Zbieraj punkty na Lataj.pl
Zadzwoń

Odkryj jezioro jaskiniowe Topolca

Wycieczka łodzią przez korytarze Jeziora Jaskiniowego Topolca

Jeśli lubicie odkrywać nowe niesamowite miejsca, mamy coś specjalnie dla was. Na Węgrzech znajdziecie jedyny na skalę światową system korytarzy jaskiniowych, po których można wiosłować. Odcinek jeziora jaskiniowego dostępny dla łodzi ma 180 metrów długości. Temperatura wody w jaskini jest zaskakująco wysoka i wynosi ok. 18-20 stopni przez cały rok, średnia głębokość na trasie to ok. 40 centymetrów. Największe wrażenie robi szafirowa woda, która przy dodatkowym oświetleniu pozwala obserwować dno jaskini.

Powstanie i odkrycie Jeziora Topolca

Jedna z najsłynniejszych węgierskich jaskiń powstała prawdopodobnie ok. 13,7 miliony lat temu. Do ukształtowania się zjawisk skalnych przyczyniły się dwie formacje wodne: zimna woda krasowa i gorąca postwulkaniczna. Jaskinie pod miastem Topolca odkryto przypadkowo na początku XX wieku podczas kopania kopania studni na dworze piekarza. 10 lat później jaskinię udostępniono dla zwiedzających.

Interaktywne centrum 3D

Oprócz okazji do nietypowej wycieczki jaskinia posiada nowoczesne centrum dla zwiedzających, które oferuje różnorodne programy dla dorosłych, jak i dla dzieci. Dziesięć specjalnie przygotowanych sal umożliwia wgląd w świat jaskiń i zjawisk krasowych. Na miejscu możemy podziwiać m.in. starożytne malowidła, ruszać w wirtualne przygody 3D lub wziąć udział w interaktywnej zabawie lub dołączyć do  zajęć „dotyk kamienia”.

Powiązane artykuły w kategorii "Balaton"

Zapisz się na newsletter
Zapisując się na newsletter otrzymasz informacje o najlepszych promocjach na popularnych trasach
Wypisz mnie z newslettera
Jeśli nie chcesz otrzymywać informacji o bieżących promocjach biletów lotniczych, wprowadź swój adres e-mail