Zbieraj punkty na Lataj.pl
Zadzwoń

Jak pokonać jet lag?

Czym jest jet lag i jakie są jego objawy?

Jet lag jest zaburzeniem spowodowanym różnicą pomiędzy naszym stałym dobowym schematem dnia i nocy a rytmem narzuconym przez nową strefę czasową, w której się znaleźliśmy. Aby wiedzieć, jak poradzić sobie z jet lagiem warto poznać jego objawy. Zazwyczaj z jet lagiem mamy do czynienia po długim locie międzykontynentalnym. Objawami jet lag są zaburzenia snu, a co za tym idzie niewyspanie, złe samopoczucie, problemy z koncentracją, bóle głowy, a nawet brak apetytu lub przeciwnie nadmierne łaknienie.

Sprawdzone sposób na jet lag

Jet lag minie samoistnie po kilku dniach, ale możemy pomóc naszemu organizmowi przystosować się do nowych warunków, stosując się do kilku prostych zasad. Zanim zdecydujemy się na konkretne kroki, ustalmy, w którym kierunku będziemy podróżować – na wschód czy na zachód – od tego bowiem zależy, jakie przygotowania powinniśmy poczynić.

Jak radzić sobie z jet lag, podróżując na wschód?

Jeśli w trakcie naszej podróży będziemy przemieszczać się na wschód, odczujemy zaburzenia snu związane z bezsennością i problemem z zaśnięciem o standardowej porze. Warto już przed podróżą wstawać wcześniej o 1-2h i zmienić pory posiłków, aby organizm powoli adaptował się do nowych warunków. W godzinach porannych można więcej czasu spędzić w dobrze doświetlonych miejscach, wliczając ekspozycję na niebieskie światło ekranu monitora i telefonu.

Jak walczyć z jet lagiem, podróżując na zachód?

Pasażerowie, których lot kieruje się na zachód, na miejscu mogą doświadczać pobudek o świcie. Przed podróżą warto powoli zmieniać swój dobowy rytm, a w godzinach wieczornych spędzać więcej czasu w bardziej naświetlonych miejscach.

Przygotuj się na jet lag już podczas lotu samolotem

Niezależnie od kierunku podróży twój organizm lepiej zniesie wszelkie zmiany spowodowane różnicą stref czasowych, jeśli będzie wypoczęty i nawodniony. Postaraj się zasnąć podczas lotu, spożywaj odpowiednią ilość wody, zrezygnuj z alkoholu. Zjedz wartościowy posiłek i przestaw zegarek zgodny z czasem lokalnym.

Jet lag po wylądowaniu

Gdy już znajdziemy się na miejscu, szkoda aby jet lag zepsuł nam wymarzone wakacje lub spotkanie biznesowe. Pamiętajmy, że bardzo ważne w pokonaniu jest lagu będzie szybkie przystosowanie się do nowej strefy czasowej i funkcjonowanie w jej rytmie. W szczególności zadbajmy o odpowiedni schemat posiłków oraz wieczornych rytuałów.

Powiązane artykuły w kategorii "Lot"

Zapisz się na newsletter
Zapisując się na newsletter otrzymasz informacje o najlepszych promocjach na popularnych trasach
Wypisz mnie z newslettera
Jeśli nie chcesz otrzymywać informacji o bieżących promocjach biletów lotniczych, wprowadź swój adres e-mail