Zbieraj punkty na Lataj.pl
Zadzwoń

Szlakiem węgierskich zamków

Najpiękniejsze zamki Węgier

Węgry można zwiedzać na wiele sposobów. Jednym z niezwykle malowniczych szlaków jest trasa wiodąca po najpiękniejszych zamkach. Górujące na skalnych zboczach budowle kryją w sobie niesamowite dzieje minionych epok.

Zamek Boldogkő – Szczęśliwy Kamień

Położony na stromym zboczu Gór Zemplińskich Zamek Boldogkő powstał prawdopodobnie ok. XIII wieku. Król Węgier Bela IV w obawie przed kolejnymi najazdami Mongołów nakazał wznoszenie budowli obronnych. Boldogkő miało ochraniać szlak prowadzący do Koszyc. Legenda głosi, że mistrz Bodó, zajmujący się suszeniem owoców ukrył uciekającego przed Tatarami Bélę IV. W zamian za uratowanie życia król podarował mu okoliczne ziemie. Władca postawił jednak jeden warunek, a mianowicie, że powstanie tam zamek. Bodó miał siedem córek, które postanowiły, że wyjdą za mąż za tego, który będzie pomagał przy budowie zamku. Zamek ukończono w ciągu kolejnych siedmiu lat. Huczne wesele zaszczycił sam król, który wydał następujące rozporządzenie: „Niech ten zamek nazywa się Boldogkő (Szczęśliwy Kamień), ponieważ te siedem pięknych dziewcząt, siedem wróżek tu było najszczęśliwsze”. Najbardziej spektakularną częścią zamku Boldogkő jest Lwia Skała, na której grzbiecie wybudowano wartownię. Pasjonatów zainteresuje też fakt, że na zamku znajduje się największa wystawa ołowianych żołnierzyków przedstawiająca słynne historyczne bitwy z udziałem Węgier.

Zamek Füzér

Kolejną wartą zobaczenia budowlą wzniesioną w XIII jest zamek Füzér, który podobnie jak Boldogkő, wzniesiony w górach Zemplińskich, miał pełnić funkcje obronne i chronić przed atakami Tatarów. Wejście na szczyt góry (552 metry n.p.m.) pozwoli nie tylko zwiedzić pozostałości zamku, ale także gwarantuje wspaniałe widoki na okolice. W historii zamku przewija się też wątek polski, kiedy to w XVI wieku Füzer był w posiadaniu Stefana Batorego a następnie jego siostrzenicy Elżbiety Batory. Niestety, kiedy zamek dostał w ręce Habsburgów został spalony, aby nie służył za kryjówkę węgierskim powstańcom. Odbudowa zamku trwa nieustannie od 1990 roku.

Pałac Károlyich w Füzérradvány

Zupełnie inny charakter ma Pałac Károlyich w niewielkiej miejscowości Füzérradvány w północno-wchodniej części Węgier. Początkowo niewielki dwór sukcesywnie rozbudowywano do rozmiarów majestatycznego pałacu z 170 hektarowym parkiem. Za przebudowę odpowiedzialny był potężnego ród Károlyich, którzy zatrudnili wybitnego peszteńskiego architekta Miklósa Ybla. W 1930 roku ówczesna Maria Windischgraetz, żona Istvána Károlyiego zleciła utworzenie w pałacu luksusowego hotel, który cieszył się dużą popularnością wśród wyższych sfer. Do dzisiaj pałac jest jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych regionu.

Powiązane artykuły w kategorii "Tokaj i góry Matra"

Zapisz się na newsletter
Zapisując się na newsletter otrzymasz informacje o najlepszych promocjach na popularnych trasach
Wypisz mnie z newslettera
Jeśli nie chcesz otrzymywać informacji o bieżących promocjach biletów lotniczych, wprowadź swój adres e-mail