Zbieraj punkty na Lataj.pl
Zadzwoń
2023-04-17

50-lecie pierwszego rejsu do Nowego Jorku z PLL LOT

50 lat połączenia Warszawa-Nowym Jork

Polskie Linie Lotnicze LOT 16 kwietnia 2023 roku obchodzą 50 rocznicę uruchomienia rejsu pomiędzy stolicą Polski i Nowym Jorkiem. Lot z roku 1973 odbył się za sterami samolotu Iła-62 „Kopernik”, kapitanem był Damian Żuchowski.

Z socjalistycznej Polski do Ameryki

Za uruchomienie połączenia pomiędzy komunistyczną Polską i amerykańską metropolią odpowiedzialny był Zbigniew Stabeusz, który pracował wcześniej w Atenach i Kopenhadze. W 1971 objął on placówkę w Nowym Jorku. Sytuacja polityczna w kraju nad Wisłą nie sprzyjała negocjacjom. Nastroje zmieniły się po wizycie prezydenta Richard Nixon, który przybył do Warszawy 31 maja 1972 roku. Nixon był pierwszym amerykańskim prezydentem, który odwiedził Polskę w chwili sprawowania urzędu.

Kopernik, Kościuszko i Puławski

Inauguracyjny rejs z Warszawy do Nowego Jorku odbył się samolotem Iła-62. Po raz pierwszy wprowadzono też patronów poszczególnych maszyn. Samoloty otrzymywały imiona po znanych historycznych postaciach, takich jak Mikołaj Kopernik, Fryderyk Chopin, Maria Skłodowska-Curie, Tadeusz Kościuszko, Kazimierz Puławski. Nieprzypadkowo imiona dwóch ostatnich były znane i rozpoznawane zarówno w Polsce, jak i USA.

007 zgłoś się

Zbigniew Stabeusz znany ze swojej przyjaznej aparycji, ale także nieprzeciętnych pomysłów zaproponował, aby pierwszemu rejsowi nadać numer 007. Powiązanie z najbardziej znanym agentem brytyjskiego wywiadu nie było przypadkowe. Kolejna część przygód Jamesa Bonda Żyj i pozwól umrzeć z Rogerem Moorem wchodziła do kin 27 czerwca 1973 roku i była jedną z najbardziej wyczekiwanych światowych premier.

Bankiet inauguracyjny

Z uruchomieniem rejsów na trasie Warszawa-Nowy Jork powiązana była też postać Hugh Hefnera. Inauguracyjny bankiet miał się odbyć w klubie właściciela Playboya, ale pomysł nie spodobał się komunistycznej władzy. Finalnie przyjęcie odbyło się w hotelu Roosevelt.

Śniadanie w Warszawie, obiad nad Atlantykiem, a kolacja na Manhattanie

Siedziba Polskich Linii Lotniczych w Nowym Jorku mieściła się przy reprezentacyjnej Fifth Avenue, głównej ulicy Manhattanu. Hasło reklamowe, promujące połączenia na pokładzie polskiego przewoźnika nie było więc przypadkowe: Śniadanie w Warszawie, obiad nad Atlantykiem, a kolacja na Manhattanie. LOT był konkurencyjny nie tylko dzięki polskiej załodze i symbolom, ale także niższym cenom biletów, które oferował podróżnym z polskimi paszportami. Podczas świąt podróżnych na pokładzie witał Św. Mikołaj.

Najnowsze promocje lotnicze

od 2329 PLN
Cena za przelot w dwie strony dla 1 osoby dorosłej

Nowy Jork

Stany Zjednoczone

wylot z: Warszawa

okres wylotu: 08-10-2023 - 21-10-2023

okres sprzedaży: BEZ OGRANICZEŃ

od 2582 PLN
Cena za przelot w dwie strony dla 1 osoby dorosłej

Nowy Jork

Stany Zjednoczone

wylot z: Warszawa

okres wylotu: 02-10-2023 - 15-10-2023

okres sprzedaży: BEZ OGRANICZEŃ

Zapisz się na newsletter
Zapisując się na newsletter otrzymasz informacje o najlepszych promocjach na popularnych trasach
Wypisz mnie z newslettera
Jeśli nie chcesz otrzymywać informacji o bieżących promocjach biletów lotniczych, wprowadź swój adres e-mail