Zbieraj punkty na Lataj.pl
Zadzwoń

Czy w ciąży można latać samolotem?

Czy ciąża wyklucza podróż samolotem?

Prawidłowo przebiegająca ciąża nie stanowi przeciwwskazania do podróży samolotem. Przed lotem najlepiej skonsultować się z lekarzem prowadzącym, który udzieli nam w tym zakresie porady i wyda zaświadczenie, którego mogą od nas wymagać określone linie lotnicze. Podróż samolotem dla kobiet w ciąży może się wiązać z dyskomfortem związanym z ograniczoną przestrzenią osobistą, szczególnie możliwością rozprostowania nóg. Wybór posiłków na pokładzie także bywa mniejszy. Warto też pamiętać, że w samolocie mamy do czynienia ze skokami ciśnienia, które mogą wywołać niepokój u przyszłej mamy.

W którym trymestrze ciąży najlepiej podróżować samolotem?

Jeśli mamy taką możliwość, z podróżą samolotem w ciąży warto poczekać do ukończenie I trymestru, kiedy ryzyko utraty ciąży, krwawienia lub innych komplikacji maleje. Podobnie jest z III trymestrem ciąży, kiedy może dojść do przedwczesnych skurczy lub porodu w samolocie. Linie lotnicze często zastrzegają, że wstęp na pokład mają ciężarne do 37 tygodnia ciąży, w przypadku ciąży pojedynczej lub 32 tygodnia w przypadku ciąży mnogiej. Każda z linii może jednak stosować inne wytyczne w tym zakresie, z którymi warto się zapoznać przed podróżą.

Czy bramki bezpieczeństwa są bezpieczne dla kobiet w ciąży i muszą z nich korzystać?

Podczas kontroli bezpieczeństwa wszyscy pasażerowie zobowiązani są do przejścia przez bramki bezpieczeństwa. Minimalna dawka promieniowania nie jest niebezpieczna dla zdrowia, ale kobieta w ciąży, posiadająca odpowiednie zaświadczenie lekarskie, może zostać zwolniona z tego obowiązku. Zastosowanie się do prośby ciężarnej jest zależne od polityki danego lotniska.

Powiązane artykuły w kategorii "Podróże rodzinne"

Zapisz się na newsletter
Zapisując się na newsletter otrzymasz informacje o najlepszych promocjach na popularnych trasach
Wypisz mnie z newslettera
Jeśli nie chcesz otrzymywać informacji o bieżących promocjach biletów lotniczych, wprowadź swój adres e-mail