Zbieraj punkty na Lataj.pl
Zadzwoń

Co warto zobaczyć w Debreczynie?

Debreczyn kalwińskim Rzymem

Powiązanie Debreczyna z reformatorską ideą kalwinizmu nie jest przypadkowe. Miasto posiada bogatą historię, którą łączy się z protestanckim ruchem i przejawia się w licznych zabytkach. W Debreczynie warto zobaczyć Wielki Kościół Reformowany, który jest w stanie pomieścić 2 tys. wiernych. Imponujący jest nie tylko sam budynek, ale świątynię warto odwiedzić ze względu na jedne z najpiękniej brzmiących organów. W kościele znajduje się też węgierski przekład Pisma Świętego Gáspára Károlya zwany Biblią z Vizsoly. Jest to najważniejszy protestancki przekład Biblii używany do dziś. Innym ważnym punktem jest Kolegium Reformowane uznawane za kolebkę węgierskiej kultury. W jej progach obecni byli m.in. Ferenc Kölcsey, poeta polityk i autor hymnu Węgier czy Ferenc Kazinczy pisarz okresu oświecenia i założyciel pierwszego węgierskiego czasopisma. Kolegium Reformowane dysponuje też bezcennymi zbiorami bibliotecznymi, które liczą ponad 600 000 egzemplarzy.

Muzeum Déri – ważny punkt na mapie miasta

Muzeum Déri stanowiło niegdyś prywatną własność Frigyes Déri, który w 1920 przekazał swoje zbiory na rzecz muzeum. Najsłynniejszą wystawą w Déri jest Trylogia Chrystusa, która namalował Mihály Munkácsy. W skład tryptyku wchodzą obrazy: „Ecce homo”, „Chrystus przed Piłatem” i „Golgota”. W Déri znajdziemy też stałą wystawę „Ogród„, która upamiętni dawny Ogród Ziołowy, który znajdował się w miejscu obecnego muzeum.

Modem Centrum Sztuki Nowoczesnej

Muzeum Modem zlokalizowane w centrum miasta jest jedną z ciekawych hal wystawowych, która gromadzi sztukę XX wieku i dzieła współczesną węgierskich i międzynarodowych artystów. Na powierzchni ponad 3000 m2 i w trzypoziomowym budynku odnajdziemy różnorodne gatunki sztuki i koncepcji wizualnych nadające ton aktualnym trendom. Imprezy kulturalne organizowane są także w wewnętrznym ogrodzie muzeum.

 

Wypoczynek i rekreacja w Aquaticum

Aquaticum jest pięciogwiazdkowym SPA i łaźnią zlokalizowaną w centrum parku miejskiego Debreczyna tzw. Wielkim Lesie. Ośrodek otwarty jest przez cały rok. W Aquaticum znajdziemy zewnętrzne i wewnętrzne baseny termalne, a wśród nich m.in. basen pływacki i olimpijski, basen do kąpieli naprzemiennych, komnaty parowe, 3 niecki z wodą leczniczą, brodziki dla dzieci, basen ze sztuczną falą, basen rekreacyjny z fontannami, dyszami wodnymi i zjeżdżalniami. Część przeznaczona na Śródziemnomorski Park Wodny wypełniona jest tropikalną roślinnością z mnóstwem atrakcji. Na basenie przykrytym 66 metrową szklaną kopułą znajdziemy m.in. 12 zjeżdżalni, ściankę wspinaczkową, jacuzzi, jaskinie, gejzery. Dodatkową atutem będzie świat saun z łaźniami suchymi i parowymi. Aquaticum będzie doskonałym wyborem zarówno na rodzinny wypoczynek, jak i weekendową wizytę w SPA.

Powiązane artykuły w kategorii "Wokół Debreczyna"

Zapisz się na newsletter
Zapisując się na newsletter otrzymasz informacje o najlepszych promocjach na popularnych trasach
Wypisz mnie z newslettera
Jeśli nie chcesz otrzymywać informacji o bieżących promocjach biletów lotniczych, wprowadź swój adres e-mail