Zbieraj punkty na Lataj.pl
Zadzwoń

Co trzeba zobaczyć w Budapeszcie?

Parlament Węgier niezaprzeczalną wizytówką miasta

Stolica Węgier jest idealnym miejscem na kilkudniowy wyjazd lub przedłużony weekend. Budapeszt zwany Paryżem Środkowej Europy skrywa w sobie wiele architektonicznych perełek, historycznych ciekawostek i malowniczych krajobrazów. Jednym z charakterystycznych punktów miasta jest budynek Parlamentu Węgier. Ten niezwykły gmach powinien zobaczyć każdy odwiedzający Budapeszt nawet na chwilę. Parlament wybudowano w stylu neogotyckim. Charakterystyczne krużganki wykończone strzelistymi arkadami, które  prezentują się przepięknie zarówno w ciągu dnia, jak i przy zachodzie słońca. Główna fasada budynku skierowana jest w stronę Dunaju, ale wejście zlokalizowane jest od strony placu, na którym stoi pomnik Lajosa Kossutha. Majestatyczny budynek Węgierskiego Parlament jest drugim po Bukareszcie największym gmachem w Europie o takiej funkcji. Budynek Parlamentu zajmuję powierzchnię 18 000 m2, a wszystkie obiekty w jego okolicy nie mogą być wyższe od jego 96 metrowej kopuły. Wewnątrz znajdują się 691 pomieszczeń. Bogato zdobione wnętrza parlamentu są dostępne dla zwiedzających.

 

Bazylia św. Stefana jedną z najważniejszych budowli sakralnych

Kolejnym z punktów na turystycznej mapie Budapesztu, który nie może umknąć naszej uwadze, jest poświęcona królowi Węgier Bazylika św. Stefana. Monumentalny budynek jest największą świątynią w kraju, która jest w stanie pomieścić ponad 8 tys. wiernych.W bazylice przechowywane są też bezcenne relikwie króla Węgier Stefana I. Budowlę wyróżnia 96-metrowa kopuła z mozaiką przedstawiająca Boga Ojca. Zaraz przy wejściu można podziwiać trójkątny tympanon z Maryją i innymi świętymi. Na uwagę zasługuje też ważący 9 ton dzwon. Warto dodać, że antresola kopuły jest otwarta dla zwiedzających. Aby podziwiać bogato zdobioną konstrukcję można skorzystać z windy lub wejść po schodach (297 stopni).

Wzgórze Zamkowe z Zamkiem Królewskim na liście UNESCO

Kompleks budynków pałacowych na Wzgórzu Zamkowym w Budapeszcie
nie bez powodu znalazł się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Pierwszy zamek na tym terenie został wzniesiony prawdopodobnie około XIV wieku i był wielokrotnie przebudowywany. W okresie II Wojny Światowej tereny pałacowe zostały całkowicie zniszczone. Rekonstrukcja nastąpiła dopiero w 1976 roku. Obecnie zamek służy różnym instytucjom, mieści się tu m.in. Muzeum Historii Budapesztu, Galerię Narodową oraz Biblioteka Narodowa im. Szechenyiego.

Powiązane artykuły w kategorii "Budapeszt i okolice"

Zapisz się na newsletter
Zapisując się na newsletter otrzymasz informacje o najlepszych promocjach na popularnych trasach
Wypisz mnie z newslettera
Jeśli nie chcesz otrzymywać informacji o bieżących promocjach biletów lotniczych, wprowadź swój adres e-mail