Zbieraj punkty na Lataj.pl
Zadzwoń

Największe atrakcje Egeru

Eger miasto z tysiącletnią tradycją

Eger położony jest w malowniczej części Węgier pomiędzy górami Mátra i Bükk nad potokiem o takiej samej nazwie. W mieście wznosi się słynny zamek, który w średniowieczu powstrzymał ekspansję Turków. Na uwagę zasługują też liczne barokowe zabytki, w tym bazylika. Miasto słynie także z kąpieliska termalnego. Z Egeru wywodzi się jedna z najsłynniejszych odmian węgierskiego wina Egri bikavér.

Zamek Eger

Średniowieczna budowla obronna zapisała się w dziejach Europy, jako twierdza która powstrzymała atak Sulejmana I i napływ Turków na nowe terytoria. Do dzisiaj sam zamek i znajdujące się tam muzeum noszą imię István Dobó, który dowodził obroną. Po wygranej Dobó został okrzyknięty „Herkulesem chrześcijaństwa.” Na zwiedzanie zamku warto zarezerwować kilka godzin. Dla zwiedzających udostępniona jest gotycki Pałac Biskupi, muzeum średniowiecznych figur woskowych, Panopticum czyli muzeum więzienne i kazamaty.

Bazylika

Bazylika w Egerze jest drugą największą katedrą na Węgrzech. Budowla powstała w I. poł. XIX wieku. Przed wejściem do świątyni można podziwiać posągi węgierskich królów św. Stefana i św. Władysława, dalej także św. Pawła i św. Piotra. Całość konstrukcji podtrzymują wysokie na 17 metrów korynckie kolumny. Uwagę zwraca bogato zdobiona, wysoka na 40 metrów, kopuła katedry oraz zabytkowe organy.

Powiązane artykuły w kategorii "W górach Mátra i Bükk"

Zapisz się na newsletter
Zapisując się na newsletter otrzymasz informacje o najlepszych promocjach na popularnych trasach
Wypisz mnie z newslettera
Jeśli nie chcesz otrzymywać informacji o bieżących promocjach biletów lotniczych, wprowadź swój adres e-mail