Zbieraj punkty na Lataj.pl
Zadzwoń

Pałac Królewski w Gödöllő

Ulubiona rezydencja Cesarzowej Sissi

Barokowy Pałac Królewski w mieście Gödöllő znajduje się 25 km na północny-wschód od Budapesztu i jest uznawany za jedną z największych budowli tego typu na Węgrzech. Rezydencja powstała w XVIII wieku dla grafa Antala Grassalkovicha I, stąd często występuję pod nazwą Pałac Grassalkovich. W II połowie XIX wieku pałac, jako prezent koronacyjny, podarowano Franciszkowi Józefowi I i królowej Elżbiecie zwanej Sissi. Rezydencja stała się ulubionym miejscem cesarzowej, gdzie organizowała konkursy jeździeckie, polowania, liczne spotkania towarzyskie czy odpoczywała w ogrodzie. Pod II wojnie światowej na terenie pałacu stacjonowały wojska radzieckie, co doprowadziło do zrujnowania zabytkowych wnętrz. W latach 90. XX w Pałacu Gödöllő rozpoczęto prace renowacyjne.

Ogród, teatr i stajnie

Główny budynek pałacu wybudowano na planie litery U wraz z salami reprezentacyjnymi i apartamentami królewskimi. W kolejnych dwóch skrzydłach pałacu mieścił się kościół od północnej strony i stajnie od południowej.

W Pałac Gödöllő wybudowano też kamienny teatr, gdzie sezonowo wystawiano sztuki różnych grup teatralnych z Budy i Pesztu. Był to pierwszy teatr z kulisami na Węgrzech, który przetrwał do dzisiaj. Ostatnim etapem budowy pałacu była oranżeria przekształcona z czasem w ogród francuski, a następnie krajobrazowy.

Obecnie teren Pałacu Królewskiego w Gödöllő znajduje się muzeum. Na ekspozycji można podziwiać eksponaty i sale z okresu panowania rodu grafa Antala Grassalkovicha I, a następnie Franciszka Józefa I i Królowej Elżbiety. W obiekcie organizowane są festiwale muzyczne i występy teatralne. Rocznie pałac odwiedza ponad 2 mln turystów.

Powiązane artykuły w kategorii "Zamki i pałace"

Zapisz się na newsletter
Zapisując się na newsletter otrzymasz informacje o najlepszych promocjach na popularnych trasach
Wypisz mnie z newslettera
Jeśli nie chcesz otrzymywać informacji o bieżących promocjach biletów lotniczych, wprowadź swój adres e-mail