Zbieraj punkty na Lataj.pl
Zadzwoń

Jak przygotować się do kontroli bezpieczeństwa?

Czym jest kontrola bezpieczeństwa i czemu służy?

Kontrola bezpieczeństwa jest jedną z procedur lotniskowych przez którą musi przejść każdy, udający się w podróż samolotem. Do kontroli bezpieczeństwa należy się zgłosić po odprawie biletowo-bagażowej, kiedy nasz bagaż rejestrowany został już przekazany do luku i posiadamy kartę pokładową. Kontrola bezpieczeństwa służy sprawdzeniu, czy u pasażera lub w jego bagażu podręcznym nie ma produktów lub substancji zabronionych, które mogą zagrażać bezpieczeństwo lotu. W tym celu wykorzystuje się kontrolę manualną, kontrolę przy użyciu bramki magnetycznej. Bagaż podręczny sprawdzany jest przy użyciu urządzenia rentgenowskiego i do wykrywania materiałów wybuchowych.

Jak należy przygotować się do kontroli bezpieczeństwa?

Po podejściu do stanowiska kontroli bezpieczeństwa należy wziąć plastikowy pojemnik i umieścić go na taśmociągu urządzenia rentgenowskiego. Kolejka do kontroli bezpieczeństwa jest jedna dla wszystkich podróżujących dlatego najlepiej zgłosić się do niej niezwłocznie po odbyciu odprawy biletowo-bagażowej, aby uniknąć niepotrzebnego pośpiechu i nerwów.

Co należy zdjąć podczas kontroli bezpieczeństwa?

Do pojemnika, który zostanie następnie prześwietlony przez pracowników kontroli bezpieczeństwa, należy przede wszystkich włożyć nakrycie wierzchnie, następnie wszelkie płyny zamknięte w przezroczystej torebce (do 1 l, przy czym jeden pojemnik może mieć maksymalnie 100 ml), przedmioty metalowe, jak monety, zegarek, biżuteria oraz urządzenia elektroniczne: aparaty, telefony, laptopy itp. Jeśli nasze buty zawierają elementy metalowe, także powinny zostać zdjęte.

Przejście przez bramkę magnetyczną

Ostatnim krokiem podczas kontroli bezpieczeństwa jest przejście przez bramkę magnetyczną, a następnie kontrole manualną. Przez bramkę przechodzimy pojedynczo, w czasie gdy nasz bagaż podręczny i pozostałe przedmioty są prześwietlane na taśmociągu.

Powiązane artykuły w kategorii "Na lotnisku"

Zapisz się na newsletter
Zapisując się na newsletter otrzymasz informacje o najlepszych promocjach na popularnych trasach
Wypisz mnie z newslettera
Jeśli nie chcesz otrzymywać informacji o bieżących promocjach biletów lotniczych, wprowadź swój adres e-mail