Zbieraj punkty na Lataj.pl
Zadzwoń

FAQ

FAQ: pytania i odpowiedzi

FAQ to najczęściej zadawane pytania związane z organizacją i przygotowaniami do podróży. Jak zaplanować lot samolotem? Co spakować do bagażu podręcznego? Kiedy i jak się odprawić? Samodzielna organizacja wyjazdu wymaga czasu i zaangażowania. Dzielimy się wiedzą i udzielamy wyczerpujących odpowiedzi na zagadnienia związane z przepisami linii lotniczych, procedurami na lotnisku i podczas lotu.

Bagaż podręczny

Bagaż podręczny jest bagażem osobistym, który zabieramy ze sobą na pokład samolotu. Walizka, torba lub plecak w funkcji bagażu podręcznego musi mieć często określone wymiary i wagę, aby zostać zakwalifikowanym przez danego przewoźnika jako bagaż podręczny.

Bagaż rejestrowany

Bagaż rejestrowany jest potocznie nazywany bagażem do luku, czyli takim, który w procesie odprawy bagażowej jest oddawany do luku samolotu. Bagaż rejestrowany zostanie nam wydany po dotarciu do portu docelowego. W trakcie lotu nie będziemy mieli dostępu do rzeczy przewożonych w bagażu rejestrowanym.

Bilet elektroniczny

Bilet elektroniczny na samolot jest formą wpisu w rejestrze rezerwacyjnym linii lotniczej, który zawiera informacje o podróżującym tj. dane osobowe, daty podróży, zastosowaną formę płatności.

Boarding

Boarding oznacza wejście na pokład. Pasażerowie po okazaniu karty pokładowej mogą wejść na pokład samolotu i zająć wybrane miejsce. Boarding ma określone ramy czasowe. Po zakończeniu boardingu wejście na pokład samolotu nie jest możliwe.

Dziecko w samolocie

Podróż samolotem z dzieckiem wymaga bardziej szczegółowych przygotowań. Warto wiedzieć, jakich dokumentów potrzebuje mały pasażer i jakie produkty możemy spakować do bagażu podręcznego.

Kontrola bezpieczeństwa

Kontrola bezpieczeństwa na lotnisku jest formą kontroli pasażerów oraz ich bagażu w celu wykrycia materiałów lub substancji zabronionych, które mogą stwarzać zagrożenie w ruchu lotniczym.

Odprawa

Odprawa (check-in) jest obowiązkowym procesem po zakupie biletu lotniczego. W trakcie odprawy biletowej uzyskamy kartę pokładową oraz numer naszego miejsca w samolocie. Odprawy możemy dokonać online lub na lotnisku. Po odprawie biletowej czeka nas odprawa bagażowa oraz kontrola bezpieczeństwa.

Pupil w samolocie

Podróż samolotem z pupilem wymaga znajomości przepisów dotyczących przewozu zwierząt. Warto wiedzieć, jakie dokumenty musimy zabrać i kiedy pies czy kot może lecieć z nami na pokładzie.

Zapisz się na newsletter
Zapisując się na newsletter otrzymasz informacje o najlepszych promocjach na popularnych trasach
Wypisz mnie z newslettera
Jeśli nie chcesz otrzymywać informacji o bieżących promocjach biletów lotniczych, wprowadź swój adres e-mail