Zbieraj punkty na Lataj.pl
Zadzwoń

Lillafüred skarb w Górach Bukowych

Bajkowy kurort Lillafüred

Ukryty wśród zboczy Gór Bukowych kurort Lillafüred przywodzi na myśl krajobraz niczym z bajki. Inicjatorem utworzenia ośrodka w 1892 roku był minister rolnictwa, hrabia Andrzej Bethlena. Nazwa kurortu pochodzi od określeń füred – uzdrowisko i Lila, które prawdopodobnie nosiła jego żona lub siostrzenica. Lillafüred jest perełką ukrytą wśród przemysłowych okolic Miszkolca. Kurort położony jest 15 km od miasta nad sztucznym jeziorem Hámori w pobliżu rzek Szinva i Garadna. Wokół kurortu podziwiać można podwieszane ogrody i najwyższy wodospad na Węgrzech.

Co warto zobaczyć w Lillafüred?

Jedną z największych atrakcji Lillafüred jest bez wątpienia sam Hotel Pałacowy. Neogotycki budynek ze strzelistą wieżą i mniejszymi wieżyczkami powstał w latach 1927-1930 i wielokrotnie przechodził proces renowacji. Warto wybrać się na spacer wokół obiektu, żeby podziwiać ze zewnątrz kolorowe witraże z historycznymi zamkami lub wstąpić do pałacowej restauracji by podziwiać je z bliska.

Wokół kurortu warto odwiedzić Jaskinie Anny, jedną z nielicznych na świecie wapiennych jaskiń tufowych torfowych. W jaskini można podziwiać unikalne formacje skalne, np. w kształcie serca (Sala Serca Jezusa) lub przypominającą drzewo (Jabłoń Ewy). Ciekawy jest sposób, w jaki ukształtowała się sama jaskinia. Nie było to zasługą wody, która drążyła jamę, ale odkładającego się osadu wapiennego. Innym ciekawym obiektem będzie Jaskinia św. Stefana ze stalaktytami.

Doskonałą pomysłem na wycieczkę w okolicy będzie też przejazd kolejką wąskotorową Lillafüred. Trasa między Miszkolcem i Garadną uznawana jest za jedną z najpiękniejszych na Węgrzech.

Powiązane artykuły w kategorii "W górach Mátra i Bükk"

Zapisz się na newsletter
Zapisując się na newsletter otrzymasz informacje o najlepszych promocjach na popularnych trasach
Wypisz mnie z newslettera
Jeśli nie chcesz otrzymywać informacji o bieżących promocjach biletów lotniczych, wprowadź swój adres e-mail