozycji amatorów białego szaleństwa jest 10 km tras oraz trzy orczyki obsługujące trasy polecane dla początkujących i średnio-zaawansowanych.

Park Narodowy Köprülü

Jednym z najpopularniejszych parków narodowych w Antalyi jest słynny Park Narodowy Kanionu Köprülü, w którym znajduje się Kanion Tazı, znany również jako Kanion Orłów. Strome klifowe skały osiągają tutaj  wysokość ok. 400 m, a sam kanion rozciąga się na szerokość 14 km. W dole możemy podziwiać szafirowe wody rzeki Kopru (z tur. Köprüçay), dawniej znanej jako Eurymedon). Naturalne piękno kanionu Tazı jest stosunkowo nietknięte, ponieważ dotarcie tam nie jest proste. Szlak na odcinku ok. 11 km prowadzi przez strome skały, wysoko w górach. Widoki rekompensują jednak trud wycieczki, podczas której spotkać możemy drapieżne ptaki: orły, jastrzębie, ale też górskie kozice. Na terenie parku możemy podziwiać dwie architektoniczne perełki rzymski most Oluklu (Olukluköprü) nad wąwozem oraz Bugrum nad strumieniem Kocadere. Kanion Tazı wraz z Doliną Mądrości bywają porównywane ze skandynawskimi fiordami. Park Köprülü jest znany wśród amatorów raftingu.

Starożytne miasto Selge

W obrębie Parku Narodowego Kanionu Köprülü znajdują się też pozostałości starożytnego miasto Selge, którego początki sięgają XIII wieku p.n.e. Osada odgrywała znaczącą rolę, dzięki swojemu strategicznemu położeniu w górach Taurus. Z okresu antycznego zachował się wspomniany wcześniej most nad rzeką Eurymedon Oluklu, który do dzisiaj służy podróżnym jadącym w głąb gór Taurus. Główną atrakcją Selge jest też antyczny teatr położony na zboczu wzgórza. Obecnie zachowało się 30 rzędów siedzeń pod diazomą i 15 rzędów ponad nią. Z teatru roztacza się piękny widok na Park Köprülü.

Kanion Göynük

Szlak turystyczny Göynük w pobliżu miejscowości Kemer prowadzi przez kanion z dziką rzeką i malowniczymi wodospadami. Teren parku obejmuje dziewicze tereny bogate w różnorodną faunę i florę. W obrębie Göynük organizowane są wycieczki safari, rafting czy spływy kajakowe.

Zapisz się na newsletter
Zapisując się na newsletter otrzymasz informacje o najlepszych promocjach na popularnych trasach
Wypisz mnie z newslettera
Jeśli nie chcesz otrzymywać informacji o bieżących promocjach biletów lotniczych, wprowadź swój adres e-mail