Zbieraj punkty na Lataj.pl
Zadzwoń

Kiedy dziecko może samodzielnie lecieć samolotem?

Samodzielny lot samolotem może być wyzwaniem nie tylko dla dziecka, ale także dla osoby dorosłej. Linie lotnicze mają więc konkretne zasady, które regulują w jakim wieku dziecku może samodzielnie odbyć podróż samolotem, mając na uwagę jego bezpieczeństwo i komfort podróży. Przepisy i widełki wiekowe, dopuszczające podróż bez opiekuna będą się różnić zależnie od przewoźnika. Szczegółowe informacje znajdziecie w naszym poradniku.

Samodzielna podróż dziecka na pokładzie LOT

Polskie Linie Lotnicze LOT zezwalają na samodzielną podróż dziecka powyżej 12 roku życia. Dziecko, które ukończyło 12 rok życia może na prośbę rodzica skorzystać z usługi asysty, ale nie jest to wymagane. Dzieci do 5 do 12 roku życia mają muszą podróżować z asystą, którą sprawuję członek personelu pokładowego oraz pracownicy obsługi pasażerskiej. Dzieci od ukończenia 8 dnia życia do 5 urodzin muszą mieć zaś wykupioną usługę eskorty, czyli bilet dla stewardessy, która towarzyszy dziecku od momentu odprawy biletowo-bagażowej, aż do chwili odbioru dziecka w porcie docelowym. Dzieci do 16 roku, które podróżują samodzielnie na pokładach LOT nie mogą przewozić zwierząt.

Lot dziecka bez opiekuna na pokładzie Wizzair

Tanie linie lotnicze WizzAir dopuszczają możliwość podróży dziecka bez opiekuna, jeśli małoletni ma ukończone 14 lat. Pomimo iż pasażer w wieku 14 lat może podróżować bez nadzoru nie może mieć pod opieką innych dzieci. Pasażer, który ukończył 16 lat może podróżować na pokładzie WizzAir bez osoby pełnoletniej i mieć pod opieką grupę maksymalnie do 10 dzieci. Cena biletu nastolatków podróżujących bez rodziców odpowiada cenie przelotu osoby dorosłej.

Podróż osoby nieletniej w Ryanair

Tanie linie Ryanair nie zezwalają na samodzielną podróż dziecka do chwili ukończenia 16 roku życia. Osoby poniżej 16 lat, wybierające taniego przewoźnika z Irlandii muszą podróżować pod opieką osoby pełnoletniej.

Powiązane artykuły w kategorii "Podróże rodzinne"

Zapisz się na newsletter
Zapisując się na newsletter otrzymasz informacje o najlepszych promocjach na popularnych trasach
Wypisz mnie z newslettera
Jeśli nie chcesz otrzymywać informacji o bieżących promocjach biletów lotniczych, wprowadź swój adres e-mail